mancarime a pielii insuportabila

143 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
09-11-2012, ora 02:26
svetlana123
Nu este medic/terapeut
svetlana123
Buna seara! Am si eu problema cu mincarimea pieli..de 5 zile am mincarime pe mini picioare,.crediam ca poate fi o alergie dar am luat pastile si farà rezultate...cel mai mult am mincarime siara, poate fi in locuri diferite si apare bube mici in forma de pori infectati.Ma aflu in tara strana si din pacate nu pot sa plec la medic,..va rog mult sa ma ajutati :(((
0
19-11-2012, ora 10:07
tanza82
Nu este medic/terapeut
tanza82
Buna ziua. As dori sa va intreb si eu ceva. Mama mea are hepatita C. Are mancarimi p tot corpul care dureaza deja de vreo 2 ani. Odata pe an face tratament contra Hepatitei C. In timpul tratamentului mancarimile mai dispar putin. dar dupa ce termina tratamentul ele apar din nou. Va rog foarte frumos sa-mi scrieti ce se poate face, deja nu le mai poate suporta. multumesc anticipat.
0
20-12-2012, ora 13:12
Safirzad
Nu este medic/terapeut
Safirzad
Buna ziua. Am 20 de ani ( baiat )... de cand a dat frigul intampin niste probleme cu mancarimea pielii. Atunci cand stau in frig/racoare si depun putin efort imi apar instantaneu pete rosii pe piele, in mai multe zone ale corpului in acelasi timp ( piept, maini, spate, gat, chiar si capu -deci de la abdomen un susl) care ma mananca ( chiar senzatie de intepaturi ). Presupun ca ar putea fi mai multe cauze, dar pana anul asta nu am mai avut problema asta.. Ma dezbrac si stau 5 minute fara bluza, tricou ( ce aveam pe mine ) dupa care imi trece. Daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscator !
Multumesc anticipat !
0
20-03-2013, ora 12:31
violeta_ctin
Nu este medic/terapeut
violeta_ctin
Buna ziua.
Va rog sa-mi dati si mie un sfat:
Sotul meu are ciroza hepatica cu virus C si diabet insulino-dependent. Acum 2-3 luni au incercat in spital sa-i bage plasma si s-a constatat ca este alergic la plasma (desi acum 4 ani i-au facut splenectomie si a suportat perfuziile cu plasma foarte bine). De atunci are o mancarime cumplita a pielii pe fata, maini, picioare, spate, tot corpul. Mancarimea se manifesta mai pregnant in timpul noptii.
I-a fost recomandat Questran. Am reusit cu greu sa facem rost de acest medicament (pudra) dar acesta reuseste in mica masura sa-i calmeze mancarimile de piele.
Va rog sa ne recomandati ceva sau un drum de urmat pentru a incerca sa scape de mancarimi si sa se poata odihni noaptea.
Va multumesc anticipat, Violeta
0
29-03-2013, ora 21:06
wagnersebastian4510
Nu este medic/terapeut
wagnersebastian4510
Ma numesc wagner sebastiian si am avut si ieu probleme cu mincarimii de pielesi desi am fost la diferiti medicii.Am reusit cu rezultate bune sa scap de iele cu ZIRTREK picaturi. Luam zilnic la inceput 20 de picaturi iar la sfirsit am ajuns la 5 picaturi. Mam mutat in germania de 4 ani si mincarimile au trecut de la sine. Eu banuiesc ca a fost o problema de stres adica pe baza nervoasa. Dupa doi ani de chin nu mia venit sa cred ca am scaaapat.. Doresc la toti care au aceasta problema sa simta ce am simtit si eu cind nu am mai avut aceasta problema. Pina atunci incercati ZIRTREK de la farmacie fara reteta. Sint nemtesti
0
30-03-2013, ora 18:07
violeta_ctin
Nu este medic/terapeut
violeta_ctin
Multumesc mult pentru raspuns. Voi tine seama de el.
0
07-09-2013, ora 20:11
remshm
Nu este medic/terapeut
remshm
Va rog ajutati-ma si pe mine !
am si eu mancarime ingrozitoare pe umeri, e asa de ingrozitoare incat ma trezesc in timpul somnului de cat este de intensa, nu am nici o urma pe piele, nu ma umflu deloc in aceasta zona, nu-mi trece cu orice ma ung si nu stiu ce sa mai fac, am aceasta problema de vreo 4/5 ani dar acum e mai intensa ca niciodata, nu stiu ce sa mai fac. Va rog indrumati-ma ce sa fac, cum sa fac numai sa scap de asa ceva. Multumesc anticipat, Remus.
0
06-12-2013, ora 19:31
Zaiteva
Nu este medic/terapeut
Zaiteva
Buna seara,

Si eu ma confrunt cu mancarimi ale pielii de 3 luni deja, nu apare nici o iritatie pe piele, desi in trecut am avut 2 episoade de urticarie acuta. Acum am doar mancarimi care se muta dintr-un loc in altul. Se intensifica noapte inainte de a adormi. Antihistaminicele nu au rezultate, am luat o luna in diverse combinatii si degeaba, homeopaticele la fel, nici acupunctura (am facut 9 sedinte). De aprox 10 zile am inceput un regim fara gluten, in urma sfatului doamnei doctor cu care fac acupunctura. Analizele de sange, ficat, rinichi ies bune dar apare un indicator de alergie. Am simtit imbunatatiri in urma zilelor fara gluten si continuu regimul, rezultatele nu apar din prima.

Am citit mai multe despre subiect pe acest forum:
http://www.celiac.com/gluten-free/topic/65940-severe-itching-and-no-rash/

Cea mai completa lista a posibilelor cauze ale mancarimilor am gasit-o aici
http://www.healthline.com/health/itching

Inca investighez cauza. Va doresc multa sanatate, credinta si rabdare!
0
17-02-2014, ora 09:33
Zaiteva
Nu este medic/terapeut
Zaiteva
De la ultimul meu mesaj, din decembrie, mancarimile mele s-au mai linistit, multumesc Cerului!

Am inceput sa merg la Sfantul Maslu la manastirea Radu Voda, ceea ce ma linisteste si imi da curaj. De asemenea, m-am rugat Sfantului Efrem cel Nou cel grabnic ajutator: http://sfantul-mare-mucenic-efrem-cel-nou.blogspot.ro/

De asemenea, am observat o legatura intre momentele in care sunt stresata, ma enervez, sunt
obosita sau experimentez emotii mai puternice (pozitive sau negative). Cred ca aici era problema.

Multa sanatate!
0
17-05-2014, ora 17:08
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buan ziua, fata mea are mancarimi de maini si picioare de de 2 luni de zile, a luat Calritin dar dupa cateva zile de la intrupere incep din noua mancarimile. Am fost si la medic care a spus ca deshidratarea ar fi cauza. sfat. Analizele in limite normale in afara de trombocite 490 000 limita maxima 450 000. Va rog un sfat!
0
26-07-2015, ora 17:39
Marinela Tirna
Nu este medic/terapeut
Marinela Tirna
Buna ziua ! Ma confrunt cu o mancarime a pielii picoarelor imediat dupa dus.ma poate ajuta cineva cu un rasp la aceasta probl ? Multumesc !
0
10-03-2016, ora 22:53
erika18
Nu este medic/terapeut
erika18
Buna,
As dori sa va rog sa imi trimiteti si mie regimul alimentar recomandat de d-nul dr. Cu aceeasi mâncărime
insuportabila se confrunta si tatal meu.Va multumesc anticipat!
0
13-03-2016, ora 00:13
Roxana111
Nu este medic/terapeut
Roxana111
Buna,

Acum un an de zile dupa ce am revenit acasa dintr-o vacanta la mare am inceput sa ma confrunt treptat cu acest tip de mancarime despre care se mentioneaza mai in toate commenturile.Am avut si niste pete negre pe picioare in luna ianuarie 2016 dar acestea au trecut fiind tratate cu vitella vein unguent pt vene subtiri(spider-veins), insa am ramas cu mancarimea la nivelul picioarelor mainilor si fetei.Tratamente am tot urmat cu toate medicamentele mentionate dar niciun rezultat.Singura ameliorare este produsa de crema de corp si fata Ivatherm.Momentam am programari peste programari la doctori dermatologi, alergologi care si ei dau din umeri incercand toate tratamentele prin excludere.Regim alimentar nu am tinut recunosc am consumat si inca consum branzeturi, lapte, oua, anumie conserve cateodata si Multe fructe.Daca aveti vreo recomandare va rog sa ma contactati aici sau cu un mesaj in privat.
Va Multumesc!!!!
0
04-09-2016, ora 23:38
Adriana124
Nu este medic/terapeut
Adriana124
Buna seara! Si parintii mei se confrunta cu o problema asemanatoare, dupa ce au fost la mare, au venit cu mancarimi pe tot corpul in special pe maini si picioare, dar si pe fata sau spate. Nu au deloc semne pe piele si nici nu se inroseste, e ca si cum senzatia cand merge o musca, cand ating cu mana dispare din acel loc si apare in altul. Sunt disperati si speriati, nu mai stiu ce sa faca... au folosit tot felul de creme si solutii dar degeaba. Daca cineva a patit la fel, sau stie vre-o metoda de vindecare va rog sa ne ajutati. Multumesc anticipat.
0
03-11-2016, ora 18:34
coosty
Nu este medic/terapeut
coosty
buna ziua sant plecat an spania de ceva timp si de 3 ani ma conrfunt cu o alergie mancarimi mai bine piscaturi a pielii mainile spatele pieptu partea de sus e insuportabil an general apare cand tranpir sau cand es de la dus jumare de ora duc un chin eu zil ca e alergie dar nu stiu exact ce e, daca stiti va rog din suflet cu cine am vb nimeni nu stie cum se trateaza aici an spani (va multumesc).sc, scrisu¿
0
26-02-2017, ora 20:00
Silka
Nu este medic/terapeut
Silka
Buna ziua,
Ajutor !!! Trei ani de mâncărimi groaznice. Prima data, deromatologul mi-a reconmadat ultraviolete pentru derma afectată, un antihistaminic si crema locală ( diprogenta ). Nu a cedat deloc. Țin sa precizez ca aceste mâncărimi apar odată la 2 luni, in locuri simetrice, in spatele urechilor, pe ceafa, in lateralul sânilor, acum pe toată lungimea coloanei si in lateralul bazinului. Sunt niște umflaturi, după scărpinat se întinde, pielea devine rugoasa. Alt doilea consult, analize speciale, nimic la analize, luat prednison/os, 2 săptămâni, in scădere de 1/3 la fiecare 2 zile. Încercat si consumat toate cremele speciale ( diprogenta, advantan, dermovate, asorian, etc ). Deasemenea, încercat si consumat toată gama de antistaminice ( claritin, arrius, xyzal, clorfemiramin, testal, ketotifen, etc ). Ciudat, sub ketotifen, a început o mâncărime si mai groaznica. Țin sa Menționez ca am pisicuța, vaccinată si deparazitată, dar preventiv luam si noi, in casa, antiparazitare, odată la 6 luni ( decaris, zentel, in rapel ).
Va rog din tot sufletul sa îmi recomandați analize specifice, care sa stabilească cauza. Mâncam cât se poate de natural, evitam preparatele si produsele industriale, am eliminat lactatele si toate alimentele acide si berea pe care o beam ocazional. Am încercat sa eliminam toate produsele si substanțele puternic alergene.
Ce ma sfătuiți, nu mai vreau sa iau pastile pana când nu am un diagnostic. deși am primit si un sfat înfricoșător cu privire la un șoc anafilactic !!!!!
Va mulțumesc din suflet si aștept un răspuns din tot sufletul !!!!
0
03-08-2017, ora 06:22
Imurgu
Nu este medic/terapeut
Imurgu
Buna ziua
Dl. Dr. Dorin Mihalache am si eu probleme cu mancarimea de piele, de fapt sunt niste intepaturi care cresc foarte tare in intensitate daca nu ma scarpin.
Nu am bubite, nu se inroseste pielea...nu este nimic vizibil ci doar ca uneori intru in crize de mancarime si nu trece decat daca fac dusuri extrem de fierbinti circa 15 minute macar. Totul se intampla de 1 an de zile, am folosit 3 luni de zile si claritin recomandat de medicul de familie, fara rezultat
Daca transpir putin ma mananca, daca dorm in pantaloni scurti si fara tricou ma mananca..chiar si cand stau mai mult timp pe o parte se formeaza intepaturi, de la presiunea corpului pe acea parte
Pieptul, bratele, coapsele, gambele si rar si pe spate inspre subrat
Ma trezesc noaptea si stau cate o ora chinuindu.ma sa.mi treaca
Vin la un cabinet, tin regim iau creme...fac orice numai sa scap...este TEROAREA vietii mele
As vrea un raspuns cu ce as putea sa fac
Va multumesc din suflet
0
03-08-2017, ora 06:24
Imurgu
Nu este medic/terapeut
Imurgu
Este 6.23 si sunt treaz de la 5 incercand sa.mi treaca cu dusuri si schimband la haine...nu stiu ce sa mai fac
0
08-10-2017, ora 21:31
calator1
Nu este medic/terapeut
calator1
Citind, am constatat ca alergia pe care o am de o luna este intalnita la multe persoane. Apare in special seara si dimineata brusc, incepe si ma mananca pielea, pe maini, pe picioare, uneori pe spate, uneori lobul urechilor cu o senzatie de caldura, pielea se inroseste sever cu aparitia unor mici besici ca cele de urzica si in locul unde ma scarpin raman semne rosii care se umfla. Parca sunt zgariata de animale.In 5 minute aceste semne se retrag ca si cand nu as avea nimic.M-am confruntat cu aceasta alergie in urma cu multi ani.Daca imi frec mana putin pe o muchie de mobila sau diverse obiecte se inroseste la comanda incepe sa ma manance si in 5- 10 minute dispare.Am luat claritine, fara rezultat final, doar cu o usoara ameliorare.Am luat tavegyl, cu randament mai bun decat primul, dar alergia tot persista.Va rog sa imi spuneti ce "leac" este pentru aceasta forma de alergie intalnita la multi oameni. Multumesc.
0
09-10-2017, ora 09:16
Zaiteva
Nu este medic/terapeut
Zaiteva
M-am confruntat cu aceasta problema in urma cu 3 ani. A fost o perioada de cosmar.
Mancarimile au disparut dupa cateva luni, asa cum au aparut, aparent inexplicabil. Am ajuns la concluzia ca a fost o problema psihosomatica. Am gasit detalii in capitolul din cartea http://www.edituratrei.ro/carte/sigrid-sator-cand-sufletul-vorbeste-prin-corp-sa-intelegem-si-sa-tratam-tulburarile-psihosomatice/2956/
Am incercat ulterior sa gasesc cauza mentala a declansarii lor si se leaga intr-adevar de un episod foarte neplacut. De asemenea, pe durata mancarimilor aveam un job stresant, faceam facultatea in paralel, deci inca un factor obositor.
Va doresc multa rabdare, celor care treceti prin asta, aveti incredere ca va trece. Eu sunt credincioasa, ceea ce m-a ajutat, m-a linistit. Leg de altfel vindecarea de aceasta linistire, practic toata oboseala mea, toate neajunsurile, se manifestau in acea perioada prin piele. Multa sanatate!
0
22-12-2017, ora 00:21
Catharsis
Nu este medic/terapeut
Catharsis
Deşi postarea e din 2008, se pare că e încă actuală şi vreau să ajut pe cei care s-au întâlnit cu problema asta, prezentându-le situația mea.
Acum un an am început brusc să am mâncărimi pe tot corpul. Nu le-am luat prea mult în seamă inițial, sunt o persoană care urăște să apeleze la medic şi o face doar în caz de urgență majoră.
Am sperat că vor trece de la sine, dar nu s-a întâmplat. Devenise insuportabil. Nu puteam dormi nopțile, mă trezeam de nenumărate ori şi mă scărpinam, cum se zice în popor, "de parcă aveam râie". Cel mai rău simțeam mâncărimi pe piept, burtă, mâini şi picioare.
Mi-am făcut răni sângerânde. Mă durea şi mă mânca în acelaşi timp. Pe picioare am făcut vânătăi de parcă m-ar fi bătut cineva cu parul, din cauză că evitam să mă scarpin cu unghiile şi mă frecam foarte puternic cu un prosop.
Repet: prurit generalizat de cauză necunoscută, fără alte simptome asociate. Fără bubițe, roşeață sau orice altceva. (Rănile mi le făceam eu de la scărpinat)
.
După 2 luni n-am mai suportat şi am mers la dermatolog. Am făcut tratamente de tot felul, fără rezultat. Am schimbat 2 dermatologi. M-au trimis să-mi fac analize complexe, spunându-mi că atâta timp cât antihistaminicele nu au niciun efect, problema mea NU este de cauză alergică.
Analizele au ieşit ok. Toate. N-am hepatite, nici e.coli, helicobacter sau alte infecții.
Atât dermatologii, cât şi medicul de familie mi-au spus că este posibil ca mâncărimea să fie de cauză psihosomatică. Mi s-a recomandat să merg la psihiatru, dar am hotărât totuşi să încerc să mai aştept o perioadă să văd cum evoluează.
.
Cauza psihică a fost corectă. Am avut o perioadă extrem de stresantă şi asta m-a afectat. Nu a fost prima dată când am trecut printr-un astfel de stres, dar corpul uman nu e o maşinărie, el poate reacționa diferit la acelaşi stimul, în perioade diferite.
Am acceptat ce se întâmplă şi am încercat să elimin o parte din factorii stresanți. Am schimbat serviciul. Am încercat pe cât posibil să devin mult mai pozitivă şi să-mi induc o stare de bine. Nu sunt deloc religioasă, de aceea mi-a fost foarte greu. Am reuşit totuşi să îmi îmbunătățesc starea. Nu am mai simțit nevoia de a merge la psihiatru pt tratament, dar aş fi făcut-o cu siguranță dacă simptomele nu se ameliorau.
.
Acum, la un an distanță, mă simt mai bine. Am rămas însă cu un tic nervos. Sunt uşor anxioasă, iar atunci când vorbesc cu cineva sau sunt într-o situație stresantă, mă scarpin pe mâini. Dar e mult mai ok, îmi trece relativ repede mâncărimea.
.
Ca o concluzie: aveți grijă de sănătatea voastră psihică. Nu e nicio ruşine să mergeți la psiholog sau la psihiatru dacă situația o impune. Stresul e boala prezentului, trebuie să nu-l mai tratăm cu indiferență.
Multă sănătate şi linişte tuturor!
0
12-01-2018, ora 18:02
robass
Nu este medic/terapeut
robass
M-am confruntat cu mancarime excesiva cu intermitente, ani de zile.am consultat zeci si zeci de dermatologi, alergologi etc., tratamente de tot felul, regim alimentar, fara vreun rezultat...Eozinofilia crescuta destul de mult...Îmi apărea fie roseată pe piept, fie niste bârne gen urticarie care dispăreau dupa cateva zile, rămânând in urmă o dâră roşie. M-a sfătuit cineva să încerc un antiparazitar...şi am luat o doză de Vermox. Nu am cum să-i mulţumesc persoanei respective pentru binele pe care mi l-a făcut, Dumnezeu să o aibă în pază! Mâncărimile mi-au trecut instantaneu iar de atunci au trecut vreo 20 de ani! Cine crede că că simptomele sunt asemănătoare cu ale mele, ar putea incerca! Numai bine vă doresc!
0
29-08-2018, ora 01:09
anonim 99
Nu este medic/terapeut
anonim 99
Buna seara! De ceva timp ma confrunt cu mancarimi ale pielii, bineinteles ca ajung sa ma scarpin in exces si ca atare, pe degetele de la maini, de la atata scarpinat au aparut ici si colo basici ce seamana cu negii, si rani in coate ( tot de la scarpinat) nu am consultat inca un medic, dar in prima faza, as vrea sa iau ceva ca sa ameliorez mancarimea pentru ca nu o mai suport. :(((, multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •