Posibila sarcina?

17-02-2016
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Bună ziua!apelez la dumneavoastră pentru a cere câteva sfaturi în legătură cu o posibilă sarcină (dacă este cazul).. Am 18 ani şi de curând mi-am inceput viaţa sexuală..am intreţinut relaţii sexuale în luna decembrie cu 2-3 zile înainte de ovulaţie, dar fără ejaculare în vagin..în luna ianuarie a apărut menstruaţia la timp, normal (am un ciclu regulat)şi am întreţinut relaţii sexuale la o zi de la terminarea C.M..acum a apărut menstruaţia cu 2 zile mai devreme, pe o perioadă de 5-6..în acest caz..s-ar putea pune problema de o posibilă sarcină? Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns! Menţionez că nu am simptome de sarcină..mi se pare că mi-a crescut puţin burtica, dar poate este doar gândul obsesiv care mă macina..:)
14 comentarii
0
17-02-2016, ora 14:57
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Vă rog frumos să îmi răspundeţi..
0
17-02-2016, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti ramane insarcinata daca nu folositi prezervativ si nu va protejati de la 1 la 31 ale lunii.
Metoda pe care o folositi are mari sanse de rateuri deoarece puteti ramane insarcinata din cauza lichidului preseminal, preejaculator care se elibereaza la inceputul actului sexual si dv nici nu il simtiti.
Sunt femei care au ramas insarcinate la menstruatie... Nu sunt indicate acest tip de relatii sexuale din cauza infectiilor care pot aparea.
Sunt femei care aveau ciclu regulat, tip ceas elvetian, vesnic la 28 de zile si care au ramas insarcinate in perioada considerata nefertila, imediat dupa menstra sau inaintea ei.
Deci da, daca nu va protejati puteti ramane oricand insarcinata. De la 1 la 31 ale lunii.
Sfatul meu este sa folositi prezervativ de fiecare data si sa nu mai trece prin tot curbeul acesta de emotii daunatoare.
0
17-02-2016, ora 15:15
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Ok, am înţeles asta eu doar întrebam acum dacă este cazul de o posibilă sarcină în condiţiile în care a apărut menstruaţia şi în ianuarie şi in februarie
0
17-02-2016, ora 15:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca intre ultima menstra si ziua de azi, nu ati mai intretinut relatii sexuale neprotejate, nu este vorba de sarcina.
0
17-02-2016, ora 15:25
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Încă sunt la menstruaţie acum
0
17-02-2016, ora 16:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca sunteti la menstruatie cum sa fiti insarcinata?!
Va recomand cu caldura sa va informati corect si temeinic asupra sexului si metodelor contraceptive, de pe siteuri competente.
0
17-02-2016, ora 16:09
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Am înţeles de la multe persoane că in prima şi a doua lună de sarcină poate apărea menstruaţia..vă mulţumesc pentru răspuns!
0
17-02-2016, ora 16:14
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu stiu ce informatii aveau persoanele respective (si de unde). Menstruatia este o dovada a inexistentei sarcinii, si...invers...
Revin cu recomandarea sa va informati corect, din surse credibile, medicale.
0
17-02-2016, ora 16:19
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Vă mulţumesc mult pentru răspuns!!
0
17-02-2016, ora 16:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu apare menstruatie. Poate aparea o sangerare peste sarcina care se poate confunda cu menstruatia.
Dar daca dv ati avut la ultima menstra un volum asemanator, calitate asemantoare, aspect asemantor cu a unei menstre si a venit la timp, plus minus 5 zile, nu aveti de ce sa va faceti griji.
0
17-02-2016, ora 17:23
BiancaDiana
Nu este medic/terapeut
BiancaDiana
Vă muĺţumesc..Da, este aceeaşi cantitate şi durează la fel (5-6 zile).
0
17-06-2016, ora 19:14
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Buna ziua, um a fost pe 27 Mai. At trebui ca urmatoarea sa fie pe 23 sau 24 iunie.Am Avut contacte sexuale pe 3, 8, 9, 10 si 11 iunie. Contactele Au fost cu prezervativ dar inainte de punerea lui Au existat cateva penetrari fara. Pentru ca am Avut ceva greturi acum cateva zile si disconfort abdominal, astazi am facut un test beta hcg. Rezultatele este Mai mic de 0, 1. Stiu ca l-am facut Mai devreme si poate fi fals negativ, dar in cazul unei sarcini exista posibil orates ca la 6zile de la ultimul contact sa aiba o valoare atat de mica ?? Multumesc pentru rad puns!
0
17-06-2016, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca exista penetrari fara, este posibil sa ramaneti insarcinata.

Vizionati filmul Sexul in afara casatoriei are un pret, 500.000 vizualizari pe Youtube, sa vedeti consecintele.

Testul e facut prea devreme.
0
17-06-2016, ora 22:34
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Multumesc, nu Stiu daca sunteti avizat sau nu sa imi raspundeti, spun asta pentru ca am pe forum raspund si persoane care nu sunt Medici. Daca sunteti avizat, nu mi-ati raspuns la intrebare, ati dat doar o parere intr-un context. Nu l Stiu daca am inteles theories cu sexul in afara casnuciei.posibil sa nu fi inteles ca ati vrut sa spinet Sunt casatorita si am un copil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •