dureri si presiune in cap, stare proasta fizica si mentala

26-04-2014
gabone77
Nu este medic/terapeut
gabone77
Salutare tuturor,

de cateva luni ma confrunt cu niste stari zilnice greu de dus in spate, redau simptomele mai jos in speranta ca poate cineva se recunoaste si poate a gasit si o solutie la aceste probleme. Tin sa mentionez ca parca starea mea de sanatate s-a degradat odata cu aparitia copilului (primavara 2013) a unor griji in plus, responsabilitati, samd insa starea asta pe care o mentionez mai jos este cam de la inceputul anului.

simptome fizice:

- furnicaturi (curios mai nou doar in zona scrotului), intepaturi, urzicaturi (mai rare in ultimele zile)
- spasme musculare (mai dese seara)
- presiune intracraniana (dinauntru spre afara, nu stiu sa va explic, dar apasa cumva dinauntru spre timpane si ochi)
- senzatie de caldura la tampla dreapta, dureri de cap difuze, persistente si care nu trec cu nimic (ieri si alaltaieri au fost unele din zilele in care nu am avut parte de asa ceva insa azi le am iar si inca de dimineata de obicei se amplificau dupa-amiaza sau spre seara)
- parestezii si amorteli ale membrelor (maini, picioare si uneori jumatatea dreapta a capului, mai rare si astea in ultima vreme)
-injectarea conjunctivala (vascularizarea albului ochiului mai ales cand cele de mai sus se produc)

simptome psihice / mentale:

- senzatie de derealizare
- stari psihice proaste ca anxietate sau stari depresive (banuiesc ca generate de faptul ca starea mea nu e buna si nici nu gasesc raspunsuri sau rezolvari pt ea inca)
- intoleranta la lumina (mai ales) si uneori zgomote
- lipsa de concentrare (accentuata in unele zile)
- somn intrerupt sau de slaba calitate
- respiratie parca insuficienta, senzatie de sufocare si gatuire
- mici probleme de memorie recenta (uit ce vroiam sa cumpar sau chestii din astea minore, mai rare si astea)

Istoric:

tata diabetic, mama cardiaca
extractie papilom invertit in sinus maxilar 2010
stress cotidian (job, familie, copil mic, relatia cu sotia)
psihoterapie in 2 randuri in ani diferiti (2008 & 2013)
miscare in jur de 10 km pe zi de mers pe jos
dieta continand mai mult vegetale, legume si mai putin carne (spre deloc, doar peste si uneori pui), lactate sau oua
atacuri de panica in 1998 tratate definitiv vreo 10 ani mai tarziu

Analize:

cele de sange ies mereu bune (hemoluecograma)
endocrinologie ok
computer tomograf si RMN nu evidentiaza probleme
IIF Borrelia seropozitiv pe garini si burgdorferi
Elisa negativ
DFM evidentiaza borrelia si bartonella dar inactive
Western Blot RN-AT Borrelia - 13 unitati pe proteina p41 (insuficient pt diagnosticare cu Lyme)
consult oftalmologic cu rezultat de sanatos clinic

Tin sa mentionez ca cel mai tare ma deranjeaza aceasta presiune intracraniana care uneori este de dimineata pana seara la culcare, sau poate aparea pe parcurs de exemplu dupa ora 15.00 si care nu trece sau se amelioreaza cu nimic pana a doua zi cand cu noroc dupa ce dorm ma simt ceva mai bine doar ca sa o iau a doua zi de la capat. Simt ca imi e din ce in ce mai greu sa traiesc astfel si am inceput sa fiu si nervos, irascibil, randamentul la munca a scazut, nu prea mai ma intereseaza sa fac mari chestii sau sa socializez in conditiile in care ma simt aproape toata ziua astfel, cu copilul am rabdare mai greu uneori, cu sotia am discutii pt ca sunt irascibil si raspund mai agresiv sau ma rastesc, ea stie de toate treburile astea insa s-a cam saturat si ea mai ales ca nu gasesc o solutie concreta sa fac ceva, analizele ies bune iar eu nu mai stiu incotro sa o apuc. La un moment dat chiar am zis ca gata am gasit e Lyme dar acum nu mai sunt asa de convins de acest diagnostic care nu s-a clarificat iar subiectul este oricum cam nebulos.

Pt cine are o sugestie sau a trecut sau trece prin ceva similar astept raspunsurile voastre.

Numai bine! Gabriel
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • „Mă simt rău” - cele mai frecvente motive
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • Starea de rău
  • Stare de rău, oboseală și lipsă de energie
  •