Inegalitate între membrele inferioare după operație la sold

11-06-2018
NykoPyko
Nu este medic/terapeut
NykoPyko
Buna seara, as avea nevoie de un pic de ajutor, daca se poate... tatăl meu (61 ani) a fost operat la sold saptamana trecuta la al doilea picior (stang) prin montarea unei proteze de sold...mentionez ca si la celalalt picior (drept) are proteza montata anul trecut in octombrie. Operația a decurs bine atat prima (fără probleme, fara inegalitate între membre), cat si a doua DAR de data asta exista la piciorul proaspat operat o diferență de lungime (adica este mai LUNG) DE 1cm jumate. nu am observat asta decât în momentul un care s.a dat jos din pat ptr prima dată după operație... nu i.a spus nimeni ca in urma operației a rămas cu diferenta asta... mentionez ca inainte de operație nu a avut probleme la coloana sau la bazin prin care medicul sa fi fost nevoit să lase o marjă de revenire a coloanei sau bazinului... acum vin intrebarile mele..

1. Care ar putea fi motivul ptr care piciorul operat este mai lung decât celălalt ?
2. Ce se poate face in cazul asta? Se poate, , repara, , ?
3. Este greseala medicală?
4. O sa il afecteze în timp această diferență (la mers, la coloana, la bazin.)
5. Ce urmări poate sa aiba necorectarea diferenței?

Va rog mult de tot cine ma poate ajuta cu niste sfaturi/răspunsuri, va multumesc mult. Mâine merg sa vorbesc cu medicul... Ca a fost weekend si na nu a fost la cabinet... sa vedem ce explicație ne da... dar până atunci m.as bucura mult daca m ar putea lamuri cineva... tata e distrus după, , surpriza, , văzută...
Cu respect! O seara Buna!
7 comentarii
1
12-06-2018, ora 08:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul este teribil de complex:
- distrugerea articulatiei soldului (coxartroza) conduce la scurtarea semnificativa a membrului pelvin respectiv;
- protezarea soldului incearca sa tina cont de aceasta scurtare. Exista nenumarate variante de calcul, iar intra-operator se probeaza mai multe lungimi ale protezei inainte de implantarea protezei definitive;
- pe de alta parte, scurtarea membrului pelvin cauzata de distrugerea articulatiei soldului (coxartroza) se insoteste de retractarea tesuturilor moi din jurul soldului si nu intotdeauna este posibila regasirea lungimii ideale.
Ar fi ideal sa discutati aceste aspecte cu ortopedul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-06-2018, ora 10:46
NykoPyko
Nu este medic/terapeut
NykoPyko
Vă mulțumesc mult pentru timpul acordat. Asa este cum spuneti dvs... Am mai citit si am vorbit si cu medicul... într-adevăr era o modificare la bazin despre care noi nu am fost informati. O zi Buna!
0
14-06-2018, ora 08:34
NykoPyko
Nu este medic/terapeut
NykoPyko
Și încă o întrebare, dacă se poate să.mi răspundeți:
Dacă tună si fulgeră este adevărat că nu trebuie să fie afară ? Adică faptul că are două proteze (necimentate) atrage fulgerul ? :D mulțumesc !
1
14-06-2018, ora 09:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu am auzit inca, in intreaga mea cariera, aceasta intrebare.
Nu cred sa existe vreo restrictie in acest sens.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-07-2021, ora 15:46
vyo_andre
Nu este medic/terapeut
vyo_andre
Buna ziua! Aceeasi problema cu inegalitatea picioarelor dupa operatia de protezare o am si eu cu sotul meu in varsta de 52 de ani... In 2020 a fost protezat membrul stang iar anul acesta membrul drept. In prezent piciorul drept este mai lung...
La fel ca si dv, nu am putut sa discut deocamdata cu medicul operator insa problema este vizibila.
Exista vreo cale de rezolvare a acestei probleme?? Se poate face o reinterventie pt egalizarea picioarelor?? Va rog din suflet sa-mi raspundeti!! Este prea tanar si este suficient ca a avut ghinionul sa treaca prin doua astfel de operatii..acum sa mai ramana si cu aceasta problema pe cap pt tot restul vietii??
Va rog, dati-mi un sfat !! :(((
0
18-07-2021, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Am explicat mai sus:
- distrugerea articulatiei soldului (coxartroza) determina scurtarea semnificativa a membrului pelvin respectiv;
- protezarea soldului incearca sa tina cont de aceasta scurtare. Exista nenumarate variante de calcul, iar intra-operator se probeaza mai multe lungimi ale protezei inainte de implantarea protezei definitive;
- cel mai adesea, dupa protezare, membrul respectiv este mai lung; de fapt, a revenit la dimensiunea de dinaintea scurtarii prin distrugerea articulara.
- pe de alta parte, scurtarea membrului pelvin cauzata de distrugerea articulatiei soldului (coxartroza) se insoteste de retractarea tesuturilor moi din jurul soldului si nu intotdeauna este posibila regasirea lungimii ideale.
Ar fi ideal sa discutati aceste aspecte cu ortopedul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
19-07-2021, ora 20:31
vyo_andre
Nu este medic/terapeut
vyo_andre
Va multumesc frumos pt raspuns! Am discutat azi cu medicul operator si m-a asigurat ca este doar o senzatie de picior mai lung, ca masuratorile sunt identice, este acelasi tip de proteza de la piciorul stang ( operat anul trecut) si ca isi va reveni in cateva luni. Avand in vedere ca mersul a fost deficitar anterior ooeratiei ( a sciopatat ff mult).coloana s-a adaptat situatiei.
Sper din suflet sa fie o problema temporara :(((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •