Eterna candida - a treia incercare

10-08-2013
zorkcas
Nu este medic/terapeut
zorkcas
Pentru ca am incercat de 2-3 ori in decursul anilor si n-am reusit; vrea sa vad daca reusesc acum sa scap de candida (simptomele - mancarime si miros local, si daca este nespalata zona -apare aceea secretie deasemenea mirositoare)
As vrea sa stiu daca tratamentul il fac corect.In trecut era o solutie pe baza de alcool dupa care o crema preparata dintr-un laborator de specialitate, acum am citit de altele (solutie bicarbonat, travocort/lomexim) si vreau sa stiu care-i mai bun. Sotia a primit ca tratament Fluconazole Teva 150mg pentru 10 zile 1/zi + hepaprotector - tratament pe care vreau sa-l iau si eu. O sa caut si dpdv alimentar ce e recomandat si ce nu.

Intrebarea este : local - ce tratament sau ce crema este mai eficienta, sau alte sfaturi pe care le considerati utile

Multumesc
7 comentarii
0
10-08-2013, ora 17:56
camysa
Nu este medic/terapeut
camysa
fa baie cu bicarbonat de sodiu alimentar, la 1litru de apa pui o lingura de bicarbonat, si bea mult ceai de coada soricelului 2-3cani pe zi.evita wc ori unde te duci (nu te aseja pe tron).dak se poate mai ales cele din oras de acolo se ia cel mai mult
0
11-08-2013, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate o lingurita de bicarbonat.
0
12-08-2013, ora 10:15
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu m-am luptat cu candidoza timp de 2 ani de zile. Aparea, ma tratam si la cateva saptamani aparea din nou. Am repetat tratamentul de fiecare data si intr-un final nu a mai aparut. Au trecut 5 ani de cand nu am mai avut candidoza.
Practic trebuie sa te tratezi de fiecare data, altceva nu ai de facut. La un moment dat nu va mai aparea.
Te sfatuiesc sa folosesti un gel de igiena intima special conceput pentru femei ( inclusiv Nivea are un astfel de gel si il gasesti la orice supermarket ), te va ajuta mult in lupta cu candidoza.
Apropo, ai luat antibiotice in ultimul timp? Si antibioticele contribuie la aparitia candidozei.
0
12-08-2013, ora 11:41
zorkcas
Nu este medic/terapeut
zorkcas
Da stiu de antibiotice ca declanseaza sau alimenteaza boala, si o sa incerc si in alimentatie; sa nu am alcool sau exces de glucide,...Legat de tratament o sa incerc intern si local crema si bicarbonat si ulterior tratamentului o sa iau si un supliment din plante - ca si adjuvant ma gandesc.Multumesc pentru raspunsuri...
0
12-08-2013, ora 11:51
zorkcas
Nu este medic/terapeut
zorkcas
legat de gel - am sa ma mai documentez dar la prima cautare am dar de acesta; daca este vorba despre genul asta ar trebui sa me mai gandim la folosirea lui - sa ne uitam efecte secundare.

www.alegesanatos.ro/cosmetice/igiena-personala-27/nivea-intimo-sensitive_gel-igiena-intima-119.html

Grad de risc produs:

Acest produs contine ingrediente care:
au fost interzise sau sunt subiectul unor restrictii de concentratie sau de fabricatie, potrivit reglementarilor de siguranta din US, EU, Japonia, Canada (10/16) (risc mediu)
pot cauza probleme la nivelul unuia sau mai multor sisteme de organe: cardiovascular, digestiv, respirator, etc. (8/16) (risc mediu)
pot fi contaminate cu impuritati toxice (5/16) (risc mic)
pot cauza cancer (4/16) (risc mic)
pot afecta sistemul imunitar si cauza reactii alergice (3/16) (risc mic)
pot cauza perturbari la nivel endocrin (crestere/dezvoltare, reparare/regenerare a tesutului, reproducere) (2/16) (risc mic)
pot cauza iritatii la nivelul ochilor, pielii, plamanilor (2/16) (risc mic)
pot cauza toxicitate la nivel reproductiv (de la infertilitate si cancer la organele reproductive pana la defecte din nastere si intarzieri de crestere/dezvoltare la copii) (2/16) (risc mic)
0
13-08-2013, ora 13:07
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca vrei sa nu mai faci candidoza foloseste un gel intim pe baza de acid lactic.
E alegerea ta ce brand folosesti atata timp cat are acest ingredient. Oricum, toate cosmeticele sunt nocive dar acum ce sa facem, sa ne spalam cu sapun de casa din grasime de porc si soda caustica? Pai si soda aia e nociva. Doar cu apa nu se poate.
0
13-08-2013, ora 13:53
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sa nu mai vorbim de medicamente.. Cate alte efecte nocive au asupra organismului..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •