Pot rămâne însărcinată astfel?

03-07-2012
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Bună ziua! Astăzi este a 19 a zi după prima zi de sângerare. Azi-noapte, am avut un contact sexual cu partenerul, am folosit prezervativul, el a ejaculat în interiorul prezervativului însă la jumate de ora după acest contact a avut loc altul, însă de această dată fără prezervativ, nu a durat mult, iubitul nu a ejaculat deloc, nici în interior, nici în exterior. Totuşi mie îmi este teamă că nu cumva să fi rămas spermatozoizi pe canal. Ţin să spun faptul că în ultimile două luni menstruatia mi-a venit foarte exact. Şi în luna mai şi în luna iunie mi-a venit pe dată de 14. Luna asta mă aşteptăm tot la o dată de 14. Din calculele mele rezultă că ovulatia ar fi avut loc pe dată de 29 iunie deoarece la un ciclu menstrual regulat de 28 de zile ovulatia are loc a 14zi. Eu am ciclul menstrual de 30 de zile deci la mine ovulatia ar fi avut loc a 16 zi, după calcule pe dată de 29. Ştiind că ovulul nu trăieşte decât de la 12-24 de ore până în dată de 3 ar fi avut timp să moară. Implicit că eu să fiu în afară oricărui pericol dacă ar fi existat spermatozoizi pe canal. Poate fi vorba de o sarcina? Vă rog să mă ajutaţi cât mai repede posibil cu un răspuns că să ştiu dacă trebuie să iau pastilă de a două zi, să o pot lua la timp. Mulţumesc din suflet!
7 comentarii
0
04-07-2012, ora 00:27
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nu stiu ce sa zic, exista riscuri minore insa exista, ia mai bn de siguranta o pastiluta de a 2 a zi-postinor 2, e mai bn si stai si fara grija si de acum inainte sa te protejezi intotdeauna, nu mai risca. sfatul meu este sa iei postinor.
0
05-07-2012, ora 11:50
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil ovulatia s-a produs deja si riscul unei sarcini nu mai exista. Eu te-as sfatui sa nu iei pilula de a doua zi.
Pe viitor dupa o ejaculare sa nu mai continuati fara prezervativ, iar partenerul sa urineze dupa care sa se spele, pentru a indeparta orice urma de spermatozoizi ramasi.
0
06-08-2012, ora 13:27
zzuzzu
Nu este medic/terapeut
zzuzzu
Buna !
Am zi eu o intrebare, am facut sex cu prietenul meu iar la sfarsit si-a dat drumul in afara vaginului, doar ca nu stiu sigur daca nu cumva sa scurs si in vagi. Ce sa fac sa iau pastila de a 2a zi ?
0
06-08-2012, ora 19:16
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu zic sa nu te risti daca nu stii ce s-a intamplat, cumpara si ia-o.
0
07-08-2012, ora 00:07
zzuzzu
Nu este medic/terapeut
zzuzzu
Asta as vrea sa fac, dar se poate lua si dupa 48 de ore?
0
07-08-2012, ora 13:14
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da, de ex postinor 2 poti lua pana in 72 de ore
0
08-08-2012, ora 11:27
zzuzzu
Nu este medic/terapeut
zzuzzu
am luat escapelle. acum sper sa isi fi facut efectul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  •