diaree si constipatie in aceeasi zi?

06-09-2012
iucu
Nu este medic/terapeut
iucu
Buna ziua,
In urma cu 4 ani in urma unor scaune cu sange am efectuat o colonoscopie si o endoscopie unde am fost diacnosticat cu colon iritabil, hemoroizi, gastrita, reflux gastroesofagian si hernie hiatala stanga. Intotdeauna am avut probleme cu scaunul, nu am avut un scaun normal niciodata, ma deranjam foarte des la stomac si defiecare data am scaune moi, fragmentate.. dar in general aveam un scaun, maxim 2 pe zi. In acea perioada am urmat tratament cu ibutin, motilium si nexium, am scapat de arsurile de la stomac dar scaunele, bolboroselile, gazele in exces au ramas lafel. Problema mea este ca de aproximativ o luna de zile ma simt foarte balonat in partea stanga, bolboroseli continue in acea zona, imi vine sa eructez incontinuu dar nu pot decat foarte greu, trebuie sa stau in picioare si sa ma chinui si reusesc sa elimin ceva gaze pe gura dar foarte greu si in reprize, simt ca as avea un ghem in capul pieptului care nu ma lasa sa elimin aerul in exces iar scaunele s-au modificat am 2-3 scaune moi pe parcursul zilei iar seara ma balonez brusc, simt o presiune in partea stanga jos si am impresia ca trebuie sa merg la toaleta, uneori reusesc si am un scaun tare, uscat greu de eliminat si de fiecare data am impresia ca nu am facut tot, iar alteori nu reusesc sa fac nimic. Mi-am facut o programare la gastroenterolog dar tocmai pentru data de 26... daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei... sper sa nu ajung din nou la colonoscopie, cel putin nu atat de repede. Momentan iau ibutin de o saptamana dar nu simt nici o imbunatatire
Multumesc,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Diareea acută
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Diareea bebelușului
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Diareea cronică
  •