Nevoie permanenta de a urina + disconfort

17-03-2016
kamal
Nu este medic/terapeut
kamal
Buna seara, in primul rand menzionez ca sunt baiat, am 22 de ani. De cateva zile prezint urmatoarele simptome: simt nevoia sa urinez in permanenta, iar dupa ce urinez nu simt acea satisfactie ca sunt gol, in sensul ca parca mai ramane lichid pe uretra, si mai am si o senzatie foarte usoara de arsura. Mentionez ca nu am avut contact sexual de mult timp, deci o boala venerica este exclusa. Am fost la medic si mi-a recomandat un examen sumar de urina, l-am facut si doar ph-ul a avut o valoare mare, de 8, in rest totul a fost ok. Mi-a spus ca nu e infectie urinara (ma gandesc ca ma ustura si ma ardea de nu era adevarat daca aveam) si mi-a recomandat Urisan pe care l-am luat si n-a avut niciun efect.
Oare aceste simptome sa fie de la ph-ul mare ? Sau este posibil sa am uretrita sau o usoara infectie urinara ? Menzionez ca beau cafea si apa minerala si mananc carne / lactate zilnic, fructe si legume mai rar.
Mi-am facut programare la urolog dar este abia joia viitoare, nu mai pot sa astept pana atunci, vreau neaparat sa fac ceva sa mai ameliorez cat de cat simptomele.
Va multumesc.
7 comentarii
0
17-03-2016, ora 21:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Uricol sau Urinal Akut. Luati cum scrie pe prospect pina ajungeti la Urolog.
0
17-03-2016, ora 21:25
kamal
Nu este medic/terapeut
kamal
Uricol am incercat si n-a avut afect, o sa incerc Urinal Akut. Multumesc de raspuns.
Aveti idee de la ce ar putea fi aceste simptome ? Menzionez ca mi-am facut si analiza de glicemie si a iesit foarte buna, 86, deci diabetul este exclus. Ce alimente as putea manca sau exclude ca sa scada ph-ul urinei ?
0
17-03-2016, ora 21:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu. Eu presupun ca e totusi o infectie urinara si rezultatul la analiza a fost fals negativ.
Va trebuie o dieta alcalina. Dieta candida stiu ca reduce ph-ul. O luati de pe net.
Ati zis ca vi s-a prescris Urisan. Nu Uricol. Uricolul e foarte bun pentru simptomele de care vorbiti. Daca nu, Urinal Akut. Ceai de merisor. Beti multe lichide.
0
17-03-2016, ora 21:49
kamal
Nu este medic/terapeut
kamal
O sa merg sa-mi refac testul de urina, poate imi fac urocultura. Acum merg sa-mi cumpar Urinal Akut sa vad daca are ceva efect. O intrebare mai am: ar putea urinal akut sau celelalte suplimente pe care le-am luat sa aiba ceva efect asupra testului de urina pe care vreau sa-l fac din nou ?
0
17-03-2016, ora 22:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred. Nu iti trece asa repede daca e infectie urinara.
0
17-03-2016, ora 22:54
kamal
Nu este medic/terapeut
kamal
Tocmai mi-am comparat Uractiv deoarece n-a mai avut Urinal Akut, si mi-a spus farmacistul ca e mai bun decat Urinal Akut. Acum sper sa se mai amelioreze simptomele. Va multumesc pentru ajutor, o sa va mai scriu sa va spun ce se intampla.
O seara faina!
0
17-03-2016, ora 23:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ok. Pt putin. Multa sanatate iti doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •