Cauza febrei si de ce nu trece odata

19-09-2018
Bianca2018
Nu este medic/terapeut
Bianca2018
Buna ziua, am 23 de ani si acum 2 saptamani am primit un tratament cu azitrox pt o infectie in gat. Am luat 5 zile timp in care nu am prra avut simptome de raceala. Dupa ce s-a terminat azitroxul, a doua zi m-a apucat o febra mica max 37 cu 4 frisoane nas infundat tare. Am asteptat sa treaca..dar inca 5 zile starea asta s-a mentinut de febra. Am fost la medic pt ca incepuse sa am si o iritatie in gat, si a zis ca am din nou ceva in gat si mi-a dat augmentin. Dar tot persista febra. Sunt ingrijorata deoarece este o febra mica intre 37 si 37 cu 4. Deja este aproape a 3 a zi de augmentin si tot nu se amelioreaza. Mentionez ca am aceasta febra de o saptamana deja. Dar si simptome de nas infundat frisoane neplacere in gat.
1 comentarii
0
24-05-2019, ora 17:31
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Aveți subfebrilitate, nu febră. Mergeți la medicul de familie ca să vă asculte pulmonar și în cazul în care aude ceva mergeți la pneumologie pentru radiografie. Ați făcut un exudat faringian sau vi s-a recoltat spută (asta în cazul în care eliminați ceva)? Secrețiile nazale sau cele eliminate prin tuse ce culoare au, dacă există? Pentru o subfebrilitate nu prea e necesar atâta antibiotic, mai ales dacă nu ați făcut o antibiogramă ca să știți la ce e sensibilă bacteria care a produs infecția. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •