in 2007 am fost diagnosticat cu epilepsie.. am avut o criza in timpul somnului

24-03-2012
COSTY69
Nu este medic/terapeut
COSTY69
buna ziua.am 43 de ani si in 2007 am fost diagnosticat cu epilepsie.am avut o criza in timpul somnului in septembrie 2007 ca urmare a consumului de alcool repetat, am luat carbamazepina 200 cite 3 pe zi pina aproape de sarbatori si de sarbatori am consumat cate o bere pe zi si cafea, stiind ca nu am voie.in ianuarie pe 14 am avut o alta criza si tot in timpul somnului.pina in 2011 am luat zilnic carbamazepina cite 3 pe zi, fara alcool si cafea sau cola, pina si sucul de grefe imi facea rau.din 2011 am inceput din proprie initiativa sa reduc pastilele, astazi cind va scriu iau jumatate de pastila dimineata si una seara.pot reduce total consumul de carbamazepina?in 1998 am avut un accident soldat cu un tcc operat la iasi de prof.gramada, poate fi una din cauze aparitia acestor crize?va multumesc.
6 comentarii
0
26-03-2012, ora 12:48
COSTY69
Nu este medic/terapeut
COSTY69
pot renunta la tratament daca nu am avut crize de 4 ani.luam cite 3 pastile de carbamazepina, iar acum iau jumatate de pastila dimineata si una seara.am avut 2 crize de epilepsie in 2007 la un interval de 4 luni.va multumesc.
0
26-03-2012, ora 15:10
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
NU renunta la medicatie fara acordul medicului curant (neurolog)! Mai ales daca vrei sa renunti la tratament ca sa poti consuma din nou alcool si cafea, ceea ce ar constitui cea mai proasta idee!

Vorbeste cu medicul tau neurolog si intreaba-l pentru cat timp trebuie sa urmezi tratamentul!

Numai bine!
0
26-03-2012, ora 16:12
COSTY69
Nu este medic/terapeut
COSTY69
multumesc pentru raspuns, dar nu m-am gandit nici o clipa sa consum iarasi alcool si cafea.mai degraba vroiam sa mai menajez ficatul.vroiam sa stiu daca as intrerupe total tratamentul as mai avea probleme.multumesc the_eye dar vreau mai multe lamuriri.
0
26-03-2012, ora 16:48
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Tratamentul nu se intrerupe fara acordul medicului. Bineinteles ca pot aparea crize din nou. Exista medicamente mai putin toxice pentru ficat asupra carora va poate lamuri medicul.
0
15-06-2012, ora 22:02
d.dorin86
Nu este medic/terapeut
d.dorin86
tratamentul de epilepsie dureaza 6ani dintre care 5ani nu se scoate nici un medicament si in al 6 an se scot treptat medicamentele cite o pastila pe luna
0
15-06-2012, ora 22:10
d.dorin86
Nu este medic/terapeut
d.dorin86
sufar de epilepsie temporara si de doi ani nu mai fac crize si as dori sa stiu daca pot sa muncesc dincolo si in ce domeni si daca pot sa iau medicamentele de acolo -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uleiul de pește ar putea ajuta la scăderea frecvenței crizelor de epilepsie
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • Un tratament experimental pentru epilepsie
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • Muzica reduce activitatea epileptică
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  •