tratament cu Piroxicam (Flamexin) pentru raceala?

04-10-2009
alexlap
Nu este medic/terapeut
alexlap
Am fost la medic la urgenta pentru ca ma simteam foarte rau, am avut 38 de grade febra si ma durea capul foarte rau.
Medicul m-a consultat, mi-a facut o hemograma si m-a trimis sa fac si o radiografie la plamani pentru ca ma durea putin si spatele. Dupa interpretarea radiografiei si a hemogramei a spus ca nu am pneumonie, si este doar o raceala mai puternica.I-am spus ca in trecut am avut probleme cu nasul, pentru ca de cativa ani nu am reusit sa scap de o sinuzita. I-am spus insa ca in ultimul timp nu prea mi-a mai curs nasul si nici dureri de cap n-am avut.
Mi-a prescris Azitrox 500, 3 tablete cate una la 24 de h, Flamexin 20 mg cate 1-2 tablete pe zi si vitamina C200.
Am citit prospectul de la Flamexin si am vazut ca nu scrie nimic referitor la raceala, ci numai pentru poliartrită reumatoidă, osteoartrită, spondilită anchilopoietică, afecţiuni musculo-scheletice acute, criza de gută.
Mai mult, in prospect scrie ca nu trebuie depasita doza zilinica de 20 de mg. De asemenea, la partea cu reactii adverse ocupa jumatate din prospect. Am luat o singura pastila aseara si nu am putut sa dorm din cauza durerii de stomac.
Ar trebui sa iau acest medicament cu un altul care sa protejeze stomacul sau ar trebui sa merg inapoi la medic?
8 comentarii
0
04-10-2009, ora 17:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ti-a spus ca Flamexin se ia in timpul sau imediat dupa ce mananci ?Nu-l mai lua.Ori te intorci la medic sa-ti dea si protector gastric pe care sa-l iei impreuna cu acesta, ori nu mai iei deloc si-l inlocuiesti cu un Paracetamol sinus, de exemplu.
0
04-10-2009, ora 17:35
alexlap
Nu este medic/terapeut
alexlap
nu, chiar nu mi-a spus nimic legat de un protector gastric. As putea sa nu mai iau deloc acest medicament si sa iau numai Axitrox?
0
04-10-2009, ora 17:39
alexlap
Nu este medic/terapeut
alexlap
si ceea ce nu inteleg este de ce mi-a prescris acest medicament, daca pe prospect scrie ca este indicat pentru cu totul si cu totul alte afectiuni
0
04-10-2009, ora 19:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti lua numai Azitrox.Uneori se da si un antiinflamator gen Flamexin pe langa antibiotic.
0
04-10-2009, ora 23:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toate medicamentele de mai sus iti vor slabi sistemul imunitar si vei raci ulterior si mai usor.
Nici cosul de gunoi nu merita astfel de medicamente...
0
03-04-2010, ora 00:15
costincca
Nu este medic/terapeut
costincca
Verificati neaparat coloana cervicala, mai ales pentru durerea intre omoplati... Flamxin trateaza si inflamatiile de coloana
0
09-12-2010, ora 10:01
loorette
Nu este medic/terapeut
loorette
Am fost diagnosticata cu anexita si in reteta se afla si piroxicam pastile.Imi puteti spune, va rog cum le administrez..Am 23 ani.multumesc!
0
09-11-2015, ora 13:05
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Azi am primit si eu un tratament de la medicul de familie pentru o infectie in gat asociata cu dureri de cap un atibiotic Cefuroxima 500 mg, Eurespal 80 mg antiinflamator si acest Flamexin. Citind prospectul de la Flamexin am ramas surprins si eu de faptul ca nu e pentru raceala si am ramas impresionat de cate reactii adverse are (printre care: risc de atac de cord, reactii grave la nivelul stomacului si intestinului, dezlipirea unghilor si caderea parului).
Desi l-am cumparat, m-am decis sa nu-l iau. Of.. nu inteleg de ce astfel de medicamente mai exista pe piata... Nici amtibioticul nu l-as fi luat, insa tratamentul fara antibiotic nu a avut mare succes.
Si eurespal ma tot gandesc daca sa-l mai iau sau nu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  •