palpitatii si pocnitui in zona inimii

03-11-2011
Danutzasweet
Nu este medic/terapeut
Danutzasweet
Buna ziua..am 16 ani..si acum vreo2 luni am facut o miscare gresita am capului si am auzit o pocnitura...imediat dupa aceea am simtit o presiune care imi pleaca in tot corpul...cu presiunea si celalalte simptome am rezolvat-o..da acum vreo o luna m-am pus in pat pe o parte si am simtit o pocnitura puternica in spate si imediat dupa aceea a inceput sa-mi bata inima..de am crezut cami sare din piept..mama mi-a dat o lingura de zahar si am vazut ca m-am linistit.mi se intampla sa simpt o pocnitura in zona piecptului cam -prin zopna inimii dar mai mult pe partea stanga si din cand in cand si pe partea dreapta intre sani...dupa pocnitura simt pulsatiile mai puternice...si simt cum mi se ingreuneeaza respiratia.am fost si la doctorul de familie care m-a consultat si a zis ca nu ii se pare nimic suspect la inima...am fost la foarte multi doctori si nimeni nu mi-a zis nimic de inima sau plamani..ci doar ca am oxigenarea proasta a creierului..multa lume imi spune ca ceea ce am este de la crestere...da nu stiu ce sa mai cred:(.mama a inceput sa-mi dea calciu, magneziu si seleniu s de cand am luat seleniu m-am simtit mai bine...dar cum fac putin sa-mi mult efort imi simt pulsatiile inimii puternice si respiratia grea... daca ma puteti ajuta cu vreun raspuns v-as fi fff recunoscatoare.
7 comentarii
0
03-11-2011, ora 20:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa faci un control la un dr ortoped - acesta se ocupa de oase si sa vezi ce este cu acele cracmente articulare. Poate ar trebui sa faci si o analiza sa vezi cat ai ASLO.
Nu este bine sa iei suplimente fara sa fie recomandate de doctor si mai ales fara sa faci analiza si sa vezi exact ce iti lipseste. Altfel poti sa faci o supradozare sau sa dereglezi absorbtia altor minerale si dai din una in alta.
Ai facut aceste analize de - calciu lactic, calciu ionic si total, magneziu, potasiu? chiar si zinc?
cauta pe net si citeste articole - analiza zn - si - minerale esentiale.
0
03-11-2011, ora 21:54
Danutzasweet
Nu este medic/terapeut
Danutzasweet
Am facut analizele, si mia iesit ASLO marit ( am streptococ)...si suplimentele leam luat numai la recomandarea doctorului.s-ar putea ca de la streptococ sa am aceste stari?
0
04-11-2011, ora 11:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, streptococii dau mari probleme inclusiv la inima unde se poate face endocardita - infectie cu streptococ la inima.
Se poate si cu enterococ, acesta fiind tot un streptococ grup D.
Streptococul poti sa il cauti in nas, gat, urina si vagin.
Am sa iti spun fiecare analiza cum se face si tu sa vorbesti cu doctorul, unde cerde ca este nevoie sa verifici, in functie de locul unde prezinti simptome.
Daca simti nasul infundat sau te doare capul, se face - exudat nazal cu antibiograma.
Daca te doare gatul - exudat faringian cu antibiograma.
Exudatul faringian se face dimineata cum te trezesti, nu te speli pe dinti si nici nu bei apa macar si mergi direct la laborator pentru recoltare, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Daca ai ceva probleme la urinat -durere, usturime, nu te poti tine - urocultura cu antibiograma.
Vaginal...aici pot fi ceva bacterii patogene si fara sa ai prea multe simptome local, eventual daca simti un miros mai ciudat in timpul menstruatiei. Pot fi - e-coli, streptococi sau enterococi (care sunt tot streptococi grup D).
Aici este important de facut analiza, deoarece e cel mai posibil sa fie o infectie cu streptococ sau enterococ si sa iti dea asa probleme cum ai tu.
Se numeste - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza de secretie vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare.
Am scris asta ca sa stii in general cum trebuie sa te pregatesti, analizele nu se fac oricum.
Daca esti virgina, ii spui asta asistentei inainte de recoltare si se ia secretie doar de la exterior cu un betigas cu vata - dar trebuie tu sa ii spui.
Antibiograma sa o cerii ca sa vezi la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile care se gasesc.
Altfel risti sa te tratezi cu antibiotice la care bacteria gasita sa fie rezistenta si faci degeaba tratamentul, ba chiar este mai rau.
Vorbeste cu doctorul tau despre asta.
0
04-11-2011, ora 11:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inainte de analize - trebuie sa astepti treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat., altfel este posibil sa iasa rezultatul fals negativ.. Daca apare temperatura, mergi la medic imediat.
0
04-11-2011, ora 15:19
Danutzasweet
Nu este medic/terapeut
Danutzasweet
pai la analize mia iesit ASLO 219 si imediat dupa ce leam primit ai le-am aratat doctorului de familie care mia zis sa iau repede antibiotic.. si mi-a dat ospen dup care sa fac pauza de 10 zile si sa fac injectii moldamin.si sa-mi fac din nou analizele dupa o perioada de timp...
0
16-11-2011, ora 00:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai ASLO mare inseamna ca ai o infectie cu streptococ undeva.
Infectia poate fi in gat, nas sau urina si poti face analize cu antibiograma - unde ti se indica exact la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Dupa tratamentul cu ospen, lasi sa treaca 10 zile si inainte de a incepe moldaminul poti face analizele:
- exudat nazal si faringian cu antibiograma
- urocultura cu antibiograma.
Tratamentul pentru streptococ nu trebuie sa fie mai scurt de 10 zile ca este ineficient.
Vorbeste cu doctorul tau despre aceste analize, poate iti da trimitere.
0
05-09-2013, ora 18:34
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
i-a dat tratament pentru streptococ fara antibiograma si in felul acesta o ia de la capat daca antibioticul nu este acela care trebuie, tratamentele se fac pe scheme, oricum @TEMA exceptional raspunsul, niciun medic nu raspundea mai concludent.
Litiaza biliara, ecografie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • De ce apar palpitatiile?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •