Diagnosticul pentru fiica mea este schizofrenie paranoida

81 comentarii 1 2 3
0
04-09-2009, ora 00:05
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, am luat si eu abilify de 10 vreo 3 luni, dar in combinatie cu leponex.As vrea sa stiu (pe viitor) daca iti da cumva senzatie de scama in gat, greata, sau stari de confuzie. Personal, m-am simtit bine pe abilify mai putin scama in gat si starea de greata(nu prea puternica).Sa ma tii la curent si fie sa fie intr-un ceas buna schimbarea ta de pe olanzapina pe abilify. Ciao
0
04-09-2009, ora 07:40
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
aseara mi-a facut bine dar pe la 4 dimineata m-am trezit cu greata puternica si nici acum nu mi-a trecut dupa o limonada!
Cred ca le dau in colo de abilify!
0
06-09-2009, ora 17:08
aliuta1
Nu este medic/terapeut
aliuta1
Abilify asta e mai nou ca seroquelul? E dintr-o generatie mai noua?
0
06-09-2009, ora 18:28
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia imi pare foarte rau ca nu ti-a priit abilify. Se pare ca are niste efecte negative mai mari ca ale olanzapinei. Faptul ca nu poti manca dupa el este un efect advers foarte serios. O stiu pe pielea mea.

Griluta, nu stiu sigur dar am impresia ca e cam din aceeasi perioada cu seroquel.

Aveti grija ce luati ca asa m-am pacalit eu cu leponexul si acum nu mai pot scapa de el.
0
07-09-2009, ora 19:25
aliuta1
Nu este medic/terapeut
aliuta1
Buna Valentine, buna Anastasia.

Inteleg atunci ca e destul de nou. Din cate stiu eu seroquel-ul s-a inventat prin anii 90. Parerea mea ca seroquelul e un medicament foarte bun. Ce ne-am face daca n-ar exista medicamentele astea...Eu tot citesc pe bloguri si observ ca mai sunt si alte medicamente in testari. Cine stie? Poate ca v-or aparea unele care sa ne vindece si pe noi. Voi ce ziceti? Pe mine gandul asta ma face sa ma simt mai bine...

Valentine, de ce nu mai poti scapa de leponex?
0
07-09-2009, ora 20:07
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Buna griluta! nu mai pot scapa de leponex pentru ca mi-a produs dependenta foarte mare de el.
0
08-09-2009, ora 20:25
aliuta1
Nu este medic/terapeut
aliuta1
Si eu am crezut la fel despre mine atunci cand am schimbat leponexul pentru seroquel...Dar am scazut treptat si in prezent nu mai iau decat 12, 5 mg de leponex...Si cred ca as putea sa renunt si la astea dar doctorul nu mi-a spus inca...Tu cate miligrame iei?
0
12-09-2009, ora 21:26
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
buna griluta! iau 350 mg.
0
26-09-2009, ora 22:01
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, Danabel, Ez, ce se intampla, d c nu mai rasunde nimeni???
0
27-09-2009, ora 11:54
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Buna, Valentin! Asta ma intreb si eu. Tu ce mai faci, cum te mai simti? Cum merg treburile la tine?

Danabel, ce mai face fiica ta?
0
29-09-2009, ora 19:27
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Ma descurc, ez, cum pot.

Anastasia, mai iei abilify?
0
30-09-2009, ora 12:36
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Nu, am trecut iar la tratamentul meu.
M-am mutat la o doctorita tanara si draguta.
Sper ca imi va fi bine
0
30-09-2009, ora 21:53
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
valentin, anastasia, ez, inca n-am ce sa spun, rispoleptul a dat si nu rezultate, acum se schimba cu abilify si situatia e stationara. Nu am niste concluzii certe. O sa va scriu de indata ce am mai multe informatii. Sanatate multa !!!
0
07-10-2009, ora 19:47
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Nu pot spune ca pavel corut e cel mai tare pe probleme de autosugestie dar daca n-as fi cumparat in 2008 cartea lui "catre culmile succeselor formula fericirii" n-as fi aflat niciodata ca exista sugestia si autosugestia.
va sfatuiesc sa practicati autosugestia pozitiva. eu o practic ascultand formulele de autosugestie la niste casti de la un telefon mobil, pentru ca la mine acasa seara e galagie si nu pot citi de pe foaie.
singura problema e sa nu uiti sa o practici in fiecare zi pentru ca altfel e pe degeaba efortul.
va doresc succes

danabel, mie abilify mi-a facut rau si am inteles si ca a dat rezultate proaste la teste.si anastasiei i-a facut rau.

anastasia, ce mai e nou cu doctorita ta cea noua si tanara?

ez, cum iti mai merge, intreprinzi ceva concret ca sa scapi de problema ta(parca ziceai ca ai depresie, nu?) ?
0
10-10-2009, ora 20:34
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
nu stiu ce sa mai zic!!! toti zic ca in cazul bolilor psihice grave, refractare, autosugestia terapeutica nu e eficienta
judecati si voi dragele mele interlocutoare
0
20-10-2009, ora 21:10
simisumi
Nu este medic/terapeut
simisumi
grupuri de terapie ??? poate fi o solutie, plus tratamentul de rigoare??
0
14-03-2010, ora 14:08
mariasolomon
Nu este medic/terapeut
mariasolomon
As vrea sa stiu daca bolnavii care au fost diagnosticati cu schizofrenie paranoida acum 4 ani si care nu au urmat tratamentul deoarece nu isi recunosc boala, au vreo sansa sa fie recuperati. Spun asta pentru ca este vorba de fiica mea care are acum 37 de ani. Astept un raspuns, va rog!
0
16-02-2011, ora 17:41
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Aproape sigur ca a trecut printr-o perioada de singuratate, sau s-a insigurat din diverse motive, atunci gandirea umana care are doua centre gandirea lingvistica si cea a constientului s-au despartit, in dorinta ei de a vorbi cu divinittea sau de a va trasmite telepatic cate ceva din suferintele ei, nepuntand face asta prin viu grai.
- tratamentele naturiste si homeopatice (un bun homeopat ar fi indicat ) dar nu inainte de investigatii tip RMN, exista probabil (in mod sigur ) ceva accidente cerebrale, mai vechi, pentru epilepsie exista tratamente extraordinar de bune in homeopatie,
0
19-10-2011, ora 09:05
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Salutare tuturor.
Am o rugaminte pentru USHER : Rugamnintea este sa imi trimiti si mie cartea de care ai pomenit intr-un post anterior, si anume "Brain that changes itself" de Norman Doidge., daca vrei si o mai ai.
Multumesc,
Va doresc numai bine tuturor.
0
19-10-2011, ora 19:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
As recomanda in loc de APADOR-CH, alt ONG, cu preocupari si campanii in sanatatea mentala, se numeste Centrul de Resurse Juridice.Apelati cu incredere, ei sunt formati pe asta...
0
20-10-2011, ora 14:32
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dupa cate stiu, desi poate produce agranulocitoza, leponexul poate controla foarte bine schizofrenia si are marele avantaj ca poate controla acel sentiment de disperare care impinge la sinucidere.Un medic spunea ca decat 20% decese prin suicid, mai bine 1% agranulocitoza(la care nu se ajunge daca se fac analize de sange periodice).Clozapina ramane de electie in toata gama de halucinatii si pararea mea este ca e unul din medicamentele anti-suicidare!
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul