HPV - evoluție

03-01-2023
Gold19
Nu este medic/terapeut
Gold19
Buna tuturor,

In primul rând vreau sa Menționez ca sunt plăcut surprinsă de faptul ca de atâta timp acest forum este activ și se primesc mereu răspunsuri, felicitări!
Voi prezenta și eu situația mea.
In Martie 2021, in urma unui control de rutina, PAP a ieșit modificat LSIL, am recoltat HPV și a ieșit tulpina 58. Atunci am urmat tratament cu isoprinosine și ovule cervugid. Ulterior in Octombrie la PAP a ieșit ASC-US, ginecoloaga spunându-mi ca este forma mai ușoară și sa nu îmi fac griji dar sa iau din nou ovulele cervugid, așa am făcut. In Februarie 2022 am repetat PAP, a ieșit negativ.
Ulterior, in Mai 2022 a ieșit din nou ASC-us, am luat din nou ovule, iar in August 2022 a ieșit din nou negativ, însă atunci a ieșit candida și am urmat desigur tratament.
Urmează sa merg din nou luna aceasta la recoltare, dar eram curioasa și de părerea celor de aici.
Ma induce puțin in eroare ca de doua ori a ieșit asc-us și de 2 ori negativ.
Știu ca ASC-us poate însemna și HPV dar și o infecție, nu neaparat HPV ca la LSIL de exemplu.
Am văzut foarte multe cazuri aici când PAP ieșea negativ, dar HPV pozitiv.
In aceasta măsura, cât de sigur este testul PAP negativ?
Putem sta liniștite dacă iese negativ in condițiile in care la anumite persoane a ieșit PAP negativ dar HPV pozitiv?
Pentru ca se spune ca dacă testul PAP iese negativ, înseamnă ca totul este in regula. Voi ce părere aveți? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
8 comentarii
0
03-01-2023, ora 18:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Important e ca PAP-ul sa iasa bine. Putem sta linistite cu PAP-ul bun. Nu mai e nevoie sa faci genotiparea HPV. Dar trebuie facut anual.
0
03-01-2023, ora 18:26
Gold19
Nu este medic/terapeut
Gold19
Buna. Mulțumesc mult de răspuns.
Corect, așa știu și eu. Însă răsfoind forum-ul pe aici m-au dat puțin peste cap cazurile in care PAP-ul a ieșit ok, iar HPV-ul pozitiv, de aceea eram puțin in eroare.
0
04-01-2023, ora 01:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Numai daca rezultatul la Pap iese negativ se iau masuri.
Ati putea lua Isoprinosine pentru imunitate.
0
04-01-2023, ora 08:38
Gold19
Nu este medic/terapeut
Gold19
Pai eu știu ca PAP trebuie sa iasă negativ ca sa fie ok.
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate.
Abia dacă iese pozitiv la anomalii se iau măsuri.
Voi merge la recoltare luna aceasta și vom vedea ce iese.
0
04-01-2023, ora 10:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Intelegeti ce am vrut sa zic.
0
16-02-2023, ora 20:13
Anca123456
Nu este medic/terapeut
Anca123456
Buna,

Daca initial ai iesit pozitiv la HPV 58 teoretic ar trebui sa mai faci o recoltare pentru genotipare, sa vezi daca virusul a fost eliminat(mai ales daca ai luat tratament). Rezultatele bune la PAP nu inseamna ca ai scapat de virus ci doar ca celulele cervixului tau nu au suferit modificari. Din pacate ( si spun asta pentru ca am patit), PAP poate iesi ok si daca recoltarea este superficiala. Daca te stii purtatoare de o tulpina cu high risk cel mai important pe langa PAP este sa clarifici daca ai scapat de virus. Altfel, poti avea supriza ca in decurs de 6 luni sau un an, sa apara modificari celulare( leziuni pe col in cazul meu);Cateodata virusul nu e eliminat de sistemul imunitar fara ajutor (asa cum scrie pe google) ci ai nevoie de tratament sustinut. Mie mi-a luat 4 ani sa il elimin, urmand multe tratamente pentru imunitate, si facand si vaccinul anti HPV(Gardasil ).
1
16-02-2023, ora 21:04
Gold19
Nu este medic/terapeut
Gold19
Buna. Mulțumesc mult pentru răspuns.
Și eu am urmat tratament pt hpv. Am o prietena care fără tratament l-a eliminat, aflând asta făcând din nou recoltarea pentru hpv.
In vara eventual voi recolta și eu din nou testul hpv.
Merg la aceeași ginecoloaga de când am aflat și ea mi-a spus ca dacă iese pap ok, sa stau liniștita și ca a observat ca, colul e spre vindecare fata de cum era când am descoperit tulpina.
Însă, in vara voi repeta și eu testul de hpv ca sa stau liniștita.
Seara liniștita :) ;* !
0
28-08-2023, ora 08:37
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
In perioada 2021-2023 de cand ai descoperit ca esti infectata, la colposcopie cum se prezinta colul?
Pap-ul nu e prezinta intotdeauna situatia reala, e doar un test de screening.
Si colposcopia are limitele ei, in sensul ca nu se poate vizualiza tot colul, in special endocolul, dar e o metoda vizuala care poate completa informatia data de pap.
Cum a fost la ultimul control?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •