depresie mascata?

19-08-2010
deepika
Nu este medic/terapeut
deepika
in urma cu 2 luni a murit bunica mea de care am fost extrem de apropiata.nu ma asteptam sa moara atunci dar sincer de la o vremea incepusem sa ma pregatesc si la momentul acesta de care imi era frica. cert este ca la inmormantare nu am putut sa plang si nici zilele care au urmat decat foarte putin si atunci ma fortam. abia dupa 1 luna cred k am reusit sa plang k asa mi-a venit.ideea este k a doua zi dupa inmormantare, dupa-amiaza la un moment dat am avut senzatia k imi vine sa casc dar nu mai puteam.adica nu puteam sa-mi umplu plamanii cu aer, trebuia sa fac foarte multe incecari sa reusesc sa respir.m-am panicat dar am reusit sa ma controlez oarecum. alte simptome care ma insoteau: nas infundat, uscat si parca o tuse si raguseala. am luat passiflora si calciu cu magneziu dar degeaba am facut si o criza de spasmofilie...pana la urma am mers la medicul de familie si mi a spus ca nu am nimic la plamani, inima ci o depresie mascata si mi-a sugerat sa continui cu passiflora si calciu+magneziu si cu Coaxil 10 zile /2cp pe zi si restul pastilelor care raman sa iau 1/2 dimineata si seara. nu am luat coaxil decat 5 zile pentru ca am senzatia k imi ingreuneaza senzatia de sete de aer.am luat doar passilflora cateva saptamani si calciu...am observat inca de la inceputul crizelor ca atunci cand dorm nu mai am nici un simptom de lipsa de aer.o perioada m am simtit mai bine dar de 1 saptamana cred ca inainte sa-mi vina ciclul mi-au reaparut simptomele iar dupa terminarea acestuia am inceput sa am intepaturi in partea stanga in piept, in mana, degete.toate simptomele unei afectiuni cardiace.ma enervez foarte repede si ma supar si atunci au inceput sa mi apara durerile in piept.de vreo cateva zile ma simt mai bine pt ca evit sa ma enervez, iau din nou calciu+magneziu+zinc passiflora si coaxil 1/2 dimineata si 1/2 seara pentru ca nu vreau sa iau multa vreme antidepresive. eu inclin sa cred ca am mai mult o tulburare neurovegetativa.decat o depresie sau ambele.cert este ca la EKG mi-a iesit totul normal chiar frumos cum a zis medicul.astept sfatul dumneavoastra.si eventual un medicament care sa fie indicat si in distonia neurovegetativa pt ca ceea ce iau eu acum nu acopera si tulburarile neurovegetative. multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •