Ingrijorare personala legata de consumul de alcool - varsta 19 ani

11-06-2020
MihailUrs02
Nu este medic/terapeut
MihailUrs02
Buna ziua! Adresez aceasta intrebare in speranta de a primi un raspuns, care, eventual, sa ma linisteasca si sa imi ofere anumite sfaturi.
Am varsta de 19 ani, elev, filiera teoretica, rezultate foarte bune la invatatura, distinctii, ma pregatesc pentru admiterea la medicina. De la varsta de 14-15 ani am inceput sa consum bauturi alcoolice ( doar in weekenduri, maxim de 2 ori in 2 zile diferite). Totul parea ok, eram si sunt constient de riscurile consumului de alcool. Multora le place dezinhibitia provocata de alcool, starea de euforie si ameteala placuta.
De-a lungul anilor, in schimb, consumul meu de alcool s-a marit putin cate putin, de la chef la chef, de la petrecere la petrecere. Nu pot spune neaparat ca am fost influentat de altii, ci ca mie imi place tare mult starea provocata, imbinata cu distractia.
In contextul pandemiei actuale si cu instaurarea starii de urgenta, am fost foarte afectat emotional si psihic de acest lucru. Faptul ca eram inchis in casa, ingradirea libertatii, imposibilitatea socializarii directe cu prietenii/cei dragi m-au afectat foarte mult, fiind prin excelenta o persoana extrovertita si cu dorinta constanta de socializare.
Locuind la casa, am beci, unde familia mea produce vin natural ( de calitate superioara, pot adauga). Timp de 2 luni, am inceput sa consum zilnic cantitati de vin cuprinse intre 300-400-500 ml pe seara, cu multa apa, niciodata pe stomacul gol si cu eventuale gustari. Au fost seri cand ajungeam sa ma imbat tare de tot, mie placandu-mi senzatia de detasare.
La un moment dat, joaca e joaca, dar am devenit destul de ingrijorat. Am citit mult despre alcoolism prin diverse carti ce mai am, wikipedia, studii etc. si nu stiu unde ma pot incadra. Sunt ingrijorat pentru mine.
De cand s-a ridicat starea de urgenta, si am reusit sa ies in lume si sa fac aproape ce doresc si cu cine vreau, am redus semnificativ consumul. La o masa la musafiri sa zicem mai mult, in rest 2 beri la 500ml odata la 1-2-3 zile, cand imi vine cheful si pofta. Sunt zile cand parca simt o pofta de o bere sau doua, sau de ceva alcoolic, dar nu pot spune ca este o dorinta apasatoare sau care m-ar distrage, fiind mai mult fugitiva.

Intrebarea mea finala este, si aici cer avizul medicilor, cum puteti categorisi acest tip de consum? Prezint semne de o posibila dependenta de alcool? Se mai poate da inapoi? Este considerat normal sa imi placa senzatia provocata? Precizez ca in timpul zilei nu beau niciodata, mananc foarte bine si foarte variat, beau cafea neindulcita si cu scortisoara, mananc mancare condimentata, am placerea de a bea bors crud (o placere nevinovata) fac miscare moderata, sunt perseverent si pregatesc examenele, nu am avut probleme majore cu relatiile interpersonale, nu am intrat niciodata in probleme legate de consumul de alcool sau de altceva, am multi prieteni, iubesc viata si lumea.

Va multumesc anticipat !
8 comentarii
0
11-06-2020, ora 16:50
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua,
Cred ca este mai puțin important unde va "încadrați" sau ce diagnostic exact puteți primi. Sper ca știți ca oricum, o evaluare corecta, profesionista și responsabila se face doar în cabinet.
Revenind, contează ce faceți pentru situația de fata, având în vedere ca ea durează de câțiva ani, ani definitorii în ceea ce privește structurarea/dezvoltarea creierului.
Recomandarea mea călduroasă este sa mergeți la un psiholog/psihiatru pentru evaluare și stabilirea abordării corecte.
0
11-06-2020, ora 17:07
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.

Si eu recomand sa mergeți la un psiholog sau psihiatru.
1
11-06-2020, ora 17:54
360
Nu este medic/terapeut
360
ai vrut parerea unui doctor, ai primit-o.
acum iti zic si eu parerea mea, care nu este de doctor, dar in calitate de persoana care a trecut prin tinerete in perioada post ceausista. e normal cat esti tanar sa fi tentat sa consumi alcool si e normal sa o faci. cu siguranta nu esti alcoolic daca consumi 2 pahare de vin la 3 zile (max). faptul ca constientizezi ca nu e bine sa consumi mai mult si mai des e excelent. daca ai masura consumului de alcool, nu e stres

daca in schimb consumi alcool pt ca simti ca societatea te apasa, atunci e bine sa consulti un psiholog, sau sa incerci sa comunici cu cineva apropiat tie acele probleme emotionale care te apasa.
0
11-06-2020, ora 18:20
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna

Starea data de alcool, odata ce este perceputa de corp ca placuta, produce eliberare de hormoni ai placerii (serotonina s.a.) activand dependenta de substanta. Asta inseamna ca odata cu privarea organismului de substanta psihotropa, apar simptomele neplacute de sevraj, care determina reluarea ciclului, de data asta cu cresterea limitei de toleranta.
Alcoolul are mai multe efecte la nivelul creierului, cel mai important fiind distrugerea neuronilor, in special in cazul creierelor inca in proces de maturizare.
Urmarile alcoolului se resimt in organism multe zile dupa ingerare si produc efecte ireversibile asupra creierului.
Faptul ca familia este producator de vinuri este o circumstanta favorizanta pentru consum, in situatia in care alcoolul devine inlocuitor unic al resurselor pentru starea de bine,
PSihoterapia ajuta la schimbarea comportamentului de consum si la gasirea unor alternative sanatoase la obtinerea unor placeri diverse, simultan cu renuntarea la comportamentele nocive.
Mult succes!
1
12-06-2020, ora 09:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă să faci următorul test, ca să te convingi singur dacă ești într-o zonă de risc sau nu.
E important să consulți un psiholog, pentru că acum ești tânăr și schimbările se obțin mai ușor. Mai ales că vrei să faci medicina, ai nevoie de un creier limpede ca să poți profesa, pentru că în afară de tine, ai datorie și față de pacienți.
Acționează repede, pentru că odată cu trecerea timpului, creierul poate fi afectat și nu mai poți rezolva ce-ai stricat.

Testul AUDIT
(The Alcohol Use Disorders Identification Test)
(Versiune romaneasca realizata de Compartimentul de Cercetare Centru Colaborativ al Organizatiei Mondiale a Sanatatii Spitalul de Psihiatrie Jebel, Timis, Coordonator de proiect : Dr. Radu Vrasti ).

1. CAT DE DES BETI O BAUTURA CONTINAND ALCOOL ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) 2 la 4 ori pe luna
(3) 2 la 3 ori pe saptamana
(4) 4 sau mai multe ori pe saptamana

2. CATE UNITATI DE ALCOOL(DRINKURI) CONSUMATI INTR-O ZI OBISNUITA, ATUNCI CAND BETI ?

(0) 1 sau 2
(1) 3 sau 4
(2) 5 sau 6
(3) 7 sau 9
(4) 10 sau mai mult

3. CAT DE DES BETI 6 SAU MAI NULTE UNITATI (DRINK) DE ALCOOL INTR-O SINGURA SITUATIE DE CONSUM ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape

4. CAT DE DES ATI CONSTATAT IN ULTIMUL AN CA NU PUTETI SA VA OPRITI DIN BAUT ODATA CE ATI INCEPUT ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape


5. CAT DE DES IN ULTIMUL AN NU ATI REUSIT SA FACETI CEEA CE ERA DE ASTEPTAT SA FACETI DIN CAUZA BAUTULUI ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape

6. CAT DE DES IN ULTIMUL AN ATI FOST NEVOIT SA BETI PRIMA BAUTURA DE DIMINEATA CA SA REVENITI DUPA O BAUTURA ZDRAVANA ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape

7. CAT DE DES IN ULTIMUL AN ATI AVUT UN SENTIMENT DE REMUSCARE SAU DE VINA DUPA CE ATI BAUT ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape

8. CAT DE DES IN ULTIMUL AN NU ATI PUTUT SA VA AMINTITI CE S-A INTAMPLAT IN NOAPTEA TRECUTA DIN CAUZA CA ATI BAUT ?

(0) niciodata
(1) lunar sau mai rar
(2) lunar
(3) saptamanal zilnic
(4) zilnic sau aproape

9.DVS. SAU ALTCINEVA A FOST RANIT CA REZULTAT LA FAPTULUI CA ATI FOST BAUT?

(0) nu
(2) da, dar nu in ultimul an
(4) da, in ultimul an

10. O RUDA, UN PRIETEN, UN DOCTOR SAU O ALTA PERSOANA DIN DOMENIUL SANITAR A FOST INGRIJORATA DE BAUTUL DVS. SAU V-A SFATUIT SA-L REDUCETI?

(0) nu
(2) da, dar nu in ultimul an
(4) da, in ultimul an
.
Dupa calcularea scorului total AUDIT, in functie de scorul prag de 10, te plasezi intr-o categorie de risc:
- peste scorul de 10 "risc inalt pentru consum daunator de alcool"
- sub scorul de 10 "risc scazut sau inexistent de consum daunator de
alcool".
0
07-08-2020, ora 19:08
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Ce tare sunt am trecut de 20 lejer
1
07-08-2020, ora 20:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Asta înseamna ca trebuie să iei măsuri. Daca nu o faci acum, mai târziu va fi mai dificil.
0
07-08-2020, ora 21:08
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Chiar am stat degeaba azi si ma gandeam sa incep, dar maine ma duc la munca si ma apuc am "de toate" mai am un var depresiv dasta de nu vb saracu decat.incet si putin face pauze da e si mai alcoolic bea zilnic vine si el stam pana noaptea apoi ma culc acolo..poate am noroc ma da afara mai scap de o grija macar, nu m.am apucat ca ma resimt rau de tot ma arde gatu stomacu da nici nu am mancat pana acuma decat 3 nectarine si baut pepsi 2 litrii asa maine e zi plina avem party cu detoate probabil ca o sa ma ia vorbaria si.cine stie ce mai aberez pe aici. Multumuesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Consumul de alcool favorizează apariția cancerului, chiar și cel moderat
  • A fost creat un plasture cutanat pentru monitorizarea alcoolemiei
  • Cât timp rămâne alcoolul în sânge?
  • Consumul moderat de alcool pentru o inimă sănătoasă – un mit?
  • Consumul ridicat de alcool, asociat cu îmbătrânirea celulară
  •