Depresie severa situatie disperata! | Forumul Medical ROmedic

Depresie severa situatie disperata!

03-07-2018
unsimpluom
Nu este medic/terapeut
unsimpluom
Va rog sa ma ajutati!
Am 28 de ani, sunt singura la pariniti, am locuit singura din 2009 in al oras unde am facut facultatea si masterul si am inceput sa lucrez din 2013, 3 ani la o firma si din 2015 lucrez la stat, toate au fost bune si frumoase pana in decembrie 2016 cand tata a fost diacnosticat cu cancer si pentru mine a fost un soc mult prea traumatic, au fost 3 luni in care m-am consumat foarte tare si am plans aproape zilnic, de la mijlocul luni februarie 2017 au fost 2 saptamani in care nu am mai putut dormi nici macar o noapte si dupa la inceptul luni martie 2017 am facut un atac puternic de panica si asa s-a declansat depresia mea severa.Au urmat 6 luni de concediu medial in care am facut mult tratament acasa si urmat de 2 internari in 2 spitale, am schimbat foarte multe scheme de tratamen si parca nici un tratament nu m-a ajutat starea mea inrautatinduse din ce in ce mai tare, in aprilie 2017 am fost operata si eu de glanda fiind si eu suspecta de cancer la glanda, dupa operatie nu s-a confirmat diacnosticul, analizele iesind bine, asta m-a dat si mai tare peste cap.Intr-un final la mijlocului lui septembrie dupa 6 luni de chin si tratamente fara rezultate, am fost mai bine, si am reinceput serviciul si am mers saptamanal la pshiolog si periodic la medicul care m-a tratat, mi-am luat un catel care m-a ajutat mult, toate au inceput sa merga spre bine...pana acum o luna jumate, cand lucrurile cu tata s-au inrautatit foarte tare, fiind acuma in fazele terminale a boli...si starea mea ii foarte schimbata nu mai reusesc sa-mi gasesc echilibru...urmez tratamen cu seroquel de 300 si anafranil, dar am niste stari care nu l-e pot descriu in cuvinte, imi este frica ca o sa mor.! si nu pot sa fiu si eu bolnava acuma ca mama nu mai poate...
4 comentarii
1
03-07-2018, ora 11:19
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Când ați mers la psiholog v-a făcut și o evaluare psihologică? E nevoie de o evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență pentru a determina factorii care vă determină astfel de stări.În urma evaluării veți face psihoterapie concomitent cu medicația, pentru a elimina cauzele care vă produc tulburarea și a dobândi competențe pentru a gestiona situațiile pe care le întâlniți. Orice om trece și prin situații grele, pentru că viața ne oferă și bune și rele, dar faptul că nu puteți trece peste anumite dificultăți, înseamnă că se întâmplă ceva în modul de gîndire și percepție al dumneavoastră și-atunci e nevoie de schimbare. Un psiholog vă poate ajuta și veți vedea că schimbând modul de gândire și percepție vă veți schimba practic viața.
0
03-07-2018, ora 11:40
unsimpluom
Nu este medic/terapeut
unsimpluom
Multumesc, cu pshioloaga mea la care merg saptamanal, am purtat in general discuti, nu a lucrat neaparat pe anumite aspecte.Dar acuma efectiv ma simt depasita de toate situatile...si nu stiu la cine sa apalez sau cum sa ma descurc singura, vinerea trecuta am fost la medic si mi-a marit dozele la medicamente, nu stiu la cine sa ii spun...si mama ii depasita de toata situatia si nu ii pot spune ca nu sunt bn...nu stiu ce sa fac, simt ca brabusesc si nu mai resursele necesare.Sunt la serviciu si foarte greu ma pot concentra la munca...
0
03-07-2018, ora 12:21
unsimpluom
Nu este medic/terapeut
unsimpluom
De la dozele marite ma simt mult mai sedata...doctorul a zis ca ii normal...sper sa imi revin cumva...daca nu, nu stiu ce sa fac :(((((( ca ma depasesc toate starile fizice si psihice prin trec.Numai Dumnezeu stie ce simt si numai El ii singurul care ma poate ajuta.Voi ce ati facut in situati asa dispereate?
0
03-07-2018, ora 12:38
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Interesează-te dacă e și clinician, că ai nevoie de o evaluare psihologică și pe urmă de o intervenție psihologică personalizată în funcție de rezultatul evaluării, ca să poți elimina cauzele care-ți care-ți provoacă problema,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul