dureri genunchi, dezechilibru la mers, ameteala, stare de lesin, dureri de spate, gambe, maini

25-10-2011
nouvenita
Nu este medic/terapeut
nouvenita
Buna ziua, va scriu in ideea de a primi putin ajutor, nu am mers la un medic pentru investigati, nu am asigurare de sanatate de moment, mai dureaza cel putin doua luni pina o voi avea...am nevoie de o indrumare profesionala...in urma cu doua luni m am trezit foarte ametita in inposibilitatea de a ma tine pe picioare, senzatie ca si cum as avea tocuri foarte, foarte inalte si nu as reusi sa merg pe ele, picioarele tremurandu mi foarte tare...ma tinut doua saptamani toata aceasta senzatie, am luat niste vitamine si mi am dorit sa mi treaca repede...sa intamplat e drept, dar acum au revenit toate simpotomele chiar mai rau decit inainte, e drept acum muncesc la menaj, nu stiu daca are vre o legatura...in urma cu 6 ani au inceput dureri de spate pe care le am ignorat..au fost perioade mai bune, sau mai putin bune dar am mers inainte, in urma cu doi ani au inceput sa ma doara tibiile..m inceput sa fac putin sport, la inceput a fost anevoios, apoi incetul cu incetul a fost mai bine, dupa o perioada de pauza, ma inceput mersul pe jos si de atunci au inceput problemele cu durerile in gambe, apoi dupa un timp, genunchii ma dor ingrozitor, mai nou muschii si articulatiile mainilor, de parca nu era suficient acum imi tremura necontrolat picioarele si nu mai pot sta in picioare...iau antiinflamatorii si ma dau cu creme la fel, iau vitamine...sper sa o duc asa doua luni de care vorbeam pina voi avea asigurare medicala si mi voi permite investigatiile, intrebarea mea e alta, exista un risc mare pe care mi l asum? ce ma sfatuiti ?Multumesc anticipat, sanatate maxima la toata lumea.
5 comentarii
0
25-10-2011, ora 22:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Scuzati-mi ignoranta, dar nu am inteles exact elementele capitale: sexul, varsta, greutate/inaltime, status profesional si sporturi practicate, antecedente traumatice, neurologice, neurochirurgicale, metabolice, hepatice, renale cardiace etc etc.
Asteptam detalii relevante pentru elucidarea problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
26-10-2011, ora 12:11
nouvenita
Nu este medic/terapeut
nouvenita
Cu scuzele de rigoare, sex feminin, varsta 37, inaltime 175, greutate 90 kg, de profesie activez in domeniul cosmetic, munca fiind mai tot timpul pe un scaun si arar in picioare, doar ca in ultimele doua luni am ajuns pe alte meleaguri si am inceput cu prima treapta, menaj, asta fac acum.In adolescenta am practicat atletism si handball, boli nu am suferit, am doua cazaturi in copilarie unde m am lovit si la cap ducind la lesin, dar ma repet erau in copilarie, o hepatita A, tot in copilarie, o nastere la 20 de ani si cam atat.Multumesc mult, sanatate si numai bine.
0
30-07-2012, ora 00:54
2112george
Nu este medic/terapeut
2112george
si eu am aceiasi problema a doamnei dureri la genunchi, muschi la picioare, talpile podurile la palme, piderea de echilibru sint foarte ingrijorat ce ar trebui sa fac.va multumesc.sint barbat, virsta 38ani, 1, 85m, 108kg
0
30-07-2012, ora 01:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este extrem de simplu si perfect logic: trebuie sa slabiti vreo 35 kg.
Durerile articulare sunt perfect explicabile (artroza datorata obezitatii), iar 'pierderea de echilibru' poate fi datorata hipertensiunii, diabetului etc (datorate obezitatii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 11:03
2112george
Nu este medic/terapeut
2112george
multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leșinul
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apare amețeala?
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Embolizarea arterelor geniculare (GAE) - operația pentru osteoartrita genunchiului ce poate diminua durerea
  • Asocierea dintre durerile de genunchi și depresie (Studiu)
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •