cum scap de halena? i-am indepartat pe toti de mine!!

01-04-2008
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
am fost la stomatolog si mi-am rezolvat toate cariile. am fost la ORL si mi-a spus ca am sinuzita cronica, insa eu simt ca mirtosul neplacut vine din gat.cu stomacul nu am avut probleme niciodata, nu ma doare nimic..vreau sa merg la medic, dar nu stiu ce ar mai putea sa imi faca..stie cineva cum sa scap de aceasta pb, cam care ar fi verdictul medicului?nu mai suport asta, mereu mestec guma si degeaba si niciodata nu pot sta aproape de cineva cu care vorbesc..a devenit frustrant:(
5 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Sint trei cuaze majore de halena: stomatologice, ORL si gastrice. Du-te la un gastroenterolog, sau la medicul de familie ca sa te trimita la un gastroenterolog. Sint multe afectiuni digestive care dau acest simptom, foarte marcat, asa cum spui ca este in cazul tau.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
01-04-2008, ora 00:00
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
va multumesc mult, la stomatologie nu mai am ce rezolva, caci mi-au fost tratate cariile. la ORL mi-a zis ca am sinuzita ce trebuie operata, insa refuz aceasta metoda, caci am auzit ca nu da intotdeauna rezultate. mai ramane gastroenterologul..dar cam ce probleme ale stomacului ar provoca halena?e ceva grav?am auzit ceva d ecancer la stomac sau chestii de acest gen..v-as fi f recunoascatoare dc m-ati indruma putin...o zi buna
0
02-04-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Nu, nu ceva grav, nu ma refeream la cancer oricum. Dar daca de exemplu stomacul nu impinge suficient de repede continutul alimentar, alimentele stau mai mult timp acolo, insuficient digerate si apare mirosul asta neplacut. O alta cauza tipica este un diverticul esofagian, un fel de punga in musculatura esofagului unde se pot bloca alimente, care in timp sa se degradeze si sa dea acest miros. Astea toate sint cauze simple, rezolvabile, care v-ar face viata mai usoara. Sfatul meu este sa vedeti un gastroenterolog, ca sa vedeti daca este vreo cauza. Daca nici aici nu este nici o cauza, cereti-i si gastroenterologului o parere, poate are alta idee de unde poate sa vina. Eu cam la atita ma gindesc, asa ca si cauze medicale. Analizele de laborator sint bune? Faceti si un set de analize uzuale, sa fie sigur si acelea sint normale. Cind toate cauzele astea sint excluse si halena persista, mergeti la un homeopat. Medicamentele homeopate merg pe alte principii decit cele alopate si sint cunoscute a fi eficiente in cazuri in care medicina clasica nu da rezultate.
Nu disperati- problema poate fi rezolvata, cu ceva rabdare si insistenta.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
02-04-2008, ora 00:00
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
va multumesc mult. am facut analizele uzuale in decembrie si in afar de o usoara anemie, e ok. mi-e cam frica de consultul medical la gastroenterolog..cum decurge acesta?e necesara ecografia sau endoscopia?
0
17-11-2008, ora 21:19
shatenutza
Nu este medic/terapeut
shatenutza
buna tuturor:) si eu am avut problema cu respiratia neplacuta timp de cativa ani, mestecam guma in continuu crezand ca imi face bine ca imi ma ajuta sa scap de mirosul stanjenitor.asta pana acum cateva zile cand am fost la doctorul de familie si mi-a zis ca un virus imi provoaca acest miros, si anume virusul intalnit in gastrita.Mi-a recomandat un medicament care scade aciditatea din stomac :omeprazol.nu credeam ca o sa aiba vreun efect...dar dupa prima pastila chiar nu am mai avut probleme cu respiratia neplacuta.vi-l recomand din toata inima.mentionez ca pe langa acest medicament mai iau si anitibiotice:amoxicilina si metronidazol si tin un regim adecvat.mult succes celor care se confrunta cu aceasta problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •