umflaturi pe limba, urat mirositoare

16-11-2010
dani09876
Nu este medic/terapeut
dani09876
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema foarte grava. Am 27 de ani si ma confrunt de ceva vreme cu respiratie foarte urat mirositoare, fara sa descopar motivul. Insa zilele acestea am observat pe limba, in partea dinspre gat niste umflaturi. Am atins una din ele cu un betisor si am constatat ca au un miros ingrozitor, deci probabil de acolo mi se trage respiratia urat mirositoare. Ce ma sfatuiti sa fac? Momentan nu pot merge la un control ORL deoarece nu sunt in tara. S-a mai confruntat cineva cu o problema similara? Astept un raspuns! Multumesc mult!
3 comentarii
0
16-11-2010, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci gargara cu apa cu 1/2 ling. sare + 4-5 pic de alcool iodat dupa fiecare masa.
ceva pastile dezinfectante de supt
Regim strict alimentar fara acru, rece, acidulate si fructe citrice
0
16-11-2010, ora 18:34
dani09876
Nu este medic/terapeut
dani09876
Multumesc pentru sfat. O sa fac gargara cum miati spus, insa cred ca este prea grava problema pentru a trece asa, o metoda de extirpare a acestor umflaturi nu exista? Problema mea este de competenta unui medic ORL? In perioada Craciunului voi veni acasa. Unde vas putea gasi pentru o consultatie? Ati mai avut cazuri asemanatoare cu al meu? Trebuie sa va spun ca mirosul este foarte urat si apare mereu, chiar daca ma spal pe dinti sau mananc. Sunt disperata, ma afecteaza si la locul de munca si ma face sa ma izolez.
0
16-11-2010, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cabinetul meu este la Pascani. Jud.Iasi
ca sa.ti spun daca am mai avut cazuri.. trebuie sa stiu ce ai. !
ioncearca sa faci cateva poze cu limba si faringele tau.. si trimite.le pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •