nu prea mananc, dar ma ingras

16-02-2008
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
am nevoie de un sfat: folosesc anticonceptionale microginon de circa 3-4 ani. Acum am o nedumerire: este posibil o data cu trecerea timpului sa se schimbe greutatea mea, adica sa creasca greutatea?Pana acum 1 an nu am prea avut probleme mentineam aceeasi greutate, dar de ceva timp am inceput sa ma mai
ingras si nici nu prea mananc.imi poate da cineva un raspuns? Nu stiu ce sa fac si daac trebuie facuta pauza avand in vedere timpul.Am 26 ani si am luat microginon dupa auzite, fara control.Mai am tensiuni in sani dar nu mereu.Va multumesc
4 comentarii
0
17-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoncepţionalele au frecvent această reacţie adversă: creşterea în greutate. E normal, sunt hormoni anabolici. Uneori, această creştere în greutate se datorează reţinerii de săruri şi apă, caz în care tratamentul e foarte simplu: diuretice. Alteori, creşterea în greutate se datoorează chiar îngrăşării, caz în care se recomandă regim, cu observaţia că este mai greu unei persoane care ia contraceptive să slăbească faţă de una care nu ia tratament.
O pauză merită încercată în cazul dv, deşi nu întotdeauna greutatea revine la nivelul de bază.
0
18-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
Dar greutatea luata in plus nu a fost mai mare de 3 kg.Am avut 50kg iar acum am 53 oare sa fie de speriat?Si ce sa fac pentru a tensiunea in sani?
Daca fac o pauza cu ce sa inlocuiesc aceste ?imi este teama sa nu raman insarcinata si nu vreau in nici un caz sa risc.Mai ales ca am inteles ca este mai mare riscul aparitiei unei sarcini in cazul intreruperii de contraceptive?Am luat rigevidon in urma si am avut mari probleme cu cresterea greutatii-deci se exclude sa folosesc aceste anticonceptionale.Pentru a scadea dureera si poate a scapa de tensiunea in sani pot folosi crotimazol gel?
De mentionat este faptul ca eu am si o rana pe colul uterin desi nu cred ca are vreo influenta.
Va multumesc
0
19-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
nu ar trebui sa te ingrijorezi pt 3 kg in plus :) tensiunea in sani nu cumva apare la ovulatie?
0
19-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
da, poate nu ar trebui sa-mi fac probleme pt greutate numai ca inainte le si scadeam acum nu.si tensiunea in sani este mai totata luna nu numai la oovulatie.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentele care îngrașă cel mai tare (și de ce)
  • Vitaminele îngrașă?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.