Depresie-Pridia?!

17-06-2011
meme67
Nu este medic/terapeut
meme67
Mama mea are 68 de ani si sufera de depresie.Medicul i-a prescris de-a lungul ultimelor luni o serie de medicamente.Azi am aflat ca din nou i-a schimbat medicatia, dandu-i si Pridia de 5 mg /seara.Am citit prospectul si m-am ingrozit.De ce i-ar da asa ceva cand toate simptomele sunt de depresie (tristete, sentiment de inutilitate, dureri de cap si de picioare, furnicaturi pe sub piele, insomnie), iar acest medicament se recomanda in tratarea dementei senile.
Citind despre dementa senila, n-am regasit niciun semn in starea mamei.
A citi si ea prospectul si n-ar fi vrut sa ia acest medicament, dar in seara asta a luat prima pastila.
Ce sa facem? Sa-l mai ia? Ma gandesc serios ca ar trebui sa schimbe medicul.
4 comentarii
0
18-06-2011, ora 00:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Vorbeste cu medicul, incearca sa afli raspuns la indoielile tale, in cazul in care simti ca ceva nu este in ordine ai tot dreptul ( si obligatia fata de mama ta ) sa ceri o alta opinie, o consultatie la un alt medic. E de datoria medicului sa explice pacientului sau unui apartinator, in ce consta tratamentul, efectele benefice ca si reactiile secundare, care in cazul medicatiei psihiatrice nu sunt putine.
0
04-07-2011, ora 12:12
nicolaevictorM
Nu este medic/terapeut
nicolaevictorM
Am o matusa care este in varsta, si ia Pridia, dar este diagnosticata cu dementa Alzheimer.

Eu ii iau periodic reteta si medicamentul de la farmacie, pentru ca matusa este la pat.
Acest medicament este gratuit pentru cei cu diagnosticul de dementa Alzheimer.
Eu nu platesc nimic in plus la farmacie pentru el, avand reteta roz, compensata 100%.

Parerea mea este sa cereti si o a doua opinie, de la un alt medic psihiatru.
0
04-07-2011, ora 12:49
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Trebuie facut scorul MMSE, psihiatrii stiu ce-i asta, e un test pentru depistarea Alzheimer, se impune si un RMN sau CT pentru a preciza clar diagnosticul.Alzheimerul poate debuta precoce, sper sa nu fie cazul.Mai este si un test cu orele de pe ceas, mai facil, trebuie facute toate.Mama dvs uita multe?Se poate intampla asta la debut!
0
04-07-2011, ora 12:50
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Oricand e binevenit, in astfel de afectiuni, un test de imagistica cerebrala, dupa cum il recomanda medicul(CT-ul este mai iradiant), asa ca eu v-as sfatui sa faca un RMN!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •