Mama mea este alcoolica! Am nevoie de cateva informatii.

10-08-2013
Oana gargaritza
Nu este medic/terapeut
Oana gargaritza
Buna ziua. As dori si eu putin ajutor. Mama mea este alcoolica. Am citit atat aici, cat si pe alte site-uri, ca de aceasta boala se poate scapa numai facand victima sa isi constientizeze acest viciu. Mama mea a ajuns in stadiul in care nici macar nu se mai poate discuta cu ea, se enerveaza foarte repede si daca incerc sa ii explic se supara si pleaca, nu sta la discutii, pentru ca crede ca am o parere proasta despre ea si se simte jignita. Parintii mei au avut probleme toata viata si mereu au fost certuri intre ei. Cred ca de aici ea a ales sa-si verse amarul in bautura. Dar eu incep incet, incet sa ma distantez de ea si sa nu o mai suport.. sa nu mai suport sa o vad in starea aceasta zi de zi.. Si in plus, nu se ocupa de nimic altceva in afara de bautura.. servici nu are.. Am vorbit cu tata, pentru ca si el este extrem de afectat de acest lucru, si am pus in discutie dezalcoolizarea. Problema este ca nu stiu nimic despre treaba asta si nici cum as putea sa o duc, pentru ca nu cred ca ar fi de acord. Cum am zis, nici macar nu se poate discuta cu ea. As vrea sa stiu ce centre de dezalcoolizare sunt in Ploiesti, care ar fi pretul pt internare si care ar fi avantajele, daca am duce-o. Suntem cu totii afectati de aceasta 'boala' a ei, atat eu, cat si tata si ceilalti frati ai mei. Va multumesc.
1 comentarii
0
12-08-2013, ora 15:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va interesati inainte daca o pot primi la Spitalul de Psihiatrie din Ploiesti.
Puteti sa o urcati intr-o masina, ii spuneti ca mergeti la plimbare si o duceti la camera de garda de unde o preiau ei.
Verificati inaine acolo.
Mama dv. trebuie sa urmeze tratament specializat si sa faca psihoterapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •