daca am folosit prezervativ nu pot sa raman insarcinata, nu?

09-07-2012
TanyushaG.
Nu este medic/terapeut
TanyushaG.
Salutare, imi poate spune si mie va rog cineva ce mi se intimpla? pe data de 7.07 am avut prima mea experienta sexuala, partenerul meu a folosit prezervativ, toata ziua am avut singerari, probabil din cauza ruperii himenului, iar astazi 9.07 la fel am observat niste sangerari, nu stiu ce sa cred, daca am folosit prezervativ nu pot sa raman insarcinata, nu? si atunci de ce am sangerarile acestea?merci anticipat si astept raspunsuri cat mai curand
5 comentarii
0
09-07-2012, ora 15:19
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Dragă Tanyusha,

Există mai multe cauze care pot fi responsabile de sângereările tale:
- Menstruaţie (când ai avut ultima menstră?)
- Traumatism - Laceraţie vaginală în urma contactului (ai dureri?)
- Uneori la femeile tinere (mai ales la cele care folosesc anticoncepţionale orale) pot apărea anumite modificări (normale) ale mucoasei colului uterin (numite ectropion) care ar avea ca rezultat sângerare după contactul penisului cu colul uterin.
Nu cred că se pune problema unei sarcini. Dacă sângerarea este abundentă sau nu dă semne de oprire îţi recomand să te consulte un ginecolog.

PS. Primul test Papanicolaou trebuie făcut la 3 ani de la primul contact sexual sau la vârsta de 21 de ani.
Toate cele bune,

Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrică Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
0
09-07-2012, ora 16:12
TanyushaG.
Nu este medic/terapeut
TanyushaG.
Ultima menstra am avut in perioada25-29 iunie, anticonceptionale de asemenea nu folosesc. Sangerarile nu sunt abundente, ci doar asa...semnificative.usoare.Simt usoare dureri in partea stanga a abdomenului, poate fi ceva legat de inflamarea ovarului sau ceva de gen? merci ca ati raspuns atit de repede
0
09-07-2012, ora 18:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate! d-soara.

Felicitari si succes in TOT ceeace faceti d-le doctor.
Raspuns prompt.
Fie ca tot ce faceti pt OM, sa va fie rasplatit!
cele bune,
0
10-07-2012, ora 12:32
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Salut,

"Inflamarea" ovarului este datorata unor bacterii cu transmitere sexuala. Nu cred ca se pune problema avand in vedere ca de abia ti-ai inceput viata sexuala si ai folosit prezervativ. Uneori, la mijlocul ciclului menstrual pot apare dureri la nivelul ovarelor care de ocibei sunt datorate ovulatiei.

Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrică Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
0
10-07-2012, ora 18:10
TanyushaG.
Nu este medic/terapeut
TanyushaG.
Multumesc enorm pentru sfaturile si atentia acordata.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Sunt însărcinată?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.