Insuficienta respiratorie, secretii albe in gat si depuneri albe in faringe

04-05-2017
ctcoop
Nu este medic/terapeut
ctcoop
Buna ziua domnule doctor,

va rog sa ma indrumati cum ar trebui sa rezolv necazul cu mucozitatile albe de pe limba, din zona faringelui ( un soi de fulgi albi ) si lipsa aerului cand inspir. Nu am polipi, nu am deviatie de sept, investigatia CT spune ca am sinusurile curate.
Anul acesta problema a debutat in 8 ianuarie 2017 cand nu mai aveam aer sa respir, ma sufocam iar tensiunea a ajuns 19 / 12, am mers la Spital camera de garda si dupa administrare de diuretice, dupa 4 ore, tensiunea a scazut, am respirat normal si m-au trimis acasa. Episodul s-a repetat de mai multe ori in lunile ianuarie si februarie 2017, la distante cam de 10 zile. Mentionez ca sunt hipertensiv, imi iau medicatia la timp si mentin uzual tensiunea 13, 9 / 9 la un puls de 72.

Initial in Ianuarie 2017 nu am avut mucozitati in gat, am reclamat doar durere in piept in zona plamanilor, lipsa aerului, accesele de sufocare, iar mucozitatile au aparut in februarie 2017.
De atunci se mentin pana in prezent.Mucozitati abundente care provin din nas, care se scurg doar in gat, puternic deranjant si nimic nu iese pe nar cand suflu nasul.

Am efectuat 3 ecografii cardiace, 2 radiografii pulmonare, analize sange si au iesit normale.Doctorii de specialitate au zis ca nu este de la plamani sau inima sa verific inca o data la ORL.
Pentru mucozitati am efectuat 5 exudate faringiene si raclat lingual si nimic, mucozitatile albe vascoase si lipicioase fiind prezente tot timpul. Primele 2 exudate au fost la 7 si 10 zile dupa antibiotice, restul la 30 zile si 40 zile, toate lipsa ciuperci Candida si lipsa streptococ auriu.

In februarie cam 50% din timpul zilei m-am tot sufocat cu mucozitatile din gat, nasul a fost tot timpul curat nu am avut ce sufla, iar noaptea a fost un calvar nu am putut dormi si nici intins deoarece ma sufocam, am stat pe scaun cca 14 zile din 28 pe tot timpul noptii.

Ca istoric in 2012 am avut acelasi necaz timp de 2 saptamani si a disparut brusc, mi-au fost administrate antibiotice 7 zile ; am crezut ca a fost o raceala ; in tot acesti ani am avut limba albicioasa si uneori buzele albe uscate ca si cum am mancat sarat ( exclus ). Nu am gasit cauza !

Acum in 8 ian 2017 a reinceput necazut cu lipsa de aer in forta si vad ca nu cedeaza total.
Recent in 15 aprilie 2017 am reusit curatarea nasului in proportie de 90% cu Colargol si apa de mare Marimer.
Limba se mentine alba, cu secretie semitransparenta cu bule volumul secretiei este mai mic dar exista inca !

In urma consultului la mai multi doctori ORL am primit urmatoarele diagnostice si tratamente:

Medicatia ORL 1 ( 20 ianuarie 2017 ) : diagnostic Rinita cronica cu cornete nazale hipertrofice
CT sinusuri curate libere.
Nistatin ( 2 pastile/ zi )
Aerius
Nazonex ( puf )
ACC comprimate
Aerosoli ( fluimucil )
antibiotic Augumentin 10 zile, rezultat limba alba cu galben, volum mare si nici o ameliorare
Sinupret 15 zile

Medicatia ORL 2 ( 10 Martie 2017 ) : diagnostic Rinita cronica cu cornete nazale hipertrofice
Rinocort Aqua spray 2 ori / zi, ameliorare
Sinosum pastile 1 / zi

Medicatia ORL 3 ( 30 Martie 2017 ) : diagnostic Rinita cronica cu cornete nazale hipertrofice
a declarat mucoasa sucata si trebuie epitelizata !
RinoPantenina spray 5 ori / zi, am incercat 5 zile si stop ca ma sufocam, exces de secretie !
Ustura spray-ul si provoca stranutul !
Sinutox pastile 3 / zi

Medicatia ORL 4 ( 10 Aprilie 2017 ) : diagnostic reflux gastric, medicatie Nexium, Gaviscom

In 3 Martie 2017 am facut endoscopie gastrica, am descopereit Heliobacter Pilory si am luat medicatia prescrisa de doctor 10 zile :

probiotice :lactobiane
antibiotice :Amoxicilina si Claritromicina
Nexium


15 Februarie 2017 am incercat si cu :
biomicil forte pastile ( timp de 10 zile )
in februarie am facut gargara cu bicarbonat 5 zile -1 data pe zi si doar o ameliorare de 4-5 ore

10 Martie 2017 La filmare endoscopiei se vad fulgi albi ( ciuperca sau ce o fi ) depozitati in zona faringelui, limba fiind tot timpul incarcata alb.

10 Aprilie 2017 am inceput aplicarea de :
Argint coloidal spray
miere de Manuca
propolis am mai incercat 5 zile : limba s-a curatat 1 zi dupa care iar a revenit secretia albicioasa.
ulei de oregano pe paine si tinut pe limba
infuzie cu camfor, ulei oregano si ulei cimbru, arbore ceai ( m-au cam sufocat dupa 2 minute )



3 Mai 2017 am inceput cu aplicarea de :
albastru de metilen in gat si pe limba.

Simptome: inca ma doare in zona plamanilor, simt mucozitati lipicioase in gat ( spre trahee ) si nu-mi ajunge aerul sa respir. Inghit mucozitati din gat. Cred ca provin si din plamani ? Nu numai din nas ( putin cat mai curge in gat ).
Lipsa de aer cred ca este generata de mucozitatile din plamani, cele lipicioase de care nu pot scapa ?

Cum putem identifica natura lor in afara de exudate care ies negative?

Starea generala cand pot respira este buna, pot sa alerg, cand nu pot respira suficient pierd controlul situatiei, intru si in panica tensiunea creste alarmant ma sufoc, exact ca la inceput in Ianuarie 2017.

Mentionez ca in aceasta perioada am mai dat jos din kg, aproximativ 10 kg acum am 107 kg la o inaltime de 182 cm./ 52 ani
Problema grava este lipsa aerului cand inspir, alterneaza pe perioade de cateva zile intre normal ( bine ) si dramatic ; cauza clara sunt aceste mucozitati lipicioase care nu stiu de unde provin, nasul fiind liber si curat in proportie de 95%.

Va rog sa ma indrumati cum sa procedez.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •