ce sanse am sa duc sarcina mai departe

326 comentarii 1 2 34 ..... 10 11 Înainte ›
0
10-04-2012, ora 11:29
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna Cris.Eu sunt mai bine, multumesc de intrebare.Nici eu nu am mai intrat pana astazi din cauza ochiului(nu vedeam nimic cu el dar, acum dupa o sapt de trat e mai bine) caci il oboseam si pe cel drept.Mai am si un rest de raceala dar e bine oricum, fata de cum am fost si am inceput sa iau cetebe.
Scumpa, eu zic asa: daca e sa fie unul sa fie unul, daca e sa fie doi sa fie doi.Sunt convinsa ca nu conteaza chiar atat de mult nici pt tine. Sa fie sanatos, sa se dezvolte normal si sa creasca frumos ca daca nu a fost sa fie acum gemeni, nu-i nimic ca o sa aiba mami grija sa-i mai faca un fratior sau o surioara.Sanatate sa fie.
M-a bucur ca e normal pt varsta lui si sunt convinsa ca ti s-a taiat tie respiratia cand i-ai auzit inimioara.Adevarul e ca e un moment unic.
Nu stiu ce sa zid de utrogestan, habar nu am, dar daca tu stii ca ai nevoie de medicatie pt mentinere atunci inseamna ca nu are ce sa-ti faca rau, vorba ta.Totusi, nu inteleg, de ce nu ai fost pana caum la ginecolog.Cred ca ar trebui sa mergi cat de curand si asa iti va mai face inca o eco, in caz ca vrei si mai multa claritate, si oricum va dori si el sa vada exact cum stau lucrurile.Poate ca vei da peste un dr care sa fie si expert in eco.
Eu maine merg la dr si sper sa imi spuna ca e totul in regula.Oricum, in afara de raceala eu m-am simtit bine, nu m-a mai durut nimic.

PS O sa-ti dau acelasi sfat pe care l-am primit si eu de la o pers care a fost foarte bolnava si azi e ff bine: orice ar fi nu te indeparta de Dumnezeu(tu oricum stii asta si te rogi mult) dar foarte important : gandeste mereu pozitiv si vei vedea ca totul va fi bine.
Sunt convinsa ca nu peste mult timp ne v-om muta pe un site unde ne vom sfatui una pe alta ce sa facem mai bine pt copilasi.Faci un pariu cu mine? :):)))
0
11-04-2012, ora 10:16
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
buna Simo,
am fost la medic ginecolog.ba chiar de mai multe ori:)) Sigur ca da!

ieri am fost din nou, de data asta ca sa imi caut un medic ginecolog sa ma ia in evidenta.
am agsit o tipa ff de treaba si tinerica care s-a purtat fff frumos cu mine.
mi-a zis si de utrogstan, ca e ff bine ca l-am luat, nu are ce rau sa faca la o gravida, din contra, o ajuta pt ca sustine sarcina in primul trimestru.Tu nu ai luat deloc progesteron in primul trim?

Sunt fericita ca samburelul meu e bine si creste! sper sa fie bine pana la finalul sarcinii cat si dupa!
Ieri am aflat si mi-a zis medicul printre altele ca tot ce e posibil sa fi avut la inceput gemeni, cica extrem de multe femei au gemeni sau tripleti la inceput dar nu stiu pt ca putine nebune se duc la ecografii la mai putin de 5 sapt ca mine=)) de obicei te duci mult mai tarziu, dupa 6 oricum) (deci se formeaza mai multi saci) dar ca se absorb inainte de a se incepe activitatea cardiaca, cel mai puternic invinge si ala ramane! Si primul medic de asta nici nu s-a pronuntat cica, ca intr-adevar era fff devreme sa imi zica ceva sigur: ca e unul, 2 sau 3)! Aspre fericirea mea a ramas totusi unul mare si frumos!

Sa imi zici ce ai facut la medic:*
pup
0
19-04-2012, ora 11:01
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
HRISTOS A INVIAT!
Am revenit si eu, insfarsit, dar cu vesti bune. Am fost ieri la medic si am aflat ca totul e bine, colul e inchis si lung, puiutul meu e perfect normal, nodulul fibromatos s-a resorbit, multumesc lui Dumnezeu si ce e si mai surprinzator e ca uterul e in cele din urma mai elastic si creeaza mai mult spatiu pt bb.Am aflat si sexul si e asa cum banuiam: are cuculet.A stat asa de frumos la pozat si l-am vazut si cum isi ducea manuta la gurita.Printul lu' mama e un jucaus, e plin de energie, ca in zilele Pastelui am avut ceva dureri de burta si m-am ingrijorat un pic, mai ales ca a doua zi de paste m-am trezit cu burtica contractata, dar mai tarziu mi-am dat seama ca e din cauza pozitiei:cand stau perfect intinsa si pe spate se intareste burta(se pare ca nu-i place pozitia) dar ca sa ma linistesc am mers la medic si am avut numai vesti bune, multumesc lui Dumnezeu, si sper sa fie asa in continuare caci eu voi fi la fel de cuminte.
Tu, Cris, ce mai faci? Cum te simti?
0
19-04-2012, ora 11:17
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
ADEVARAT A INVIAT!!!

Doamne ce ma bucur!!
felicitari pt Flacau!!! sa creasca mare si frumos!!! Vai numai vesti bune!!! BV Bv BV!
cate saptamani exact ai acum?
Si eu de Paste nu am mai avut nici un sinmptom.. de vreo cateva zile se oprisera greturi tot si m-am panicat in asa fel incat a 3a zi de paste m-am dus la un control sa fiu eu sigura ca e bine!! bebe e ok si e asa frumos:X:X.
Acum mai merg vineri pe 27 iar la control...am atat de tare emotii cand fac eco..de nu ai pomenit!! Sper sa fim bine pana la capat! trebuie!:)
Si eu prespun ca tot baiat voi avea..am asa un feeling..insa m-as bucura nespus si pt o fetita... abia astept sa vad si eu ce e:)) faza e ca sotul meu vrea sa fie suprriza..si sa nu aflam pana la nastere..eu nu stiu daca voi putea sta asa=))
0
19-04-2012, ora 15:08
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Multumesc, Cris.Ma bucur sa aud ca si tu esti bine si bb la fel. Eu acum am 18 sapt si 4 zile si ma rog la Dumnezeu

sa fie totul bine ca si pana acum macar pana la 7 luni, nu ma gandesc mai departe, adica pana la 32 de sapt.
Sunt convinsa ca nici pt tine nu conteaza ce va fi, baietel sau fetita, stiu ca-l vei iubi la fel de mult.
Eu mi-am dat seama singura ca e cu cuc pt ca aveam ecranul ecografului indreptat spre mine si mi-a aratat pur si simplu outele. A fost asa nostim, statea frumos la pozat ca doctorita mi-a zis :"daca tu nu intrebi ce e iti arata singur" si atunci am cerut confirmarea, daca am vazut bine.
Te astept sa revii cu vesti, care st convinsa ca vor fi bune.
Apropo, cum au iesit rezultatele la analizele pt trombofilie?
0
19-04-2012, ora 17:12
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Da, asa e Simo..nu conteaza ce e..sanatosa sa fie!!

Sper sa ma prind si eu ce e e singurica..pt ca ti-am zis:))stul meu nu vrea sa aflam pana nasc;))

Nu am primit inca rezultatul mutatiilor pt ca dureaza minim 2 sapt.. abia vineri pe 27 ar trebui sa aflu ceva ceva...sper sa aflu si sa fiu in regula :)

Te tin la curent
:*
0
27-04-2012, ora 10:28
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Buna simi...
ghici ce:))
am trombofilie...

au venit o parte a analizelor: am 2 mutatii heterozigote ale MTHFR. maine ma duc sa mai fac inca 2 sa mai elimin si ultimele mutatii nefacute(paiul si factorul XIII) sper sa nu le am totusi..imi ajung astealalte 2 descoperite.
am fost la medic..si mi-a luat sange pt analiza de ddimeri.. nu au crescut sunt ok asa ca singura chestie e ca iau aspenter zilnic, in rst niK! nu mi-a dat clexane, a zis ca nu e cazul..se da doar daca cresc ddimerii. asa ca desi sunt ffff panicata, nu imi ramane decat sa astept si sa ma rog sa fie totul bine sa nu imi dea de furca si sa fie ok doar cu aspenter. pe 15 mai mi-am facut o programare la inca un hematolog sa mai cer o parere ca sa dorm eu tranchila.

Azi la ora 11 am ecografie din no0u sa il vad pe bebe..am emotii:)

tu? cum mai esti?
0
29-04-2012, ora 09:48
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna Cris.
Imi pare rau sa aud ca ai si tu trombofilie.Cred ca deja stii de la prietena ta ca nu e boala grea, daca stii de ea si iti iei medicamentele, doar la sarcina e mai greu un pic din cauza injectiilor.Nu sunt deloc linistita ca nu ti-a dat clexane.Eu stiu ca trebuie neaparat sa faci de 20 daca ai valorile mici, mai tarziu daca e cazul treci la doza mai mare dar sub nici o forma nu sari peste. Mie si medicul din italia mi-a zis la fel: de la bun inceput se face clexane. Intreaba si alt m edic, te rog si chiar si pe prietena ta nu cumva sa risti ca asta e o boala parsiva care actioneaza fara sa te doara doar te trezesti ca face mulu, mult rau.Te rog din suflet mai discuta si cu altcineva.Sincer iti spun ca imi simt inima in gat: imi doresc din sufletsa iti fie bine, trebuie sa va fie bine.
Te astept cu vesti. Mii de pupici si tie si la bebelusul tau.
0
29-04-2012, ora 14:12
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo si eu ca si tine am fost cu in ima in gat..insa si ginecologul meu si hematologul cat si medicul de familie mi-a zis sa am incredere in ei.. ca va fi bine..
oricum pana una alta eu mi-am facut inca o programare la un alt hematolog pt a mai consulta inca o parere dar abia pe 15 mai am prins loc. asa ca am de asteptat 2 sapt. sper sa fie bine. oricum si daca as avea nevoie sa zicem de Clexane, voi face in luna mai mare cica..deci sa zicem ca-s acoperita acum de aspenter... de aceea toti medicii imi spun ca inca trebuie sa imi fac griji.
eu nu pot decat sa incerc sa fiu linistita..pt ca sa ma intep sg nu am cum fara aprobarea lor. desi mi-as fi dorit asta.. asa ca sunt optimista si sunt sigura ca ttul va fi bine!
Tu ce faci? cum mai esti?
0
30-04-2012, ora 09:19
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Sa dea Domnul ca medicii sa aiba dreptate iar noi sa ne ingrijoram fara rost.
Eu ce sa zic, sunt bine.Imi tin tratamentul si e inregula.Gargarita asta mic al meu e din ce in ce mai jucaus, doar ca pt cele mai lungi activitati are niste ore foarte interesante: 1:30 noaptea sau 4:30 dimineata si ma trezeste ca loveste binisor si imi e si drag sa-l simt si in felul asta il trezim si pe tati ca ma aude cum vorbesc cu bb.
Mi-a fost tare bine acum ca, din a doua zi de paste o am pe mama si pt inca o sapt. Nu stiu ce am sa ma fac atunci ca m-am obisnuit cu ea si parca a zburat timpul dar cand va pleca o sa innebunesc pana pe la 17 sau chiar 18 cand vine so
0
30-04-2012, ora 09:40
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Cand vine sotul am vrut sa spun, dar se pare ca am trimis mesajul fara sa vreau.
Imi e bine, multumesc lui Dumnezeu stresul mare incepe de la a 21 sapt (adica sapt viitoare) incolo.Sper ca va fi bine, si ca Doamne Doamne va avea grija sa ne fie bine.
Totusi, ca na, nu se poate sa fie totul perfect, am si o problema:am luat cam mult in greutate, am ajuns la 78(pe 24 aprilie) cand am mers la medicul de fam pt reteta de arefam si dupa 2 zile cand m-am cantarit, zile in care am mancat mai de regim pt ca mi-a zis ca-s umflata la propriu(adevarul ca ma trezesc cu mainile, picioarele si fata umflate dimineata) si la cantar imi arata cu 1, 5 kg mai mult decat cu 2 zile in urma.
Ma ingrijoreaza, asa de mult si asa de repede ma ingras?Eu stiu ca nu fac nimic, stau pur si simplu, ca inainte de a ramane gravida, fiind foarte activa, uitam sa si mananc intr-o zi, stiu ca te ingrasi cand lasi fumatul(caci fumam si am lasat tigarile)dar totusi de la 64-65 de kg inainte de sarcina prea repede am ajuns deja la 80kg.Ce ma fac eu pana la final daca sincer iti spun, la inceput, cam o luna am mancat mai mult nimic de zis, dar apoi nu am mancat normal nu mai spun ca de aproape 2 sapt de cand am vazut pepene verde la carefour mananc dimineata cate ceva apoi pepene la greu.Atunci cum e posibil in 2 zile aproape 2 kg?
Ce regim alimentar m-ar ajuta, acum cand ma inscriu in clubul celor super super sedentari dar ?
Ai vreun sfat?poate stii de cineva care a avut o situatie asemanatoare,

PS:cate sapt de sarcina ai acum?
0
30-04-2012, ora 10:51
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
simo am 10 sapt de sarcina maine.
si pt mine a inceput stresul..intre 10 si 12 sapt stau ca pe ace dar ma rog zilnic Domnului sa trecem cu bine de perioada critica fiecareia:))

