Muzica și Sunetele binaurale chiar au vreun terapeutic pentru minte? | Forumul Medical ROmedic

Muzica și Sunetele binaurale chiar au vreun terapeutic pentru minte?

24-12-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Așa cum se zice?
Sunt pentru diverse chestii:stres, anxietate, depresie, focus, concentrare
Cică ar fi dovedite științific că ar ajuta.Eu mă refer la sunetele binaurale care sunt healing sounds nu alea care îți.dau efecte de extaz că la droguri
Mă refer la cele terapeutice, pentru stres, anxietate, depresie, etc
E adevărat că ajută?
Căutați pe net despre sunetele binaurale, s-au făcut și studii despre acestea.
Însă vreau să știu dacă a funcționat la cineva de aici?Pe Magazin Play și internet se mai numesc Healing Sounds adică sunete vindecătoare.
4 comentarii
1
24-12-2021, ora 07:19
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Muzica in general si cea clasica in special, poate fi o sursa de vindecare. Insa, Vindecare insemnand disparitia bolii, atunci nu ne raportam realist, deoarece bolile psihice (ca si multe boli fizice) se trateaza, nu se vindeca. La Obregia, prin anii 70, dl prof Aurel Romila, care acum nu mai profeseaza din cate stiu, a creat un atelier de art terapie pentru pacienții internați, folosind toate tipurile de arta in studiile sale, studii care raportau imbunatatiri majore ale starii pacientilor. Atenție insa: vorbim de studii in mediu controlat, sub observatie. Asa cum hipnoza este interzisa persoanelor cu tulburari psihotice pt ca poate declansa episoade psihotice, la fel si muzica o poate face. Dupa cum si meditatia. In concluzie, nu recomand sa faceti astfel de experimente pe dumneavoastra ( cu acele sunete binaurale), sau alta persoana cu boli psihice, de care stiti, sau nu stiti inca si mai bine ar fi sa mergeti la un psihoterapeut, care va sti ce sa va indrume.
1
24-12-2021, ora 21:33
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca sunetele alea erau vindecatoare, nu se mai dadeau tratamente si nu se mai facea psihoterapie masiv in toata lumea.
Insa ptr stres da, acele sunete pot relaxa.
1
22-02-2022, ora 03:42
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Poate fi un adjuvant Costy, normal că nu compari efectul terapeutic al muzicii cu efectul neurolepticelor
Muzica se maj folosește ca metoda de terapie adjuvanta în medicina fiindcă s-a dovedit că ajută dar nu orice muzica ci cea liniștitoare.
1
22-02-2022, ora 14:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Poate ca relaxeaza, iar prin relaxare ajuta, asta da, cu asta sunt deacord.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul