Dupa 3 ani de la o presupusa infectie cu HIV analizele nu-mi mai ieseau normal, asa-i?

03-06-2010
Delux
Nu este medic/terapeut
Delux
Buna Ziua, am cred ca o fobie si as vrea niste lamuriri caci nu mai pot dormi noaptea.am avut un contact sexual neprotejat de scurta durata (dar cu o pers cunoscuta risc cred ca minim) acum 3 ani si imi este frica ca as fi putut lua hiv...Intrebarea mea este, mi-am facut analizele de sange de rutina recent si sunt in limite normale adica chiar perfecte. pentru o presupusa infectie veche de 3 ani cu Hiv, apareau semne indirecte in hemoleucograma in mod cert nu? Adica scadere de limfocite Thelper (cd4), neutropenie(prin cresterea distructiei periferice), anemie...etc? Dupa 3 ani de la o presupusa infectie analizele nu-mi mai ieseau normal asa-i?.Multumes pentru raspuns
6 comentarii
0
04-06-2010, ora 13:19
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
asta ma intreb si eu...mie niste studenti la medicina mi au spus ca ceva s ar observa...nu ar mai iesi bine analizele...dar cred ca cel mai sigur e daca se face testul pt HIV...oricum daca ai vreun raspuns sigur astept sa mi l spui si mie.:)
0
04-06-2010, ora 17:02
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Studenţii la medicină au dreptate. În fine sunt şi cazuri fără simptome după infectare... dar destul de rare, de obicei o formă sau alta de imunosupresie se instalează chiar dacă nu se instalează SIDA, infecţii oportuniste, afectare într-o formă sau alta a celulelor etc. Cel mai sigur pentru liniştea dvs ar trebui să faceţi un test HIV, totuşi
0
04-06-2010, ora 17:14
Delux
Nu este medic/terapeut
Delux
multumesc pt raspuns. vroiam sa lamuresc daca se modifica leucograma. adica se vede un semn de infectie virala.dupa 3 ani de la contact... trebuia sa fie modificata leucograma in caz de infectie virala cu hiv nu?
0
06-06-2010, ora 19:23
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
categoric zic eu, de la cele mai mici la cele mai mari... dar sigur ar fi trebuit să fie modificări
1
06-06-2010, ora 19:26
Delux
Nu este medic/terapeut
Delux
aruncati un ochi aici... http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hiv-timecourse.png asta e raspunsu... la 3 ani cd4 trebuiau sa fie cam 450... deci era decelabil in mod clar in formula leucocitara :D... multumesc pentru un eventual raspuns
0
07-06-2010, ora 06:52
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
exact asta ziceam şi eu. nu vă mai faceţi griji
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.