pot beneficia de pensie de boala cu urmatorul diagnostic?

09-08-2013
nela823
Nu este medic/terapeut
nela823
ulterior dupa mai multe investigatii ( ct, rmn, angio rmn ) am fost diagnosticata cu un proces expansiv frontal drept, epilepsie secundara si o presupusa malformatie arterio -venoasa. relatez ca simtomele sant dureri groaznice de cap, un frust deficit motor crural stang...pierderi de memorie relativ scurte amorteli, am incercat sa mai revin in activitate dar nu reusesc fiindca crizele sunt tot mai dese in speranta ca veti da curs citirii acestei intrebari si poate voi primi un raspuns va multumesc anticipat
10 comentarii
0
09-08-2013, ora 22:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunati la medicul de familie. Intrebati unde se afla comisia de pensionare.
Mergeti acolo cu toate actele si le aratati doamnei doctor de la comisie dupa ce termina de examinat persoanele din ziua respectiva.
Dv. sunteti un caz aparte.
Vedeti cum decide si ce va sfatuieste dumneaei sa faceti concret ca sa va puteti depune dosarul de pensionare.
Mergeti cat mai curand pentru ca altfel nu se mai face corelatia intre varsta dv. si anii de munca si riscati sa va pierdeti pensia.
0
10-08-2013, ora 17:55
nela823
Nu este medic/terapeut
nela823
multumesc frumos pentru raspuns tin sa precizez k mi-am facut dosarul de pensionare complet k toate analizele internarile la bucuresti la spitalul Universitar si recomandari de la medikul neurolog dar comisia mi-a refuzat dosarul spunand ca sant prea tanara este acesta un motiv ?

la indrumarea domnului doktor neurolog am cerut mutarea dosarului la spitalul de expertiza Bucuresti acum in septembrie urmeaza sa merg dar eu am indeplinit cele 183 de zile de medical pana la data de 17-08-2013 orcum de lucrat nu mai pot fiiindca am incercat renunt la tot insa mi sa parut dubios respingerea dosarului cand eu sant un om bolnav . Deci sa inteleg ca se mai tine cont de gradul de cotizare si varsta pacientului?

fiindca am auzit ca din aprilie anul acesta sar fi schimbat... orcum va multumesc fff mult si astept sa imi mai dati sfaturi si referinte in ceea ce priveste solicitarea mea
0
10-08-2013, ora 21:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ nela823

Nu exista un asemenea raspuns: ca sunteti prea tanara.
Exista doar o lista cu bolile care se incradreaza pe grade de pensionare.
Mai mergeti o data la comisie si intrebati daca va pot acorda gradul III (4 ore de munca), pensie cu 20-30 de lei mai mica decat la gradul II.
Puteau sa va zica ca nu va incadrati cu boala, dar raspunsul lor nu este corect.
Trebuie sa vorbiti direct cu medicul din comisie care se pricepe la evaluarea dosarului.
Mai mergeti si mai insistati o data.
Nu mergeti singura. Mergeti cu cineva.

Da, exista o corelatie. Daca aveti 35 de ani si doar 2 ani lucrati, de exemplu, nu va puteti pensiona.

Cautati in legea pensiilor tabelul cu gradele de corelare.
Oricum trebuie sa va respinga comisia pe un motiv intemeiat, nu fluturi.
Eu personal nu cred ca ati vorbit cu un medic din comisie care sa se priceapa la legislatie.
Singurele motive pentru care va pot respinge este ca nu aveti corelatia, sau, ca boala nu se incadreaza in lege.
Altfel nu.
Dupa ce rezolvati cu pensia, incercati sa depuneti si pt comisia de handicap.
Indemnizatia de handicap grad II e 234 lei.

Vedeti corelatia in lege:

http://www.avocatura.com/ll485-legea-pensiilor-263-din-2010.html
0
10-08-2013, ora 21:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt persoane care se pensioneaza si la 21 de ani cand au avut accidentul sau cand le-a debutat o boala care se incadreaza in lista. Nu varsta e impedimentul.
Posibil corelatia.
0
30-01-2014, ora 10:15
mirela diaconu
Nu este medic/terapeut
mirela diaconu
Buna ziua.



Socrul meu in varsta de 56ani, care nu mai lucreaza de cateva luni doreste sa se pensioneze(mentionez care un stagiu de cotizare de 25 ani). Acesta este suferind de urmatoarele:
AVC pontin stag confirmat CT( acesta a facut ll AVC-uri)
lacunarism cerebral
tulburare dizartrica
HTA esentiala
boala cardiaca ischemica
leucoaraioza
diabet zaharat tip ll
tetrapareza spastica
prezinta tulburari de: deglutitie, mers, vorbire, hipotermie mana dreapta
tulburare afectiva
Avem doua internari la Institutul De Neurologie Si Boli Neurovasculare si o internare la Psihiatrie, dorim sa stim care sunt pasii ce trebuie urmati pentru pensionare.

Va multumesc,
0
30-01-2014, ora 11:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mirela diaconu

Sunati la medicul de familie si intrebati unde se afla comisia de pensionare pe caz de boala.
Mergeti acolo direct, cu tot dosarul cu bolile lui si cu lista de boli pe care ati scris-o aici + varsta si stagiul de cotizare si intrebati asistenta care este de serviciu ce trebuie sa mai contina dosarul, daca are dreptul legal sa se pensioneze, si sa il programeze pentru comisie. La vechime se pun si studiile superioare.

Singurul lucru care poate sa fie problematic este ca trebuie sa existe o corelatie intre varsta actuala si stagiu de cotizare (vechimea).
Dar cred ca se poate.
Mergeti cu incredere.

* oricum nu mai amanati, sa nu piarda corelatia de care v-am vorbit.
0
30-01-2014, ora 11:21
mirela diaconu
Nu este medic/terapeut
mirela diaconu
Multumesc frumos
0
11-04-2014, ora 11:03
Osea
Nu este medic/terapeut
Osea
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pentru BPOC are drept de pensionare.
Va multumesc anticipat!
0
06-10-2018, ora 22:21
Camelia Blajan
Nu este medic/terapeut
Camelia Blajan
As vrea sa intreb si eu ceva, Toti medicii sunt incompetenti si numai cei de la Expertiza medicala Bucuresti sunt cei mai buni???pentru ca nu tin cont de diagnosticele care le ai de la medicii locali.Eu fiind bolnava si cu internari si medicamente, mi.au taiat pensie, zicand ca nu sunt bolnava.
0
06-03-2019, ora 22:36
Lusha musca
Nu este medic/terapeut
Lusha musca
Buna seara. Daca cineva imi poate da raspuns la irmatoarea intrebare: am miastenia gravis, forma generalizata IIA, ma pot pensiona pe caz de boala? Am 49 de ani si 25 de ani vechime in munca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •