Oare se merita sa traiesti fiind schizofrenic!?

02-05-2007
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Merita sa-ti chinuiesti apropiatii, sa traiesti de pe o zi pe alta pt ca nu poti lucra, merita sa risti sa-ti provoace niste socuri unele persoane mai rau intentionate(in Romania, in Bucuresti sunt destule)si sa ajungi sa pierzi total contactul cu realitatea?Stiti ca persoanele bolnave psihic sunt de50ori mai batjocorite si obiect de amuzament decat cele sanatoase!Daca schizofrenia se instaleaza inainte sa apuci sa lucrezi ce venit ai pe viitor din partea statului, ce siguranta ai ca vei avea ce manca peste cativa ani?!Sa lasi persoanele dragi sa se speteasca muncind si pt tine!?
19 comentarii
1
03-05-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Eu sunt bolnava de aceasta boala de 14 ani.
Raspunsul este: da, merita sa traiesti cu toate dificultatile pe care le intampini.
Viata este atat de frumoasa, exista natura, fructele, muzica si chiar oameni cumsecade, si multe alte motive pentru care merita sa traiesti.
Mare este Dumnezeu si nu da omului mai mult decat poate duce, intotdeauna exista portite de scapare si compensatii.
Nici eu nu lucrez de opt ani, dar are grija Cel de sus sa nu mor de foame.
Nu va pierdeti speranta, exista si perioade mai bune si in aceasta boala!
0
04-05-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Depinde de forma de schizofrenie.
In institutii si organizatii exista destui schizofreni, cu forme usoare, integrabile social. Ca si angajati cu atacuri de panica, sau cu depresii.

Exista insa si forme mai serioase, dar chiar si asa, unele schizofrenii se mai si remit.
Nu in ultimul rand, uita-te la Anastasia - forumista activa...

Ca observatie, exista multe teorii asupra schizofreniei.
Unele te lasa fara speranta (deficit de dopamina, receptori defecti, etc, ereditate, etc).
Altele iti arata ca poti redeveni om.

Deci... pare ceva mai complex decat optiunile alb/negru...
Insa iar, depinde si de forma de schizofrenie... si de posibilitatile celor din jur.
0
04-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Pentru Miu Anastasia
Draga esti o luptatoare si o optimista!Intr-adevar Cel de Sus are grija de aceste persoane si le mai da si mici compensatii!
0
10-07-2007, ora 00:00
oana1379
Nu este medic/terapeut
oana1379
sotul meu are aceasta boala iar eu stiam inainte de casatorie ac lucru.Il iubesc ff mult si sufar pt suferinta lui si, sincer, nu imi imaginez viata fara el.E un om minunat iar boala nu i-a stirbit frumosul caracter.Este profesor si student la a doua facultate.Este un luptator!
0
11-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Extraordinar de frumos !
Uite in sfarsit cineva care a observat ca tocmai particularitatile unei persoane ne atrag si ne implica...

Felicitari, Oana.

P.S. cred ca primul mesaj se referea la o forma de schizofrenie care implica ruperea (pe perioade f. mari de timp) contactului cu realitatea, ceea ce e putin diferit, deoarece nu te mai poti "bucura" alaturi de persoana in cauza.
0
12-07-2007, ora 00:00
oana79
Nu este medic/terapeut
oana79
Multumesc pt mesaj, Andrei. Stiu ca primul mesaj se referea la o forma grava de schizofrenie, insotita de ruperea contactului cu realitatea, dar pentru mine e f trist ca sotul meu e bolnav si ma gandesc cu mare teama la evolutia ei.De cativa ani face trat cu un neuroleptic atipic si se simte bine, desi mai are si perioade proaste.
Din pacate am si eu probleme de sanatate, am o depresie anxioasa, si cred ca aceasta il afecteaza si pe el.
0
12-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Ai luat in calcul ipoteza unei psihoterapii ?
Pentru tine, ma refer.
0
12-07-2007, ora 00:00
oana79
Nu este medic/terapeut
oana79
Fac trat medicamentos(Coaxil, Anxiar si Carbamazepin).Anul trecut in ianuarie am fost nevoita sa merg de urgenta la un psihiatru pt ca ma simteam f rau si ajunsesem in imposibilitatea de a mai merge la serviciu.De o luna mi-a redus dozele.Nu am facut psihoterapie, doar am discutat lunar cu dl. dr.
0
12-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
daca medicatia te ajuta - e ok.
Daca nu... schimba ceva !
(cum am mai zis de cateva ori, medicamentele din pacate nu dau raspunsuri la intrebari...)
0
12-07-2007, ora 00:00
oana79
Nu este medic/terapeut
oana79
Ma gandisem, dar am renuntat.Oricum, cred ca m-ar fi ajutat daca as fi facut in urma cu mai multi ani, cand au aparut primele simptome.
0
12-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Nu exista un timp mai "potrivit" pentru asa ceva.
Daca inca persista aspecte pe care simti ca nu le poti controla singura... do it.
Daca nu... atunci e OK !
0
12-07-2007, ora 00:00
oana79
Nu este medic/terapeut
oana79
Nu stiu cat de mult m-a ajutat.Eu nu am vrut sa urmez trat, dar am facut-o.A avut ef secundare destul de greu de suportat, ameteli, stari de voma, ca sa nu mai spun de somnolenta diurna.Am avut zile in care am dormit la serviciu(noroc cu colegii, care m-au inteles si m-au ajutat).Nu am reusit sa-mi iau concediu de odihna si medicalul se terminase. Problema cea mare pe care o am acum este ca sunt f nervoasa si-mi descarc nervii pe sotul meu.
0
10-03-2009, ora 19:43
madeinchina
Nu este medic/terapeut
madeinchina
ei bine si eu sunt schizofrenic.am lucrat o perioada dar am decis sa nu mai prestez o munca care imi era inadecvata, nu din cauza bolii ci din cauze pecuniare.
e minunata viata de schizofrenic si merita traita pana la cap. la mine e la fel ca inainte de debut.cu ajutorul medicului meu am invins boala.de ani buni nu am mai avut nic un simptom al bolii.printre altele am decis sa nu am copii si nci sa imi intemeiez o familie.din cate am inteles boala este una eredidara si urasc sa mai am pe cineva asemenea mie in familia mea.
in prezent lupt cu ignoranta oamenilor ce pun eticheta:nebun si merg mai departe.in fine, sunt destul de ingaduitori cu astfel de oameni.poate prea ingaduitor uneori:)
de obicei cand cineva ma intreaba de ce boala sufar raspund :it is not your business.locuiesc intro comunitate destul de restransa.mai vb...
2
20-03-2009, ora 21:16
callina
Nu este medic/terapeut
callina
Sigur ca se merita sa traiesti indiferent ce boala iti apare! Nimic nu se intampla fara voia Domnului! Trebuie sa ne ducem crucea cu barbatie, nu cu carteala!
Apoi e o boala demonica mai mult si nu una fizica sau psihica, se poate trata prin credinta tare si hotarata sa fie persoana pt Dumnezeu! Credeti-ma stiu ce spun! Iar medicii sunt si ei niste oameni, deci pot gresi, si apoi vor muri si ei, ca numai Dumnezeu e vesnic! Deci curaj, trebuie sa lupti mai ales cu aceasta boala!
Nimic nu-i imposibil prin credinta!
1
20-04-2011, ora 18:23
Spiritualll
Nu este medic/terapeut
Spiritualll
S-au facut descoperiri uluitoare in psihologie care nu sunt inca dezvaluite oficial.Se pare ca schizofrenia poate fi vindecata complet, chiar daca procesul vindecarii poate dura intre 5-14 ani, in functie de caz.(Carl jung a avut o prima contributie la aceasta contributie, lucrarea lui fiind finalizata recent. www.scientificdreaminterpretation.com (pentru mai multe detalii).
0
27-03-2018, ora 19:02
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Salut,

ma ajuta si pe cineva careva? A-ti imagina lucruri groaznice in legatura cu copilul tau (ca o agresez sexual, ca o omor etc.) inseamna a halucina vizual? E TOC sau schizo?
Pur si simplu simt ca imaginile trec una dupa alta si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la ele sau sa creez altele noi continuu.

sunt o proaspata mamica a unei fetite de aprox. 4 luni, dar in ultimele doua luni de sarcina si dupa nastere mi-au reaparut simptomele TOC-ului. Eu am mai avut episoade in trecut de tulburare obsesiva, ganduri intruzive si deranjante..Dar dupa nastere am capatat o frica de cutite si obiecte ascutite foarte mare, pe care nu o aveam inainte, gandul ca daca ii fac rau fetitei mele, ganduri obsesive in care imi imaginez ca ii tai capul, ii tai gatul, ii infig cutitul in cap, ganduri groaznice pentru mine.
Nu stiu de ce apar si cum ar putea pleca de tot din mintea mea. Eu am perceput mai demult si multa neliniste cand o luam in brate...Cand ma uitam la capsorul ei mic, imi imaginam lucrurile de mai sus. Fara sa ma pot abtine sa nu ma gandesc la ele.
Mai ales scenariilede imaginatia mea mergeau ca pe o banda rulanta.
Am inceput sa ma atasez de fiica mea, inainte o evitam de frica ca iar o sa imi reapara gandurile acelea urate.
0
28-03-2018, ora 11:28
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu, nu e schizofrenie, unul cu schizofrenie pe la inceputuri nu se intreaba daca e bolnav. E TOC. Inteleg ca ai mai avut, dar ai avut si perioade fara. Nu poti sa-ti dai seama ce le declanseaza? Am avut si eu ceva ce aducea a TOC in copilarie, provocat de un conflict interior ca urmare a ceva ce ma impingea familia sa fac, impotriva convingerilor mele. Tu ti-ai dorit copilul? Esti casatorita, va iubiti, ai o viata fericita altfel? Eu cred ca ar trebui sa-ti analizezi serios viata si sa vezi ce nu merge, cand nu merge si ce e de facut. Altfel, o sa iei medicamente mult si bine si o sa te tot plangi pe forumuri.
0
26-07-2023, ora 19:32
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
@madeinchina ma faci sa ma întreb în ce comunitate trăiești. Știu ca a trecut mult timp dar ar fi fain dacă ai răspunde.
1
02-08-2023, ora 00:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Depinde cum vezi tu treaba, noi nu putem sa iti spunem, depinde cum vezi tu treaba daca ai si ceva bun de la viata pe langa cale rele.
Faptul ca lucra ceilalti ptr tine nu ai tu treaba, f bne ca vor sa te ajute.
Ca ai sa nu ce manca cand nu oi mai avea, nu iti faci probleme de acum, vezi atunci ce faci, traieste momentul.
Cu batjocura aia e, nu avea contact cu aia de fac asta si e f bine.

Ca mai iesi din realitate aia e, iti revi apoi, traiesti cu asta, nu ai ce face.
Dar daca tratamentul merge binisor, poti avea o viata cat mai aproape de normal.
Daca ai ajuns sa discuti cu noi, e clar ca ceva bun ai de la viata, altfel erai pa de mult, ai fi renuntat la viata daca aveai numai rele.

Sunt destui la care trat merge binisor si isi vad de viata, se distreaza, se joaca la calc, se plimba, se uita la tv chiar daca nu lucra, nu e problema.
Deci merita sa traiesti daca ai si stari bunicele si poti sa te bucuri de una si alta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •