masele foarte cariate, una rupta si la alta i-a picat plomba

23-01-2009
shunemar
Nu este medic/terapeut
shunemar
Am maselele foarte cariate, si azi mi s-a rupt una aproape de tot...adica, practic mai am radacina iesita in proeminenta, si maseaua de langa are gaura :(( Pe langa asta mai am o plomba picata, foarte inestetica, si dintr-o masea o mica bucatica rupta. Ati putea sa imi spuneti care ar putea fi cauza. Am 21 de ani, sunt student, si nu stiu daca sa merg la cabinetul facultatii sau nu.. multumesc
4 comentarii
0
23-01-2009, ora 10:24
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua!
Daca s-ar cunoaste exact cauza cariilor nimeni nu ar mai avea asa ceva. Deocamdata cunoastem factorii care ajuta la aparitia cariilor: cat de multe dulciuri mancati? cat de des va spalati pe dinti? de cand nu ati mai fost la stomatolog?
Despre cabinetul facultatii nu stiu ce sa va spun, de obicei astfel de unitati sanitare nu prea sunt echipate cu tot ce trebuie si oricum ele sunt acolo pentru tratamente de urgenta nu stiu daca va pot ajuta cu inlocuirea maselei rupte (parte care tine de protetica). Daca aveti incredere in medicul respectiv puteti merge sa intrebati. Numai bine!
0
23-01-2009, ora 11:00
shunemar
Nu este medic/terapeut
shunemar
pai, dulciuri.mananc, dar nu foarte multe. Ma spal pe dinti de 2-3 ori pe zi, si la stomatolog am fost ultima data primavara trecuta. A, daca imi puteti spune si cam cat costa cu aproximatie repratul maselutei, adica una noua, pentru ca e intr-o zona destul de vizibila, a 2-a masea dupa canin..va multumesc
0
23-01-2009, ora 12:48
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Foarte greu de spus fara sa vad maseluta sau macar o radiografie. Sunt mai multe posibilitati in functie de cat de distrusa este: se poate face un pivot si apoi o coroana sau nu se mai poate salva si trebuie extrasa. Ceea ce va pot spune sigur este ca o consultatie in timpul careia puteti afla toate detaliile care va intereseaza costa 50RON. Recomandarea mea este sa faceti si o radiografie panoramica inainte sa mergeti la consultatie daca nu aveti inca asa ceva si sa mergeti cu ea (va scuteste de un drum). O astfel de radiografie costa cam 40RON si cele mai bune centre din Buc. care sigur fac asa ceva sunt: FM Medident - vis-a-vis de benzinaria OMV de la Sf. Vineri sau Eurodiagnostic pe Bd. Dacia. Numai bine!
0
17-02-2009, ora 17:44
shunemar
Nu este medic/terapeut
shunemar
Bun, am revenit. Nu am avut inca timp sa merg la dentist, poate de frica, poate din cauza sesiunii, si situatia s-a agravat. Maselele de langa cea care s-a rupt au cedat si ele niste bucatele in partile dinspre masea...Saptamana viitoare cu siguranta voi merge la dentist, si as dori sa stiu, in principiu ce o sa imi faca. Ca sa imi fac o idee...probabil ca maseaua rupta in totalitate va trebui scoasa..Asa ca intrebarea mea este urmatoarea, se poate pune alta, si sa se plombeze cumva cele de langa ea ? :-S Imi este foarte frica sa merg, dar trebuie sa imi fac curaj, pentru ca se observa golul :((
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.