Internarea in spital presupune un nou tratament indiferent daca este necesar sau nu ?

12-01-2021
360
Nu este medic/terapeut
360
am inteles ca pentru a beneficia de pensie de boala pt schizofrenie trebuie sa ma internez in spital pt evaluare acolo.
problema pe care mi-o pun este daca voi fi nevoit sa mi se administreze o noua medicatie, una standard internarii in spital, sau voi putea continua tratamentul pe care il am deja.? Subliniez ca scopul internarii nu este pt a primi doagnostic nou, ci pt a confirma ca am aceasta boala de catre un medic psihiatru din cadru spitalului...
7 comentarii
1
12-01-2021, ora 15:24
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Internarea nu presupune automat folosirea unui alt medicament. Oricum la internare veti discuta cu un medic si puteti discuta toate acestea.
1
12-01-2021, ora 18:24
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Sunt foarte multe cazuri cu asfel de internari la psihiatrie, mai ales din rindul persoanelor care nu prea au motive de pensionare, asa ca tu daca si am inteles ca ai motive f f serioase pt pensionare mergi cu trimitere de la medicul de familie care te poate ajuta si el cu sfaturi. Dupa internare o sa fi evaluat de comisii de expertiza care te va chema la revizuire peridic (anual ori la 2 ani ) in funtie de diagnostic.
Numai bine si mult succes.
1
12-01-2021, ora 20:31
360
Nu este medic/terapeut
360
@Psiholog Pescaru Valentin... multumec pt raspuns
@tassevasi multumesc pt raspuns, insa cred ca informarea ta este gresita... ma refer la fpatul ca am nevoie de trimitere de la dr de fam. eu am deja un psihiatru la care merg pt control. daca e nevoie de trimitere pt internare, aceasta ar veni de la psihiatru, nu de la dr de fam.
0
12-01-2021, ora 21:58
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Da, cu atit mi bine, eu nu stiam, numai bine.
2
17-01-2021, ora 16:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Faceti.o.internare administrativa nu se schimbs nimic la dg sau tratsment faceti o evaluare psihologica si se sustine dg de schizofrenie
0
17-01-2021, ora 19:20
360
Nu este medic/terapeut
360
@ Dr. Mătușa Ion-Cătălin, multumesc pentru raspuns
0
18-01-2021, ora 07:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru putin cu drag oricand in limita timpului disponibil. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •