distonie neurovegetativa sau afectiune organica ?

09-03-2009
stefan 30
Nu este medic/terapeut
stefan 30
iata problema mea.in urma cu 2 ani si jumatate la capatul unei perioade de efort fizic si psihic intens m-am confruntat cu aparitia brusca si fara un motiv anume a unor simptome de tipul palpitatii violente ameteli dureri de inima si ale traseului venos al miinii stingi dureri de cap oboseala epuizare senzatia de lesin tulburari vizuale tulburari de echilibru.in urma analizelor de singe holtere ekg si ta eco cardiace ekg-uri repetate ct cerebral eco tiroidian abdominal toate in limite normale mi s-a pus diagnosticul distonie neurovegetativa.am urmat tatamente diferite cu betablocanti vitamine calciu mg aspenter sedative usoare etc fara nici un rezultat simptomele permanentizindu-se cu ameliorari si acutizari.precizez ca am 30 ani nu fumez si nu beau cafea fac sport regulat(alergari usoare, de rezistenta sala forta etc) si nu am cazuri de boli cardiace in familie.ce pot face sa scap de simptomele astea care imi fac viata pur si simplu un calvar?ce poate fi?poate fi ceva organic?ati mai intilnit asa ceva???in prezent nu urmez nici un tratament, starea mea fiind stabila.daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
17-03-2009, ora 22:25
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
ce sa-ti spun stefan am aceste dureri de mai bine de 1 an de zile insportabile care imi face viata la fel ca a ta un calvar am aceleasi dureri care le-ai spus si tu am facut tot felu de teste analize dar durerile persista am dureri si in piept imi da sageti asa ma inteapa tu ai avut asa ceva , mi-ar face placere sa mai vb.multa sanatate
0
18-03-2009, ora 18:47
danahara
Nu este medic/terapeut
danahara
subscriu celor relatate de voi. cred ca vom face clubul suferinzilor fara diagnostic. Cred ca diagnosticul de distnie neurovegetativa il dau cand nu au nici o explicatie. va urez sanatate
0
16-06-2009, ora 00:11
alecom
Nu este medic/terapeut
alecom
intru si eu in club din pacate :( si mie mi s-a pus acelasi diagnostic de catre cardiolog. si eu am frecvent simptomele descrise de voi. daca ma trezesc dimineata si ma gandesc ca as avea ceva la inima, toata ziua nu scap de intepaturi, junghiuri etc. nici eu nu stiu ce sa mai fac. le duc pe picioare asa, resemnat cu toate ca imi provoaca niste stari groaznice. e drept si ca sunt un tip destul de anxios. voi cu psihicul cum stati? sanatate
0
19-06-2009, ora 16:40
alecom
Nu este medic/terapeut
alecom
poate ne lumineaza un psiholog sau psihiatru daca aceste stari(intepaturi, junghiuri ) si ce or mai fi pot fi doar din cauze psihice, fiind doar in mintea noastra sau chiar ceva e in neregula cu organele noastre. afirm asta dupa 3 controale la medici cardiologi diferiti, doar unul din ei mi-a pus acest diagnostic de distonie neurovegetativa, ceilalti doi spunand ca nu e nimic in neregula cu inima(dupa EKG si ECO). nu stiu ce sa ma fac si incotro sa o apuc...ma si panichez daca am o mica intepatura :( .sanatate!
1
29-12-2009, ora 03:51
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Spasmofilie, Distonie neurovegetativa etc. Si eu am primit de la doctor acest "diagnostic", dupa ce mi-am facut cateva analize in afara de lipsa de calciu, magneziu etc (specific tulburarilor neuro-vegetative) cica am si o insuficienta cardiaca mitrala/tricuspida foarte usoara (acum nu stiu daca o fi permanenta ori doar de moment data fiind starea generala proasta in care ma aflam in momentul analizelor). A trecut cam un an de cand in urma unui soc puternic si a unei perioade prelungite de stres am "patit" toata suita de simptome. Daca ar fi sa fiu cinstit cu mine as putea sa spun ca o merit, adica fumatul de cand aveam 13 ani ( acum am 24) cafele, mancare aiurea, greutate in plus, sedentarism... etc. Insa toate astea nu inseamna nimic fata de un adevar mult mai mare ( pe care toti cred k il intuim), anume- ne provocam singuri aceste suferinte. de ce? in cazul meu au semnalat o nevoie stringenta de schimbare pe toate planurile in viata mea ( asta neinsemnand ca starea de "distonie fricoasa" este una noua pentru mine- o stiu de-o viata, fiind mostenita, indusa samd). Am trecut prin absolut toate simptomele prezentate in posturile anterioare + in urma socului pe care l-am avut inima mea a batut ca un ciocan 3-4 luni zi si noapte, sincer credeam ca am mor. Uite ca n-am murit si nici voi nu o sa muriti. Aceasta frica nu exista, ea este creata de catre noi insine iar simptomele o insotesc pentru a o justifica ( nu invers). Voi invinge aceasta "frica" si la fel veti reusii si voi.
Imi permit sa recomand cateva "remedii" care m-au ajutat pe mine. Prima este sugestia si autosugestia ( un foarte bun autor care scrie despre autosugestie este Pavel Corut In cartile din Seria SUCCESUL) a doua este respiratia ( documentati-va temeinic cu privire la respiratie deoarece este un secret nestiut de multi, puteti invata despre respiratie cu James Lu ori Parampujia Ramdev Ji Maharaj ori altii). Ca adjutant in prima faza de "criza" este bun KAL-MAG plus D (un produs care nu se gaseste prin farmacii ci doar in retea de distribuitori) ori alt produs similar; apoi Nervosedin ( un "medicament" facut din sunatoare care este excelent pentru calmarea sistemului nervos). In ultimul rand schimbati-va toate obiceiurile din viata "anterioara"- cea care v-a adus aici; Pana la varsta de 23 de ani am fost un mancator de carne "inrait"- acum nu ma mai atrage deloc cand o vad pe masa ori mancata de altii- deci renuntati la carne pur si simplu nu mai mancati animale moarte; mancati salata verde, rosii, usturoi, varza. telina, sfecla rosie, patrunjel, ardei gras, morcov, mere, pere, banane, kiwi, portocale, lapte eventual oua, nu mai mancati ulei de floarea soarelui ci ulei de masline, seminte de in etc.
Apucati-va de un sport, recomand alergatul. de ce? pentru ca este un sport care iti modifica nu numai fizicul ci si caracterul (cei care alergati stiti despre ce vorbesc). Pot sa spun ca acum un an cand am inceput sa alerg, ma rostogoleam 100 de metri si scoteam limba cu inima in gat; acum alerg cam jumate de ora dimineata si jumate seara inclusiv dealuri. Vreau sa spun aici ca in nici un caz nu m-am facut "bine" de tot, inca mai am ameteli, stari de slabiciune, atacuri de panica, senzatii de lipsa de aer etc; insa acum sunt intreg din nou si lupt cu frica de moarte si am sa traiesc.
Inchei spunand ca realitatea pe care o traim este rezultatul gandurilor si emotiilor noastre (felului nostru de a ne raporta la "lume"); Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni si doreste fiecaruia ce isi doreste fiecare. Un tip excelent de inteligent care vorbeste despre asta este Gregg Braden- recomand pentru privire noua asupra vietii.
Eu stiu ca sunt sanatos si puternic, la fel sunteti si voi iar aceste "stari" vor trece si ne vor lasa mai intelepti mai puternici si mai sanatosi. Imi cer scuze pentru post-ul imens insa o sugestie pozitiva la timpul potrivit face cat o tona de medicamente si cat o rugaciune spusa din suflet.
0
29-12-2009, ora 03:52
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Pentru intarirea efectului am sa folosesc o "parabola" auzita intr-un film :).
Cica unu mergea pe strada si cade intr-o groapa mare sapata de nu stiu cine, se chinuie asta sa iasa din groapa o zi, doua insa nu poate; prea era adanca groapa si alunecoasa. Intr-un final incepe sa strige dupa ajutor, ii raspunde un doctor care trecea pe acolo. Doctore ajuta-ma sa ies din groapa asta, doctoru ii scrie o reteta, o arunca in groapa si pleaca mai departe; dupa cateva zile trece pe acolo un popa: Parinte ajuta-ma sa ies din groapa asta, popa ii scrie o rugaciune pe o hartie si arunca hartia in groapa. Dupa alte cateva zile cand aproape isi pierduse orice speranta trece pe acolo un prieten: Prietene ajuta-ma te rog sa ies din groapa asta, auzind prietenul strigatu tipului cazut in groapa nu sta pe ganduri si sare in groapa, la care asta din groapa uimit si disperat: Ce-ai facut? acum suntem amandoi in groapa. Da, spune prietenul insa eu am mai fost in groapa asta si stiu cum sa ies. :)
Curaj putere si credinta.
0
29-12-2009, ora 05:28
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Am facut o greseala in primul post. Nervosedin este o combinatie de plante, si se ia cel mai bine concomitent cu capsule de sunatoare. Plus as vrea sa fac o adaugare la lista de alimente: Lamaia, mancati lamaie goala (daca puteti), cu miere daca nu puteti goala ori cu ceai. Mancati cate o 1-2 lamai pe zi.
0
06-03-2010, ora 15:01
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Buna! Si eu am fost diagnosticata cu distonie neurovegetativa dupa controale la neurologi, analize de sange care au iesit bune, ekg, radiografie la plamani, ct cranian, tsh, toate bune. In urma cu trei luni a inceput calvarul. A inceput cu palpitatii noaptea si transpiratii, tulburari de vedere, o presiune craniana si un dezechilibru usor. La toti medicii la care am fost mi au spus ca e pe baza de stres. E adevarat ca aceste simptome au aparut dupa o perioada de stres. Am luat calciu si magne b6 si euromultivitame. Starea mea s a mai imbunatatit dar am mai ramas cu o stare generala proasta si o presiune in sapte la ceafa care imi da o stare de buimaceala, si spasme musculare. O sa incerc si la un psihiatru, chiar astazi, dar imi este foarte greu sa cred ca stresul e in stare sa ti de a viata peste cap chiar in halul acesta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Kitul pentru prevenirea căderilor la vârstnici
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Menținerea echilibrului pe un singur picior timp de 10  secunde este asociată vitalității
  • Problemele cognitive ar putea fi prezise în funcție de echilibrul fizic
  •