Din pacate nu stiu nik ca si ponturi pt greutate..mai ales in sarcina nu prea ai voie cure;))
tre' sa mananci sanatos.. 5 portii de legume (o salata mare zilnic), 3 de fructe minim si 2 de lactate. daca le tii pe astea e ok..dar sa nu faci foamea
eu patea cu umflatul cred ca vine de la sare! Nu ti-a zis sa nu mai mananci sare deloc!????
Eu asa stiu..cand te ingrasi fara motiv si te si umflu clar e retentie de sare si nu mai ai voie sare deloc!
Incearca 2, 3 sapt fara sare si vezi cum te simti..daca vezi rezultate e clar de la asta.
ai voie plimbari, miscare zilnica?
stu ca daca nu ai interdictii de gen col scurtat sau iminenta de avort, trebuie sa faci minim o jumatate de ora de plimbare pe zi ca activitate fizica(atat) intre 30 si 60 de min de plimbat pe zi obligatoriu ca sa nu faci tromboze sau cine stie ce alte nebunii, deci nici in perna cocotate nu e bine sa stam :))
0
01-05-2012, ora 10:23
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Sa te auda Dumnezeu Cris si sa neelor ce isi fie bine amandurora dar si tuturor celor ce isi doresc sa aiba copilasi.
Da jntradevar mi-a zis sa nu mai mananc cu sare si asa fac de atunci, desi nu mancam sarat decat atat cat sa aiba mancarea gust. Dar nu e o problema pt mine sarea.Legat de plimbarica, acum mai fac cate una seara cand vine sotul dar nu pot mereu pt ca eu sunt cu eminenta de avort avand doar jumatate de uter dezvoltat, caci de aceea mi s-a spus sa pot duce pana la 7 luni.Dar daca in decursul zilei m-am simtit bine, nu am simtit nici o intepatura mai ies la o plimbarica scurta.
Tu, in rest esti bine?
0
02-05-2012, ora 09:06
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
simo, asa, e daca tu esti pe eminenta.atunci clar nu cred ca ai voie chiar zilnic plimbari..deci scoate doar sarea din alimentatie deloc..asta e.. fara gust mancarea si aia e, va fi bine!

Eu sunt ok.. dis de dimineata am tras o portie zdravana de plans..m-au napadit emotiile. e o perioada ff grea pt mine acum..intre 10 si 12 sapt... anul trecut am pierdut prima sarcina si acum sunt efectiv terifiata! ma gandesc zilnic numai la mine acum si sper sa fiu bine! Ma rog zilnic sa primesc putere si liniste sufleteasca ca e atat de greu! am impresia ca nu mai am simptome, ca nu ma mai doare nik, ca am sanii mai mici ca nu ma mai dor ca inainte..ca etc.. multe din ele fiindsunt sigura si de creieul meu idiot :)) in fine..sper sa ma mobilizez sa trec de perioada asta critica..si sa fiu bine ca e atat de stresant!

Te pup si sunt sigura ca aici desi ne scriem temerile si groazele... totusi vom veni numai cu vesti bune, sunt sigura de asta!
0
03-05-2012, ora 10:06
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Doamne Cri, cat de bine te inteleg.Te cred, te cred si te inteleg perfect dar fruntea sus iubita si incearca sa gandesti cat mai pozitiv te rog.
Parca ma vad pe mine :cand am aflat ca mai am si un nodul fibromatos care aparuse peste noapte si era asa de mare si lua tot locul, si asa prea mic, al bebelusului meu, nu puteam vedea deloc pozitiv. Cand am aflat am plans o noapte intreaga si pentru prima data in viata ma gandeam sa merg la dr sa-i zic sa-mi faca avort.Astazi, chiar si atunci spre dimineata, ma simt vinovata pt modul cum am gandit.Dar dupa o noapte de plans, dimineata cand s-a trezit sotul si m-a vazut in camera cealalta si umflata de plans, evident ca s-a speriat dar i-am zis: daca Dumnezeu va dori ca eu sa trec din nou prin asa o suferinta, sa creasca in mine, sa-l simt miscand si apoi sa-l pierd atunci asa sa fie nu am ce sa fac dar eu nu pot sa ma duc sa-l omor, dar daca de fapt Domnul nu vrea decat sa ma puna la incercare sa vada cat de puternica sunt si cat de mult sunt dispusa sa lupt pt a avea un bb. Sigur ca sotul a fost socat de faptul cama gandisem la avort dar a inteles ca eu, practic eram disperata si nu mai gandeam limpede.Si uite asa trece zi dupa zi si ii multumesc domnului ca am mers mai departe si ca sarcina e mai mare cu o zi iar bb e bine.
Te rog Cris, te rog din suflet incearca sa te aduni.Cand mi-ai raspuns pt prima data la postare eu am gasit in tine un om foarte puternic.Stiu ca esti descumpanita acum dar gandeste pozitiv, atat cat poti in aceste momente si incearca sa nu mai plangi, desi stiu ca asta ai vrea sa faci mereu, dar atunci cand tu plangi il agiti si pe cel mic.Te rog, pt puiutul tau si pt tine sa fii pternica si vei vedea ca Dumnezeu iti va ingadui sa treci si peste perioada asta si peste orice iti va mai fi dat sa treci ca in final sa va bucurati unii de altii:voi de bebelus si el de parintii lui ce il iubesc mult.
Na' ca acu' plang si eu.Crede-ma ca te inteleg perfect. Te pup scumpa si sa fii cuminte sa nu il necajesti si pe bebita.Mii de pupici si imbratisari calde.
0
03-05-2012, ora 10:40
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo, multumesc pt incurajari!
ieri am fost dupa, la medic sa imi dea niste retete, trimiteri, etc si azi am fost la analizele de sange sa vad cum stau cu fierul, colsesterolul, calciul, etc..
Dar ce e cel mai important e ca mi-am revenit. mi-a zis med. de fam ca daca noi ne stresam, plangem, etc.. creste nivelul de adrenalina din corp ceea ce duce la contractii ale musculaturii uterului ceea ce nu face bine deloc bebelusuluica-l tremura, agita, etc.. asa ca sa stau calma ca nu rezolv nik plangand.. de ieri mi-am revenit! ma gandesc numai la asta si ca si tine imi zic: fie ce o fi ca nu tine de mine, ma voi ruga zilnic si sunt sigura ca totul va fi bine!

:*:*:*
0
12-05-2012, ora 09:43
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna Cris, ce mai faci?Cum te mai simti?

Cred ca ti-am luat eu locul. Desi stiu ca nu e bine sa plangi pt ca se agita bebelul, am tras o runda de plans, asa, in hohote ca nu mai aveam aer, pt ca a plecat mama si ma obisnuisem cu ea, trecea timpul altfel si pt mine dar acum pana trece o zi parca trece un an. Nu stiu, dar cred ca fac o depresie ceva, nu mai suport sa stau in casa desi stiu ca asta tre sa fac, mai ales ca de acum in colo e mai greu. Nimeni nu poate vb cu mine ca imediat incep sa plang. Nu ma mai pot controla desi vad cat de tare se agita puiutul, ca nu mai pot inchide un ochi noaptea, asa de tare se agita si ma loveste pana ma doare burta. Cred ca o sa merg luni la doctor pt ca ma ingrijoreaza. Sper doar sa ma pot linisti.
0
12-05-2012, ora 11:42
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simo.. te rog mult sa te linistesti!

exact cum ai zis si tu: bebe te atentioneaza ca nu iit convine, si te loveste! trebuie sa te mobilizezi si sa te audo-educi: nu trebuie sa mai plangi!
pt noi sarcina asta e cel mai frumos lucru care ni s-a intamplaT!!! cum sa plangem?? eu asa ma gandesc..si cand realizez ce minune ni s-a intamplat: zambesc si ma bucur..nicidecum nu mai plang!!
fa la fel!
E adevarat ca mai am momente in care ma gandesc aiurea..si la prostii..insa au inceput sa fie din ce in ce mai putine aceste momente si din ce in ce mai scurte!
Eu mai am o sapt fix pana la marea intalnire in care am dublu test si eco..nu am ma fost la eco de 3 sapt... am emotii cat casa dar ma rog zilnic...
fa la fel! roaga-te Fecioarei Maria sa te linisteasca si sa te calmeze..eu de fiecare data dupa ce citesc Paraclisul Maicii Domnului ma linistesc si nu ma mai gandesc la prostii.ma incarca cu optimism si cu zambete. fa la fel..te va ajuta!!!o sa vezi!

Stai la curte sau la bloc?
Chiar daca stai la bloc..iesi in fata blocului, sau intr-un parc pe o bancuta in care efectiv sa te intinzi si sa stai cu picioarele sus pe banca...adica sa o ocupi tu pe toata.. lumea te va intelege mai ales ca te va vedea gravida... ia-ti o carte si citeste (daca vrei it recomand eu cateva ceva), bucura-te de soare, de ziua superba si calduta de mai, de cintezoii care se aud in copaci daca stai atenta si ii asculti, de mirosul pomilor infloriti tarziu, de copiii care se joaca alergand si tipand.. eu asa ma relaxez..si e fenomenal cat ma incarca!!!
incearca si tu!

nu mai plange ca nu ai de ce!!! esti gravia, sarcina merge ff bine, bebe te loveste zilnic si te face sa il simti.ce iti poti dori mai mult??
eu una consider ca asta cred ca e una din cele mai frumoase perioade! bucura-te de ea!
bcuura-te de somnul linistitor..ca va veni ala micu' mai tarziu si nu o sa mai ai timp sa dormi:)) ia numai partea buna a lucrurilor acum!:)

haii sa ne auzim numai cu vesti bune!!!!
si incearca teraipia mea! detaseaza=te si fa ce ti-am zis!
0
16-05-2012, ora 12:20
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Hello, iubita.
Dupa cum observi, mi-am revenit.Scuze pt ca iti raspund asa tarziu la superbul mesaj de incurajare dar atunci cand l-am primit eram la pamant si nu as fi facut decat sa iti scriu alte lucruri triste si te trageam si pe tine in borcanul cu melancolie. Astazi st bine, am trecut de fazele alea.Mare dreptate ai avut: baietelul meu imi tot trimitea semnale sa ma linistesc, sa nu mai plang caci il agit dar eu ca o fraiera nu puteam sa ma stapanesc.Am pus in aplicare sfatul tau si merg singura in parc, care e la 15 min de blocul meu si mai stau la aier ba chiar cand sunt in casa si incepe voinicelul meu sa se joace incep sa vb cu el.Acum sa nu ma crezi dusa cu pluta, dar parca imi raspunde caci loveste mai tare. Am fost si la medic si totul e ok: colul e inchis si lung, de 3, 98 aproape 4 cm, asa cum nu a fost niciodata si ma bucur ff tare iar printul meu are 470 grame la 22 de sapt si e perfect sanatos. Apropo a mers si tati cu noi si i-a aratat cuculetul si lui si i-a facut cu manuta. In fine suntem bine si mi-am dat seama ca am fost o prostuta ca am plans atat ca doar bunica vine inapoi cand se naste nepotelul iar eu, vb ta tre sa ma bucur de puiul meu inca din burtica.

Gata cu vorbaraia despre mine, acum vreau sa stiu si ce mai faci tu.Nu ai facut 12 sapt ? Cand iti da clexane?
0
16-05-2012, ora 12:43
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Ce ma bucur ca esti bine!!!
nu esti nebuna deloc!!!!
ff bine ca vb cu el
prietena mea care a nascut sapt trecuta vobea in burtica zilniccc cu bebelusa din burtica cu orele... ii punea muzica, comenta ce si cum peste tot cu ea in burtica..toata ziua. a facut fff bine, se linistea si ea si sigur i-a facut si bebeline bine!!

eu am facut ieri 12 sapt. ma duc la ecografie si dublu test vineri pe 18 mai..nu am mai fost la eco de 3 sapt..am niste emotii cat casa!!! te tin la curent.
maine ma duc sa iau rezultaele si de la alt hematolog.. sa vad ce zice.daca imi da sau nu clexanere are despre mutatiile mele, etc.. si ce parere are..ca am mai cerut o parere si te tin la curent.

puupsi.
0
28-05-2012, ora 13:32
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
HELLO? CE MAI FACI CRIS? NU MAI STIU NIMIC DE TINE. CUM STAM ACUM ? AI DEJA 13 SAPT NU? CUM A RAMAS CU CLEXANE? CE AU HOTARAT MEDICII?
0
28-05-2012, ora 17:05
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Buna Simonel:)
sunt ff bine... maine fac 14 saptamani..
am facut acum 2 sapt, dublu test si a iesit totul f bine, bebe e bine e in grafic, dadea din membre pe acolo voios..rezultatul la dublutest a iesit f bun cu riscuri mici.. iar joi acum am din nou programare la ecografie doppler.
stii ca iti ziceam ca ma mai duc la niste hematoplogi pt niste opinii sa vad daca tratamentul meu e ok sau necesita ceva in plus..stii ca nu fac clexane, iau doar aspenter si vitamine, etc..
am mers pana acum la 3 hematologi..niciunul nu imi recomanda clexane.. toti mi-au zis sa refac la fiecare 2 sapt ddmerii si sa fac eco dopplere sa monitorizez atent sarcina pt a vedea cum decurge totul..asadar nu am unde sa ma mai duc, la ce medic..si ce sa mai fac.. daca niciunul nu imi da clexane...mai ales ca nici unul nu stia de celalt..Am mare incredere ca totul va fi bine si nici nu ma gandesc ca nu va fi...
Gata cu mine..
spune-mi tu acum cum esti? ce face bebe? cum te simti, etc?:)
0
29-05-2012, ora 10:54
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Ma bucur sa aud ca esti bine, ca sarcina decurge normal.
Daca asa zic atatia medici, inseamna ca nu trebuie sa faci clexane. Important e ca te simti bine si, asa cum zici si tu, trebuie sa gandesti pozitiv ca sa atragi numai lucruri bune.
Despre mine ce sa zic: multumesc lui Dumnezeu sunt bine, ma simt bine nu ma doare nimic iar bebelul e la fel de activ ca si pana acum.Eu trebuie sa merg la medic abia peste alte 2 sapt, pe 14 iunie (asta daca nu intervine ceva inainte, dureri sau daca mi se pare ceva schimbat in miscarile bebelului)
Ieri am facut 24 sapt, am inceput AMR-ul deja.
AMR 8 sapt pana la 32 dar mi se pare ca timpul sta in loc. Poate ma gandesc prea mult doar la asta, dar altceva nu am de facut, daca stau numai in casa.Sunt atat de bucuroasa cand mai trece cate o zi, parca a trecut un an. Dar nu-i nimic, mult a fost putin mai este.Sa treaca si timpul ramas cum o trece dar sa fie cu bine.
Te pup si mai revin cand o sa am noutati. Multa sanatate.
0
29-05-2012, ora 12:03
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
simone, ce inseamna AMR??
0
29-05-2012, ora 15:31
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
:))))))))))
Adica AU MAI RAMAS 8 sapt pana sa pot naste in siguranta, pt bebe, sa aiba sanse mai mari de supravietuire.
Apropo, abia m-am intors de la spital, ca am fost sa-mi dea dr reteta pt clexan( nu stiu de ce dar medicul meu de familie mi-a zis ca nu poate sa mi-l prescrie, ca nu mai are voie, nu stiu de ce) si iar m-a busit sangele pe nas cand eram cu doctorita si spre deosebire de datile trecute acum sangele s-a coagulat imediat, dar imediat. Cand a vazut dr m-a si trimis la analize sa vada daca nu trebuie marita doza de clexane.Nu stiu, vedem ce zic analizele. Asteptam. Pupici.
0
29-05-2012, ora 17:47
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
aaa asta inseman :))am crezut ca e vreo pastila :)) ca ai zis "am inceput AMR-ul "
:))

pai ca sa vezi daca e buna doza stiu ca analiza se numeste antiFXA...sper ca asta o faci nu?

bafta si sunt sigura ca vor trece imediat astea 8 sapt..
PS: la 32 de sapt faci cezariana sau te internezi si mai astepti sa vezi ce si cum monitorizata atent??
0
29-05-2012, ora 19:10
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Acum te intreb eu: ce e antiFXA?
Daca e vorba de factorul zece anticoagulare, atunci da asta am facut dar si alte analize:dedimeri, TQ si altele. Nu le-am retinut exact dar pot sa-ti zic cu precizie cand am rezultatele.
Eu ma rog sa stea printul meu cuminte in locusorul pe care il are, sa reusim sa ajungem la 32 de sapt, caci dupa cum ti-am mai povestit nu prea are loc bb ca eu am doar jumatate de uter dezvoltat asa ca, Doamne ajuta sa treaca zi dupa zi cu bine pana la 32 de sapt cand bb ar avea cam 2 kg.Dr nu ma interneaza decat daca e cazul. A vazut ca eu intradevar stau cuminte acasa si nu fac nici un efort ca altfel nu as fi avut colul inchis si lung cum il am acum.Nici cerclaj nu mi-a mai facut, mi-a zis ca e un inel pe care mi-l pune pe la 26 de sapt, daca e cazul, caci nu-l poti tine mai mult de 6 sapt si cand ti-l scoate cam in 72 de ore se declanseaza nasterea.
Despre cezariana nu stiu ce sa zic. Nu cred ca intra in discutie pt ca de regula la mine totul se intampla ff repede si nici nu am timp sa imi dau seama cand am ajuns la dilatatie maxima. Sincer, mi-as dori sa fac cezariana caci primii doi pe care i-am pierdut aveau cordonul dupa gat dat de cateva ori si mi-e teama sa nu se sugrume, fiind si mai micut si nici loc nu prea are, dar sper ca Dumnezeu ne va ajuta si totul va fi bine.Sperantele noastre toate sunt in EL.
0
30-05-2012, ora 09:27
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Simone totul va fi bine vei vedea. eu zic ca vei ajunge la 32 de sapt fluierand..totul e sa gandesti pozitiv, sa ai incredere in Dumnezeu, sa te rogi si sa nu fii speiata ca altfel iti induci starea naspa.. ok?:)

'Analiza anti Factor Xa (anti FXA) se face la 2-4 ore de la administrarea subcutanata a Clexane-ului. Valorile acestei analize trebuie sa fie:
- profilactic (preventiv): 0.05-0.5
- terapeutic (de ex, la persoanele care au avut tromboze venoase profunde, etc): 0.5-1
Daca rezultatele sunt in afara limitelor mentionate, doza de Clexane trebuie modificata'

Este analiza pe care stiu ca o fac cam toate fetele pe care le cunosc care fac Clexane;
eu stiu ca dupa asta isi da seama emdicul daca doza ta de injectie e cea ok sau trebuie marita.

ia sa intrebi de ea..sa vezi ce zice; sau poate ce faci tu e aceeasi.

puup
0
01-06-2012, ora 15:24
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna Cris.
Revin sa iti spun ca analizele au iesit ff bine. Nu trebuie sa schimbam nimic in shema de tratament.
Ce ma framanta e ca am variatii de tensiune.Sa vezi ce mi s-a intamplat. Merg la dr de familie la controlul lunar si ma gaseste cu tensiune ff mica, 6 cu 2, si ma trimite la cardiolog. Zis si facut. Merg la UPU la cardiologul de garda cu trimiterea de la medic, mi se face o electrocardiograma, mi se ia tensiunea de vreo 3 ori si e in limite normale, doar mici variatii 11 cu ceva, 10 cu ceva. In regula dar sa vezi surpriza. Ma intreaba de ce m-am dus ca totul e normal, ce problema am? Si ii zic femeii :doamna dr am fost la medicul de fam si iata ce mi-a recomandat, tinand cont ca sunt sub tratament cu clexane de 0, 4 si 0, 6 si 1 pastiluta de aspenter/zi ea a considerat ca ar trebui sa va caut ca poate mai am nevoie de altceva pe langa trat asta ca sa reglam tensiunea. Stii ce-mi zice, fata? Cum e posibil asa ceva, cum sa va de-a clexane? Asta e pt boli cardiace, doar cardiologul il recomanda, nu ginecologul sau hematologul. Ii zic: doamna dar eu am facut analizele acum 3 ani si am aflat ca am risc trombofilic, atat eu cat si fratii mei, si in sarcina, eu ca femeie trebuie sa fac clexane si nu stiu asta de la recomandarea unui singur medic ci de la o groaza, chiar si de la altii, din strainatate. Cum imi ziceti dvs ca nu tre sa fac clexane, sa il intrerup? Ce vreti sa imi omorati copilul? Eu am venit sa ma ajutati, nu sa ma chinuiti. Cand a vazut ca m-am enervat asa tare si mai si plangeam a dat-o la intors si zice: dar ce mutatii ati facut? Ii zic de gena MTHFR la care imi raspunde ca asa ceva nu exista, ca nu stiu despre ce vb si ca is intr-o grava eroare si imi recomanda sa-mi schimb ginecologul si imi da un nume, numelew celui care m-a urmarit la prima sarcina si care m-a vazut perfect sanatoasa si fara nici un fel de problema de sanatate. Cand am auzit-o imi venea sa sar la gatul ei. I-am zis ca daca asta e recomandarea ei ii multumesc frumos dar daca mai stau un minut in cabinetul ei o sa am soarta pe care a avut-o copilul meu cu primul meu ginecolog si am rugat-o sa-mi dea buletinul ca nu vreau sa-mi mai pierd nici un minut in cabinetul ei.
Nu pot sa-mi revin nici acum. Nenorocita. Cum sa intrerup clexane-ul cand am atata nevoie de el si i-am mai aratat si ultimele analize, ca le aveam la mine, si care aratau ca totul e perfect dpdv al trat cu clexane, dozajul e perfect.Tu iti dai seama pe mainile cui ne dam viata? Nici nu vreau sa ma gandesc la pacientii pe care ii ingrijea si mai era si de garda.Dumnezeu cu mila.
Nenorocita, sa imi omoare copilul cu buna stiinta.
0
01-06-2012, ora 17:35
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Doamne Simoo..ce oameni!!! te cred cum te-ai simtit!! efectiv unii daca nu-s documentati, nu stiu ce sa zica, dar mai rau decat atat: se si baga ca musca peste altul care stie.. ce treaba avea ea daca tot er praf si nu auzise de trombofilie si mutatii in viata ei..ce proasta!!..Godddd ce oameni de "meserie"!!!!!!!

in fine..nu te mai enerva degeaba..ca de oameni d-astia o sa mai tot dai..nu merita.. bine ca siti sa ii ocolesti acum!

pS: eu ieri am fost la eco..bebe e f bine, frumusel foc.. are 9 cm si 100 de grame si se crede ca e baiat ca asa mi-a scris medicul pe foaie.. mi s-a parut devreme ca imi zice la 14, 2 sapt insa el a zis ca asa e;)) sa vede daca se mai schimba pana la urmatoarea ecografie;))sunt curioasa. tie la cat ti-a zis sexul?:))
oricum ieri am plans de fericire... cand mi l-am vazut iar..ce frumos era acolo si totul normal decurgea!
mi-a zis ca totul e bine, frumos si normal...placenta posterioara grupa a 2 a; grosime 23 mm; de grad 1 maturitate; col inchis de 4, 2 cm;

Artere uterine- flux cu spectru normal si valori crescute ale IR in artera uterina stanga:
IR artera ut.stg= 0.55
IR artera ut. dr= 0.72
IR artera ombilicala= 0, 72 S/D= 3, 61
nu stiu cum sunt valorile astea la cele 14, 3 sapt ale mele insa el mi-a zis ca totul e ok..cu aceatsa ecografie pe duc pe 11 iunie si la hematolog, atunci imi va spune ce si cum:)

pup
Adaugă un comentariu / răspuns
326 comentarii 1 2 34 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Valorile mari ale tensiunii arteriale înainte de a rămâne însărcinată ar putea crește riscul de avort
  •