Libidou scazut

04-04-2017
Danutzzz
Nu este medic/terapeut
Danutzzz
Cu greu mi-am facut curaj sa scriu aici dar sunt măcinat de câteva întrebări. Am 38 de ani si sunt casatorit de 18 ani. Relația merge din ce in ce mai prost in sensul ca nu facem dragoste decât foarte rar (2 ori pe lună) dar si atunci eu trebuie sa "trag" de soție. În relația de zi cu zi o simpt foarte rece cu mine, nici o îmbrățișare nici un sărut. Cand facem dragoste totul decurge normal. Cat de des ar trebuie sa facem dragoste la vârsta asta? Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
04-04-2017, ora 13:18
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, ma intreb de ce v-a fost atat de greu sa scrieti aici. Va este greu sa cereti ajutorul? Poate ca asta se intampla si in relatie? Ati uitat cumva sa comunicati cu partenera?
In general viata intima intr-o relatie merge prost pentru ca relatia in sine merge prost...
Este normal ca dupa 20 de ani viata intima sa nu mai fie ca la inceput. Oamenii se schimba, nevoile se schimba, apare monotonia, responsabilitatile, grijile...
Mai exista si o alta perspectiva, situatie des intalnita la cuplurile care sunt impreuna "dintotdeauna", care nu si-au trait experientele atunci cand trebuia, iar acestea nu dispar...
Este important sa discutati cu sotia si despre ce vrea ea, ce are ea nevoie ca sa se simta bine. Daca discutiile cu sotia nu identifica solutii puteti merge la un terapeut de cuplu cu experienta care va poate ajuta.
Conteaza mai putin de cate ori fac altii sex, conteaza ce solutie gasiti Dumneavoastra (amandoi) ca sa va fie bine in aceasta relatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • O viața sexuală activă ne ajută să fim mai sănătoși și mai performanți la locul de muncă
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Cât de frecvent fac sex cuplurile, în funcție de vârstă (conform studiilor)
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  •