Pot sa fac facultatea de psihologie și fara sa profesez dupa daca am schizofrenie?

19-03-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Pot sa fac facultatea de psihologie pentru mine personal fara sa profesez după, daca am schizofrenie și sunt sub tratament?Mă accepta?Sa o fac așa gen hobby, sa învăț chestii
Am văzut că sunt destui absolvenți de psihologie care nu profesează și nu o sa profeseze cel mai probabil.
Oare m-ar accepta doar sa studiez?La o facultate privată cu specializarea psihologie.
Bineînțeles mă pregătesc pentru bac mai întâi.
1 comentarii
2
19-03-2022, ora 08:08
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Da, nu iti poate conditiona nimeni accesul in facultate, dar e o facultate grea, cu foarte multa informatie de procesat si asimilat. Multi studenti o incep si nu o termina: ar fi bine sa iei in calcul si riscul asta, pt ca e vorba despre banii tai pana la urma - ca si taxele sunt mari. Mai ales ca avand schizofrenie, capacitatea de concentrare e posibil sa fie una deficitara. Si e vorba si de prezenta fizica la cursuri si interactiunea cu ceilalti - vezi cum stai si la acest capitol, daca poti face față. Iar daca ajungi pana la final, e posibil sa nu treci de licenta, pentru ca vei avea un profesor coordonator, care se va prinde si daca nu ii spui tu, de problemele tale. Si sti cum e in realitate: multi veniti, putini alesi, pt ca e nevoie totusi de o selecție, de un filtru (nu ma refer la tine, ci in general). Pe de alta parte, sa stii ca inveti mai multe despre tine, mergand la psihoterapie. Si poate nici nu vei merge 3 ani si nici nu te va costa atat, ba ma sunt si decontate serviciile psihologice. Nu asta ar trebui sa fie motivul pentru care cineva sa faca facultatea de psihologie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •