Imi doresc din tot sufletul sa ma ingras...

29-05-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am 15 ani, 1, 76, 50 kg, sunt baiat, si in fiecare zi imi vine intr-un oarecare fel sa plang, absolut in fiecare zi, din cauza greutatii mele.(hai radeti.) Nu pot trai de chestia asta, e un stres extrem, psihologic, pentru ca ma dezavantajeaza in viata de zi cu zi(chestie care ma face chiar sa imi fie teama sa intalnesc o fata sau sa inaintez cu ea intr-o relatie, iubind-o in ascuns..).Cumparatul de haine este o chestie pe care am inceput sa o urasc extrem de mult, pentru ca de fiecare data cand intreb de pantaloni/blugi pentru marimea mea, se uita groaznic dand din cap la mine: "Marimea aceasta nu o avem". Se apropie banchetul si chiar imi propusesem sa nu merg din motivul asta.Mor pur si simplu de invidie cand vad cum arata ceilalti colegi de scoala, si imi doresc atat de mult sa am si eu greutatea normala ca a lor.Sunt atat de complexat incat in ultima vreme am facut numeroase analize si m-am plimbat la medici doar, doar sa aflu de ce nu ma ingras.La diferite situatii de oarecare tensiune, desi stiu sigur ca va iesi cu bine, tot imi bate inima foarte puternic, si ma ustura burta infernal(in rest am un puls normal, acum la birou am 67 batai /minut, desi de multe ori variaza cand masor intre timp ce stau la pc ). Cardiologul a scris pe fisa eliberata dupa ecografie: "Aspect de cord hiponanabolic". Am fost si la endocrinolog, am fost examinat prin palpare, cantarire, analiza vizuala, masurarea inaltimii, intrebari diverse, si am fost pus sa fac radiografie la genunchi si la craniu(pentru hipofiza probabil).Le-a dus mama care mi-a spus ca va mai trebui sa ma duc pentru un control in vara, si ca i-a spus ca o sa mai cresc cativa ani, ca nu am nicio problema(intr-o oarecare masura ma intreb daca ma minte mama..dar nu prea cred..). Nu inteleg de ce nu imi face analize de sange sa vada cantitatile de hormoni, oare a vazut semne care ii spun ca nu e nevoie de analize de sange pentru nivelul de hormoni?.La analize ale scaunului a iesit giardia pe care acum o tratez, desi nu cred ca asta e un mare motiv pentru care nu ma ingras.
Apropo de faza cu plansul, sunt foarte sensibil ceea ce urasc enorm la mine, si sper sa ma schimb.
Sper ca nu v-am plictisit/amuzat/scarbit cu povestea mea pe scurt, si imi doresc foarte mult sa ma ajutati intr-un fel si sa ma sfatuiti.
Va multumesc pentru timpul acordat citirii.
Astept cu nerabdare un sfat.

P.S.:Probabil va ganditi ca imi trebuie un psiholog sau ca am ceva.dar nu am probleme.Dovada este faptul ca pe clasa a VIII am media anuala 10, acum se vor incheia mediile.
Multumesc din nou.
5 comentarii
0
30-05-2009, ora 00:33
Mad-Max-1
Nu este medic/terapeut
Mad-Max-1
Salut! Imi dau seama de situatia in care te afli - si eu am suferit multa vreme din motive similare. Nu a fost problema greutatii, ci a inaltimii, a cosurilor, a emotivitatii - probabil chiar mai multe decat acestea. (hai razi - ca sa te citez!...) Din fericire, exista o serie de solutii pentru problemele tale (caci ai mai multe). Tot ce iti trebuie este vointa si incredere in tine - indiferent de cum ti se pare ca esti considerat de cei din jur (colegi, fete, prieteni, rude, adulti etc.). Ca actiuni concrete iti recomand urmatoarele: 1) Cand iti cumperi hainele, vorbeste cu parintii tai si du-le la un croitor sa le ajusteze inainte de a le purta la scoala sau cu prietenii - nu costa mult, iar rezultatul este garantat; de asemenea, poarta culori deschise, dungi orizontale; evita culorile foarte inchise (este OK daca esti rocker, ceea ce te-ar face mai cool in ochii fetelor) - gaseste-ti un stil propriu, nu imita pe altii, nu deveni parte a "turmei", pentru ca imediat vei fi comparat cu ceilalti; 2) Fa-ti analizele medicale (inteleg ca ai inceput deja) La pubertate este normal (sau, ma rog, foarte des intalnit) sa ai o afectiune cardiaca - corpul ti se dezvolta mai repede decat inima, aceasta trebuie sa lucreze mai mult, iar tu resimti chestia asta. Fii linistit, iti va trece in cativa ani. Scapa de giardia - vei pune imediat cateva kilograme. Respecta toate regulile de igiena - no kidding! S-ar putea sa ai si o gastrita - verifica si trateaza-te (urmeaza sfaturile doctorului). Du-te cu parintii la doctor, acolo spune tot ce poate ajuta la stabilirea diagnosticului, urmeaza exact tratamentele prescrise. Nu te trata "dupa ureche", sau dupa sfaturile vreunor "binevoitori". 3) Daca nu ai probleme de sanatate (fizice) apuca-te de un sport (chiar de performanta). Pe bune! Nu ma refer la fotbalul de langa bloc. Apuca-te de baschet, de volei, daca vrei sa fii intr-o echipa, sau de atletism (alergari), tenis de masa sau de camp, ori cel mai bine, de arte martiale (aikido, kyokushin). Iti va creste increderea in tine, te vei dezvolta fizic, dar si mental (cel mai important!). Inca o data: nu fa parte din turma - fii independent, domina-i pe cei din jur prin inteligenta ta! Citeste cat mai mult, nu ziare si reviste, ci carti sau e-books. Mai rareste-o cu televizorul - iti fura tot timpul liber; daca astepti sa-ti dai seama singur de chestia asta, va fi deja prea tarziu! Ar mai fi multe sfaturi bune pe care as putea sa ti le dau - problema este ca nu sunt deloc sigur ca vei avea puterea sa le urmezi. Sunt multe tentatii si multe cai gresite, dar prea putine atitudini corecte si prea putin perseverenta (mai ales la tineri ca tine) - dar sper sa ma insel. Daca crezi ca sfaturile mele sunt un bullshit, arata-le unor persoana in care ai incredere, dar de care esti sigur ca nu vor rade de tine si nu vor folosi slabiciunile tale impotriva ta. Ca idee, eu aplic ceea ce ti-am scris mai sus ca mod de viata de multi ani; sunt perfect sanatos, am o prietena care nu numai ca ma intelege si ma aproba, dar a adoptat si ea un stil de viata mai sanatos; am prieteni buni, cu conceptii si preocupari comune (rock-ul, activitati outdoor etc.); am avut multe incercari (divort, accidente, probleme financiare), dar am reusit trec peste toate obstacolele si sa fiu multumit cand ma privesc in oglinda (si la propriu si la figurat). Iti doresc succes si, nu uita, totul depinde de tine!
0
30-05-2009, ora 01:04
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am inteles, merci pentru sfaturi.Am sa incerc sa le respect.
Dar in legatura cu endocrinologul?
Si cum fac sa iau in greutate mai repede? Vreun supliment special verificat?
0
30-05-2009, ora 11:48
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga jstsmn, e adevarat ca esti slabut dar gandeste-te ca esti intr-o perioada de crestere, te vei dezvolta. cu trecerea anilor.
Asa sunt adolescestii, majoritatea, si fetele si baietii. Cresc, sunt slabi. Te vei mai dezvolta pe parcurs.
Sa mananci consistent, sa nu mananci nesanatos, gen chipsuri, snakuri, cola.
mananca carnita la gratar, fructe, miere de albine, lapte, oua.
Nu intra in panica, pe la 20 de ani in colo sa te ingrijoreze daca ai greutatea asta.
Mai vorbeste cu medicul de familie, poate iti da vitamine, calciu.
Eu ce sa mai zic, ca am 33 de ani si am 49 kg la 1, 69?
la mine e alta socoteala, am alte probleme.
Numai bine!
0
30-05-2009, ora 11:56
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Calciu la analize chiar iesit cam mult, la fel si glucoza.Esti mai scunda un pic, esti fata, asa ca tot arati mai bine ca mine pentru un kg in minus!
Are cineva idee de faza cu : """"""""""""""""Cardiologul a scris pe fisa eliberata dupa ecografie: "Aspect de cord hiponanabolic". Am fost si la endocrinolog, am fost examinat prin palpare, cantarire, analiza vizuala, masurarea inaltimii, intrebari diverse, si am fost pus sa fac radiografie la genunchi si la craniu(pentru hipofiza probabil).Le-a dus mama care mi-a spus ca va mai trebui sa ma duc pentru un control in vara, si ca i-a spus ca o sa mai cresc cativa ani, ca nu am nicio problema(intr-o oarecare masura ma intreb daca ma minte mama..dar nu prea cred..). Nu inteleg de ce nu imi face analize de sange sa vada cantitatile de hormoni, oare a vazut semne care ii spun ca nu e nevoie de analize de sange pentru nivelul de hormoni?""""""""""""""" ?
Ce este cordul hipoanabolic? De ce nu a avut curiozitatea medicul endocrinolog sa imi faca o analiza de sange pentru a evita probabilitatea unei hipertiroidii? Se observa ceva la palpare care ii spune ca nu e nevoie?
0
31-05-2009, ora 14:43
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Are cineva idee?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: