Intepaturi ca de cutit in vezica urinara, dureri mari!

05-08-2018
Catdeluxe
Nu este medic/terapeut
Catdeluxe
Buna tuturor! Sper ca cineva de pe acest forum sa ma poate ajuta cu niste sfaturi caci am ajuns la capatul puterilor cu aceasta afectiune la care niciun doctor nu-mi da un diagnostic. Pe aceasta cale rog daca se poate sa imi raspunda si un medic urolog sau chiar si de alta specialitate, as fi foarte recunoscatoare.
Acum patru ani de zile am inceput sa am niste dureri precum niste ace, zgarieturi si intepaturi ca de cutit in vezica urinara. Initial a fost vorba despre o infectie urinara pe care nu mai stiu sa zic sincer cum am tratat-o dar o perioada mi-a trecut. In acesti patru ani am tot avut episoade de genul acesta doar ca nu prea le bagam in seama caci erau ca o jena care venea si pleca, nu aveau intensitatea initiala. Aveam deseori aceste intepaturi seara la culcare, cand stateam pe partea stanga sau pe partea dreapta. Ca sa descriu senzatia mai bine: undeva deasupra osului pubian, cel mai puternic se simte un pic mai in stanga in vezica dar uneori si central, o durere ascutita care ma taie, ma zgarie si dureaza cateva secunde si apoi usor usor se termina. Pot avea astfel de senzatii una dupa alta sau ma poate lasa dupa ce urinez. Alteori dimpotriva, ma ia mai tare dupa ce incordez vezica ca sa iasa ultimul strop de urina iar cand ma ridic, nici bine n am apucat sa stau in picioare ca iar simt intepaturile si imi vine sa incerc din nou sa urinez - chiar daca nu mai am ce. Uneori pare ca e in uretra, alteori in peretele vezicii. Am avut infectii vaginale (candidoze) de-alungul anilor dar le-am tratat si nu stiu daca are vreo legatura. Acum doua luni jumatate am urinat cu sange de doua ori la interval de o saptamana, cu dureri mari care m-au lasat doar dupa un No-Spa si Cistiflux. Acum o luna am avut febra 38 de grade maxim, cu frisoane si dureri musculare si m-am dus la urgenta caci nu intelegeam ce se intampla. Acolo mi-au facut un paracetamol si au spus ca nu au ce sa imi faca mai mult, sa-mi fac urocultura si sumarul de urina la o clinica. Mi-am facut cultura si sumarul la doua clinici - Synevo si Medlife, prima data mi-au iesit cateva hematii in sediment si corpi cetonici, dar in cel mai recent sumar scrie eritrocite negativ si nici corpi cetonici nu au mai iesit. Imi iese mereu mucus relativ frecvent, deci ma gandesc ca este un mecanism de aparare a vezicii dar impotriva a ce anume? Urocultura iese bine, nu am nicio bacterie dar durerile sunt foarte mari si efectiv de trei saptamani stau in concediu medical si plang caci nu vad nicio solutie. Initial credeam ca elimin vreo pietricica, dar am facut 9 ecografii la doctori diferiti iar rinichii nu sunt dilatati. Toti spun ca nu e de urologie dar eu am facut cu sange! Vezica spun ei ca arata bine la eco, cu toate ca eu simt uneori si inflamatie in zona si durere care radiaza spre piciorul stang caci inghinal am si un ganglion limfatic usor inflamat. Am avut cateva zile dureri de spate ca la menstruatie etc. Am facut doua ecografii transvaginale si totul pare ok cu uterul, ovarele care nu au chisturi. Am facut testele pentru BTS-uri, singura bacterie pozitiva este ureaplasma spp dar au scris ca nu necesita tratament anti caci e in cantitate foare mica si face parte din flora saprofita normala a femeilor. In sange IgG ul a iesit nereactiv deci practic nu as avea o infectie cu ureaplasma. Am luat totusi 6 zile de Azitromicina, caci multe persoane spun ca bacteria asta cauzeaza cistite interstitiale si ca le-a trecut dupa ce au eradicat-o. Am luat degeaba un rand de Ciprinol si unul de Azitromicina, intepaturile sunt tot acolo si practic cad intr-o depresie caci nu gasesc ce am. RMN am programat miercurea viitoare dar am o strangere de inima sa il fac, nu stiu de ce. Va rog, daca stiti pe cineva care a trecut prin ceva asemanator, spuneti-mi si mie.. m-am saturat sa nu pot iesi din casa. Nu inteleg de ce durerea este resimtita in stanga vezicii in special. Oribil.
Inca ceva: am o poza a vezicii urinare surprinsa la ecografia transvaginala dar nu stiu daca o pot incarca aici, nu imi dau seama daca este posibil.
Multumesc mult
8 comentarii
1
19-09-2018, ora 11:05
Corect
Nu este medic/terapeut
Corect
Inca odata mi se dovedeste incompetenta medicilor din Romania, sa faci atatea analize, ecografii, rmn, etc. si sa nu-ti spuna ce ai si ce tratament sa faci, numai la noi in tara se poate. Doctorii sunt interesati doar de a castiga de la stat si privat cat mai mult fara a rezolva problemele pacientilor.
Eu cred ca ar trebui sa iti rezolvi problemele (candida daca ai sa faci tratament, candida este cunoscuta pentru actiunea ei de descompunere a urotheliumului), daca dai de un medic bun urolog care stie despre cistita interstitiala sa iti dea sa faci tratamente orale care sunt considerate de prima linie, iar cele intravezicale sunt considerate de linia a doua. Sa iti ridici imunitatea si sa nu fii deznadajduita sa cauti si alte doamne si domnisoare care au aceleasi simptome, poate schimbati opinii intre voi.
Mai exista cistita bacilara adica tuberculoza urogenitala sa faci analize daca nu ai facut pentru asta.
Uite niste site-uri care sa le citesti si sa tragi concluzii:
https://www.i-medic.ro/boli/cistita-interstitiala-sau-sindromul-vezicii-dureroase
https://ro.caloriehealthy.com/prepare-chronic-bladder-inflammation-2113
http://www.romedic.ro/tuberculoza-urogenitala

Sa nu fii negativista, chiar daca nu ai rezolvare din prima, prin forta propriilor convingeri poti invinge boala, emite doar afirmatii pozitive la propria adresa si vei atrage numai lucruri bune si rezolvarea tuturor probleme pe care le ai, foarte multe persoane pozitive au reusit sa obtina o evolutie pozitiva care a dus chiar la vindecare. Mult succes si multa sanatate.
0
12-10-2018, ora 14:10
Catdeluxe
Nu este medic/terapeut
Catdeluxe
Multumesc mult! Imi voi face si o cistoscopie caci am inteles ca exista un tip de cancer care nu iese la RMN sau ecografie? Cancerul in situu sau ceva in genul asta. Dupa atatea luni inca am dureri si am luat in calcul cistita interstitiala dar nu sunt convinsa ca asta am. Am dureri mai mult in partea stanga a vezicii, la anumite miscari, cand ridic piciorul stang imi vine sa urinez etc.
Merci mult pt raspuns, am gasit un doctor care stie despre cistita asta. Sa vedem cum o sa mearga. Mi am dat demisia de la job, incerc sa elimin stresul dar tot am dureri :(
0
12-12-2018, ora 01:53
Elena2017
Nu este medic/terapeut
Elena2017
Buna!as vrea sa stiu si eu daca ai facut acea citoscopie si rmn??!am cam aceleasi simptome enumerate de tine mai sus si sunt foarte speriata, urmeaza sa ma duc la un urolog zilele urmatoare, insa durerile persista si din ce in ce mai intense:(si asteptarea aceasta ma distruge psihic.astept un raspuns
0
13-12-2018, ora 19:54
Galinuta
Nu este medic/terapeut
Galinuta
Draga Catdeluxe! Am și eu aceiași problema, numai tu cred ca îmi poți înțelege durerile înțepătoare.Am ajuns la o stare in care nu ma pot mișcă și nu gasesc nici poziția in care sa stau. Antiimflamatoarele nu ma ajuta.Am fost ieri la salvare și mi-au făcut tomografie cu contrast și nu au găsit nimic. Analizele genitale și urocultura erau mereu negative., însă am mai dat odată analize genitale la salvare și m-au sunat astăzi și mi-au spus ca am vaginită candidozica și trebuie sa cumpăr de la farmacie Diflucan.Citisem ca vaginită nu mereu rezulta la laborator. Eu sper ca de data asta sa ma tratez. Doua luni in urma Am făcut și cistoscopie in urma căreia a rezultat o rana la vezica urinară însă nu se știe cauza. Mi-au injectat prin cateter medicina in vezica urinară o data pe săptămâna timp de 6 săptămîni, nu era efect. Terog sa îmi spui dacă tu ai găsit cauza și cum o tratezi ? Terog frumos sa îmi răspunzi căci sunt și eu cu grija și cu dureri. Multa sănătate !
0
27-01-2019, ora 17:57
Catdeluxe
Nu este medic/terapeut
Catdeluxe
Buna fetelor, abia acum am vazut mesajele voastre. Eu nu mi-am rezolvat inca problema, inca nu am un diagnostic concret iar durerile au urcat mai nou pana in abdomen in partea stanga. Am doi ganglioni inghinali inflamati si durerile in vezica sunt tot acolo. Nu stiu cum sa tinem legatura mai mult decat acest forum - este permis sa lasam adrese de e-mail?
Astept raspuns.
0
28-01-2019, ora 05:30
Galinuta
Nu este medic/terapeut
Galinuta
Buna ziua sau seara tuturor! Revin cu careva noutăți in privința problemei mele. Deci toate durerile nu apăreau din cauza vaginite fiindca după tratamentul cu Diflucan, durerile erau aceleași. In câteva zile după aceea m-au chemat sa fac o vizita la ginecolog și a ajuns la concluzia ca am endometrioza. Am început sa beau contraceptive și va zic sincer ca durerile au scăzut mult. După o luna de contraceptive am început sa primesc ORILISSA - un medicament special pentru endometrioza. Trebuia sa îl iau chiar in locul contraceptivelor, însă fiindca nu aveam bani ca sa îl cumpăr îndată, (costa foarte scump) am început cu contraceptivele. Am dureri, însă suportabile. Acum aștept sa ne reîntâlnim cu ginecologul peste alte 2 luni ca sa decidem cum mai departe, fiindca totuși au văzut ceva la ecografie, ceea ce nu se vedea la scaner.Cand voi avea alte noutăți, va voi scri. Eu va sugerez sa încercați sa beți contraceptive sa vedeți dacă nu vi se face n-ai bine. Nu doresc nimănui așa dureri cum le aveam, erau mai dureroase ca la naștere. Am început sa simt efectul după o săptămâna de contraceptive. Domnul sa va ajute !
0
05-02-2019, ora 12:57
Catdeluxe
Nu este medic/terapeut
Catdeluxe
Ma bucur mult ca ai gasit care era problema! Eu am facut RMN si nu am endometrioza. Inca nu stiu care este problema. Inca ma duc la doctori...
0
16-10-2019, ora 05:02
Galinuta
Nu este medic/terapeut
Galinuta
Draga Catdelux ! Te rog sa imi raspunzi daca ai mai résolvat problema ta de sănătate. Problema mea s-a agravat foarte mult, stau întinsa in pat 80% din viața mea și merg la viceu foarte foarte des, nemaivorbind de durerile strașnice care îmi intrerup răsuflarea. Spuneam data trecută ca contraceptivele ma ajutase. Acum doctorii mi-au spus deja in urma unui control de rezonanta magnetica ca nu am endometrioza, ca acest diagnostic era o greșeală. Eu știu ca durerile vin din vezica urinară și eliminările cu miros urat -Deasemenea vin din vezica. Toate testele și urocultura sunt negative. Îți scriu adresa mea de email. Povestestemi te rog situația ta. Aștept raspunsul tău pe adresa de email Galina.novii@libero.it Dacă cineva a mai fost in situația aceasta și a rezolvat, va rog din suflet sa ne scriti experienta voastră și tratamentul. Am 2 copii de 7 și de 10 ani și nu pot sa ies cu ei in parc afara, nu pot sa ii înscriu la dansuri sau alte cursuri fiindca nu ma pot deplasa mult timp. După 5 min de mers, nu mai pot sa suport durerea și trebuie sa ma întind și sa merg la viceu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecțiilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluția pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Semne și simptome de infecție urinară pe care trebuie să le recunoști
  • De ce fac atât de des infecții urinare?
  • Este sucul de merișoare eficient în infecțiile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecțiile urinare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.