Picaturi de nas

20-11-2014
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Buna ziua,

De aproximativ 4 luni de zile folosesc olynth continuu, aproximativ un tub pe saptamana pentru ca altfel nu pot respira. Tot alerg de la orl-ist la orl-ist dar nimeni nu ma convinge si nu imi ofera o solutie. As dori sa stiu cum as putea reusi sa mai scap de aceasta dependenta de picaturi si daca folosirea lor in exces ar putea fi cauza usoarelor ameteli pe care le am, a vertijilor si a senzatiei de pierdere de echilibru atunci cand merg ( cateodata si nu foarte violenta ). Multumesc frumos
2 comentarii
0
20-11-2014, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, picaturiele care le folosesti au efect de Vasoconstrictie...
-local ai deja dependenta si e foarte greu sa scapi de ele.. decat cu tratament intens cu Colargol sau reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa
- la nivel cerebral aceleasi picaturi duc la diminuarea fluxului sangvin cu acele simptome care le descrii
pe termen mai lung s e ajunge la pieredri de vedere, auz, memorie
0
20-11-2014, ora 14:04
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.