Balonare si constipatie dupa tratament pentru anemie prin lipsa de Fier

07-02-2022
Cristina2020
Nu este medic/terapeut
Cristina2020
Buna ziua,
Sufar de anemie prin carenta de Fier, mi s-a recomandat de medicii de la Spitalul de Urgenta din Bucuresti Tothema, pe care l-am luat timp de 3 luni. Apoi 3 saptamani am facut pauza in tratament, 2 saptamani m-am simtit perfect. Apoi am inceput sa iau din nou Fier dar dupa 2 zile au aparut problemele: balonare fara evacuare, crampe abdominale severe din cand in cand (nu mereu), nici un laxativ nu ajuta (Dulcolax, Sennalax, ceai de crusin), nici tratamentele naturiste (seminte de in, tarate de grau, fibre din cereale, miere, etc), nici medicamentele anti-balonare (Debridat, No Spa).
Ma simt grea, am un bolovan in burta, mai ales seara, cu toate ca nu mananc mai nimic de o saptamana, decat salata, oua fierte.
Nu am greata, varsaturi si am mare pofta de mancare.
Mentionenz ca am probleme de reflux gastro, iau Controloc 40 mg de 2 ani (de la spital mi s-a recomandat sa continui cu el).
Ce puteti sa imi recomandati? Sunt disperata, a trecut deja o sapatamana si nu am avut scaun (decat cu supozitoare cu glicerina, care nu sunt de mare ajutor)
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •