Poat fi depistate prin analiza sangelui dereglari hormonale?

25-01-2008
mihaela_amy2007
Nu este medic/terapeut
mihaela_amy2007
Poat fi depistate prin analiza sangelui dereglari hormonale ce duc la necesitatea efectuarii unui test Papanicolau?
4 comentarii
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspunsul este NU !
Testul Papanicolau, dereglarile hormonale si analizele generale a sangelui.sunt lucruri total diferite !
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Testu Papanicolau este o metoda de depistare precoce a unor eventuale modificari ce apar la nivelul epiteliului colului uterin, respectiv a cancerului de col uterin - cea mai frecventa forma de cancer prezenta la femeile din tara noastra.
0
26-01-2008, ora 00:00
mihaela_amy2007
Nu este medic/terapeut
mihaela_amy2007
Tot eu revin.Dar prin examenul de urina?Pentru k medicul de familie mi-a recomandat in urma analizelor la sange si urina un control ginecologic...
0
08-02-2008, ora 00:00
bebitza
Nu este medic/terapeut
bebitza
eu am fir de 2 luni si de ce am menstruatie o mare parte din luna si cu dureri ingrozitoare rasp repede ca nu pot sa ajung la medic
?
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.