consumul de alcool in timpul tratamentului pt depresie majora.

14-12-2012
gabriela 22
Nu este medic/terapeut
gabriela 22
buna ziua! fratele meu a fost diagnosticat cu o depresie majora si a primit tratament din luna martie insa din luna mai consuma alcool si ia in continuare tratamentul. nu poate sa renunte nici la alcool nici la pastile. cred ca a devenit alcoolic.in lunile astea s.a schimbat complet, nu il mai recunosc. dpdv fizic s.a umflat la fata si la tot corpu, are o privire tulbure si nu ai pasa de nimic. din baiatu sensibil care era inainte acum nu il afecteaza absolut nimic. cum pot sa il ajut ?? daca il duc la dezalcoolizare isi va reveni? ori sa ai zic doctorului psihiatru sa nu ai mai dea medicamentele? va rog dati.mi un raspuns. multumesc frumos.
12 comentarii
0
14-12-2012, ora 20:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sper sa-ti raspunda un medic,
dar
am citit pe aici pe forum ca,
Nu e delok normal sa ia SI tratament,.dar mai ales sa consume alcool.
intrebare:
Nu cumva o fii scris SI el pe aici?
aceeasi intrebare a mai pus si-un baiat.cred.
si
o dr i-a raspuns..
p.s.
- ce varsta are?
- consuma alcool si mai demult macar ocazional sau
DOAR de cand a inceput tratamentul
sau
dintotdeauna?
- zici ca a fost un baiat bun, CE? l-o fii determinat sa recurga la alcool:
- l-a parasit iubita?
- nu are serviciu si deci, nici bani?
- cum se comporta parintii cu el?
-este in Ro acum?
- a muncit in strainatate?
- a "pierdut"ceva? pe cineva?
cele bune,
0
14-12-2012, ora 22:07
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, starea depresiva a fost compensata prin medicatie partial, iar acum efectul este sustinut de alcool. Indiferenta se poate datora unui episod maniacal.
Va recomand sa mergeti de urgenta cu el la psihiatru. Consumul de alcool nu este indicat, ar fi mai bine sa renunte. Umflaturile la fata pot fi o reactie secundara cauzata de consumul de alcool.
0
15-12-2012, ora 00:21
gabriela 22
Nu este medic/terapeut
gabriela 22
multumesc frumos pt raspuns. el merge in continuare la psihiatru care s.a ocupat de el, insa nu stie ca fratele meu consuma alcool. a observat ca tremura foarte tare si i.a schimbat tratamentul mentionand ca cel anterior era prea puternic pt el. cred ca ar trebui sa ai zic eu ca fratele meu consuma alcool. inca o intrebare am: credeti ca isi va reveni si va fi iar o persoana normala?? va multumesc frumos inca o data.
0
15-12-2012, ora 00:27
gabriela 22
Nu este medic/terapeut
gabriela 22
buna maria. nu, nu a scris el deoarece nu e constient ca are o problema, el crede ca e normal ce face adica faptul ca ia medicamente cu alcool. are 27 ani, e casatorit si are o fetita de 3 ani. depresia a aparut in urma unor probleme in casnicie. consuma alcool ocazional si acum consuma zilnic, cred ca nu se mai poate abtine. nu stiu ce sa creddespreel, cand a cazut in depresie plangea incontinuu ca o sa moara si nu poate sa isi creasca fetita si acum nu il intereseaza de nimeni si nimic. oare o sa isi revina si o sa fie baiatu dinainte?? merci maria
0
15-12-2012, ora 04:55
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Ar fi de dorit să informaţi psihiatrul. Dacă doza este diminuată fără motiv real, atunci există un risc pentru agravarea simptomelor.
Sincer, pentru ameliorarea vieţii şi redobândirea echilibrului emoţional fratele dvs are nevoie şi de interven'ţie psihologică. Este o recomandare general valabilă pentru depresia majoră.
0
15-12-2012, ora 11:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA mai e cu sotia POATE,
ar trebui si tu sa fii vb cu ea...
daca nu,
cauta sa aiba leg cat mai dese cu fiica.probabil si ca n-o vede des..se "consuma"
SPUNE tot dr care i-a dat tratamentul
0
15-12-2012, ora 18:21
gabriela 22
Nu este medic/terapeut
gabriela 22
e impreuna cu sotia maria, toata familia e constienta de problema lui, toti incercam sa.l convingem sa renunte la alcool dar nu reusim.
0
15-12-2012, ora 18:25
gabriela 22
Nu este medic/terapeut
gabriela 22
O sa incerc sa.l conving sa discute cu dumneavoastra, desi nu cred ca o sa reusesc prea curand pt ca el nu e constient ca are o problema. multumesc frumos
0
15-12-2012, ora 22:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ma gandeam acum, la un c.o. (daca-si pot permite)..poate SI ajutat de sotie, de dvs.de toti cEI dragi,
unde,
sa fie DOAR el, sotia si fiica
si
poate ASA sa..uite...de.
"problema care-l"..macina
pt ca SIGUR, ceva-ceva...l-a distrus psihic...
daca a gresit sotia?!?
poate ar fii cazul sa-si ceara iertare si
sa-i arate CAT de mult il iubeste.

p.s.
stii ceva?
mami mea imi zicea inainte de casatorie
ca si un sot "c-rvar" (scz exprimarea)
tot ii va trece.odata...
dar, draga mea sa fii atenta la cel care-i bautor.ASTA nu-i va trece niciodata!!
nu stiu daca asa o fii.Doamne fereste ca nu am asa ceva.
in schimb am vazut multi.si
DA...nu-i ok...
noapte buna,
0
17-12-2012, ora 08:37
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În regulă, dacă doriţi pot să-l abordez şi eu direct.
0
21-12-2012, ora 14:13
bogd1a
Nu este medic/terapeut
bogd1a
gabriela, o problema asemanatoare am eu (cu o singura precizare - eu sunt constient ca e o problema). Nu stiu ce a fost mai intai: alcoolul sau depresia.. cert este asa: am 30 de ani si obisnuiesc, de cativa ani, sa beau aproape zilnic (numai bere, dar multa, daca are vreo importanta). Nu am luat-o ca 'neregula', mai ales ca rareori ajungeam in stare de ebrietate.. De curand insa, in urma unor probleme de sanatate, am fost diagnosticat cu depresie, anxietate, nevroza etc. Abia acum am inceput sa imi fac griji, pentru ca am constatat ca starile de rau se amelioreaza sau trec doar dupa cateva beri, si trebuie sa beau chiar daca nu simt nevoia. Suna ca naiba, stiu, dar e ca o masura de a ma calma 'la comanda'. Zilele urmatoare va trebui sa incep un tratament cu antidepresive si va spun sincer ca si mie mi-e teama sa nu patesc acelasi lucru: sa intrerup tratamentul ca sa scap de dureri cu alcool sau, mai grav, sa le combin..
0
26-12-2012, ora 10:53
Clauss_Cla
Nu este medic/terapeut
Clauss_Cla
Buna. Fratele tau are nevoie de intelegere si sustinere. Nu e usor sa fii in depresie si nu cred ca este cineva care ar fi bucuros de asa ceva. Mai mult decat bautura, fratele tau are o problema interioara nerezolvata pe care si-o inneaca in bautura. De cele mai multe ori, sau de fiecare data, problemele cele mai grele sunt legate de dimensiunea afectiva a persoanei. Daca vrei sa discutam mai detaliat, ai putea sa imi scrii -*


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.