diaree si constipatie in aceeasi zi?
Buna ziua,
In urma cu 4 ani in urma unor scaune cu sange am efectuat o colonoscopie si o endoscopie unde am fost diacnosticat cu colon iritabil, hemoroizi, gastrita, reflux gastroesofagian si hernie hiatala stanga. Intotdeauna am avut probleme cu scaunul, nu am avut un scaun normal niciodata, ma deranjam foarte des la stomac si defiecare data am scaune moi, fragmentate.. dar in general aveam un scaun, maxim 2 pe zi. In acea perioada am urmat tratament cu ibutin, motilium si nexium, am scapat de arsurile de la stomac dar scaunele, bolboroselile, gazele in exces au ramas lafel. Problema mea este ca de aproximativ o luna de zile ma simt foarte balonat in partea stanga, bolboroseli continue in acea zona, imi vine sa eructez incontinuu dar nu pot decat foarte greu, trebuie sa stau in picioare si sa ma chinui si reusesc sa elimin ceva gaze pe gura dar foarte greu si in reprize, simt ca as avea un ghem in capul pieptului care nu ma lasa sa elimin aerul in exces iar scaunele s-au modificat am 2-3 scaune moi pe parcursul zilei iar seara ma balonez brusc, simt o presiune in partea stanga jos si am impresia ca trebuie sa merg la toaleta, uneori reusesc si am un scaun tare, uscat greu de eliminat si de fiecare data am impresia ca nu am facut tot, iar alteori nu reusesc sa fac nimic. Mi-am facut o programare la gastroenterolog dar tocmai pentru data de 26... daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei... sper sa nu ajung din nou la colonoscopie, cel putin nu atat de repede. Momentan iau ibutin de o saptamana dar nu simt nici o imbunatatire
Multumesc,
In urma cu 4 ani in urma unor scaune cu sange am efectuat o colonoscopie si o endoscopie unde am fost diacnosticat cu colon iritabil, hemoroizi, gastrita, reflux gastroesofagian si hernie hiatala stanga. Intotdeauna am avut probleme cu scaunul, nu am avut un scaun normal niciodata, ma deranjam foarte des la stomac si defiecare data am scaune moi, fragmentate.. dar in general aveam un scaun, maxim 2 pe zi. In acea perioada am urmat tratament cu ibutin, motilium si nexium, am scapat de arsurile de la stomac dar scaunele, bolboroselile, gazele in exces au ramas lafel. Problema mea este ca de aproximativ o luna de zile ma simt foarte balonat in partea stanga, bolboroseli continue in acea zona, imi vine sa eructez incontinuu dar nu pot decat foarte greu, trebuie sa stau in picioare si sa ma chinui si reusesc sa elimin ceva gaze pe gura dar foarte greu si in reprize, simt ca as avea un ghem in capul pieptului care nu ma lasa sa elimin aerul in exces iar scaunele s-au modificat am 2-3 scaune moi pe parcursul zilei iar seara ma balonez brusc, simt o presiune in partea stanga jos si am impresia ca trebuie sa merg la toaleta, uneori reusesc si am un scaun tare, uscat greu de eliminat si de fiecare data am impresia ca nu am facut tot, iar alteori nu reusesc sa fac nimic. Mi-am facut o programare la gastroenterolog dar tocmai pentru data de 26... daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei... sper sa nu ajung din nou la colonoscopie, cel putin nu atat de repede. Momentan iau ibutin de o saptamana dar nu simt nici o imbunatatire
Multumesc,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2diaree de sambata si nu-i mai trece
- 4dupa operatia de neoplasm col uterin, diaree
- 5dupa constipatie a ramas cu fisuri anale?
- 3regim potrivit... constipatie frecventa
- 12diaree frecventa
- 2diaree, dureri abdominale si retrosternale.ajutati-ma!
- 1constipatia cronica
- 1Va rog Ajutor, cred ca am ulcer
- 4Constipatie
- 4Colon iritabil?!
- 8intepaturi, ameteli, amorteli, diaree, stari de voma
- 3Diaree si discomfort
- 0diaree care persista de trei saptamani
- 2Constipatie insistenta
- 4constipatie
- 0Constipație cu sânge și dureri abdominale
- 0Toxinfectie sau altceva?
Mai multe informații despre: Constipatia Diareea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: