Diagnostic psihiatric gresit - schizofrenie
Bună ziua, după 5 ani în care am luat tratament pentru schizo am ajuns la concluzia ca nu am avut simptomele unui schizofrenic, adică nu am fost rupt de realitate sa am halucinații sau delir am avut doar impresii făcute de mine pe care-mi le făceam destul de des aceste gânduri și ma lua un simtom de vinovăție adica pana ajungeam ca senzația ca ma urmărește cineva dar eram conștient tot timpul boala a debutat foarte lent in câțiva ani pana am ajuns la aceste simptome, vreau și eu un răspuns ce simptome are un schizofrenic cum se simte în viata de zi cu zi ca eu sincer sunt om normal!!!
2 comentarii
citeste dsm IV... gasesti acolo simptomele de schizofrenie... gasesti cartea pe google. daca nu, imi zici si iti spun in privat de unde o iei
Halucinații
Idei delirante
Gândire dezorganizată
Comportament dezorganizat
Izolare socială
Lipsa implicării emoționale
Sărăcirea limbajului
Lipsa motivației
Dificultate de a începe/termina o activitate
Lipsa ingrijirii personale
Idei de persecutie. Sentimentul ca esti urmarit.
incapacitatea de a simti placerea
reducerea sau absența receptivității emotionale
Si eu am fost diagnosticat cu schizofrenie si la randul meu nu m-am identificat cu asa ceva, cu toate astea am avut parte de o internare involuntara si un am avut de ales.Din cate vezi sunt o multime de simptome incat si un om cu probleme de viata ar putea trece drept schizofrenic. Neurolepticele accentueaza simptomele emotionale si de mobilitate
Idei delirante
Gândire dezorganizată
Comportament dezorganizat
Izolare socială
Lipsa implicării emoționale
Sărăcirea limbajului
Lipsa motivației
Dificultate de a începe/termina o activitate
Lipsa ingrijirii personale
Idei de persecutie. Sentimentul ca esti urmarit.
incapacitatea de a simti placerea
reducerea sau absența receptivității emotionale
Si eu am fost diagnosticat cu schizofrenie si la randul meu nu m-am identificat cu asa ceva, cu toate astea am avut parte de o internare involuntara si un am avut de ales.Din cate vezi sunt o multime de simptome incat si un om cu probleme de viata ar putea trece drept schizofrenic. Neurolepticele accentueaza simptomele emotionale si de mobilitate
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 31schizofrenie, delir mistic, halucinatii auditive si vizuale
- 7schizofrenia si obsesia
- 13nu stiu care ar fi solutia: am o forma de schizofrenie reziduala sau partial recuperata
- 731episod psihotic acut... rog sfatul unui psihiatru
- 7oare m-am vindecat de schizofrenie sau apare iarasi la inaintare in varsta?
- 5Pseudonevroza?
- 19Schizofrenie?...am sanse sa-mi revin?
- 7sunt schizofrenic de ceva vreme si am o problema cand merg pe strada
- 16Tulburare schizotipala, de compotament, sau schizofrenie?
- 3Anxietate sau schizofrenie?
- 6referate necesare pentru pensieinvaliditate de la schizofrenie
- 1Schizofrenia incurrabila
- 5Schizofrenie psihoafectiva
- 3Schizofrenie dezorganizata
- 0Se pot face prietenii aici?
- 0La ce facultăți m-ar primi daca am schizofrenie?
- 71De ce ziceți că schizofrenia și bolile psihice nu se vindeca?Eu sper sa mă vindec.
- 2Pensie - În schizofrenie se poate lua cu însoțitor?
- 7Cum scap de diagnosticul de schizofrenie care mi s a pus la cererea mea?
- 0Care e cauza schizofreniei mele?
Mai multe informații despre: Schizofrenia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
