Mucus/Sange in scaun, cat si fara scaun

02-12-2022
blueTwilight
Nu este medic/terapeut
blueTwilight
Am 29 de ani, si fost diagnosticat cu HIV in noiembrie anul trecut, de atunci pe tratament cu Biktarvy, ajungand in ziua de azi de la o incarcatura virala de 3.5 Milioane Copii/Ml la 300 Copii/Ml. De cand am fost diagnosticat si pana astazi am avut probleme intestinale.
Am facut o colonoscopie la Floreasca in Decembrie 2021, rezultatul biopsiei (fragment mucoasa rect si colon sigmoid) fiind de: Tesut de granulatie si fragmente de mucoasa colonica cu infiltrat limfogranulocitar moderat / marcat, epiteliu glandular cu secretie pastrata. Aspect compatibil cu Colita Infectioasa. Am testat deasemenea pozitiv si pentru C.Diff., primind tratament cu Normix si Metronidazol + regim, in urma caruia scaunule nu au mai fost apoase, de la 10+ scaune pe zi ajungand la un singur scaun. Am retestat de cateva ori de atunci C.Diff. cu rezultat negativ, dar cu toate astea, simptomele cu care inca ma confrunt sunt mucus, in scaun sau fara scaun, sange (aproximativ de 2 ori pe zi, o data dimineata inainte de scaun, si cateodata seara), cat si urgenta la toaleta.
Inca iau tratament cu mesalazina, 3 grame oral pe zi, cat si unele probiotice si enzime digestive pe care am incetat sa le iau pentru ca imi afecteaza cumva viremia.
Am repetat recent examenul rectosigmoidoscopic la recomandarea medicului, dar inca nu am primit rezultatul biopsei, descrierea explorarii fiind urmatoarea: De la orificiu pana la 20cm de OA si cu caracter de continuare se observa mucoasa edematiata, cu hiperemie, picheturi hemoragice, depozite albicioase mucopurulente. Diagnostic, colita in observatie. Pentru acest examen am filmarea din interiorul colonului.
Scaunului nu este format nici acum cum era inainte, cateodata e mai solid, cateodata este mai moale, dar niciodata apos. Nu am avut niciodata dureri, doar mici crampe de la gaze.
Medicul gastro spune ca exista posibilitatea de a nu fi colita ulceroasa, ci doar niste ulcerede un fel de microb care ramane in colon chiar si cand viremia ajunge la nivel nedetectabil.
Problema este foarte anevoiasa pentru ca de un an de zile nu mai am viata sociala, fiind nevoit sa pazesc toaleta mereu pentru ca ma balonez si nu pot elimina gazele fara a elimina si mucus care este destul de mult. Nu au existat niciodata dureri abdominale.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.