Pot sa iau anticonceptionale dupa ce mi-sa terminat ciclul?

08-07-2009
Floryna19
Nu este medic/terapeut
Floryna19
Au trecut 7 zile de la ultima zi de menstruatie si vreau sa i-au anticonceptionale, pot sa i-au?
Am mai luat anul trecut iar acum vreau sa i-au din nou, trebuie neapatar sa i-au in prima zi de menstruatie?
Nu pot sa incep sa i-au acum anticonceptionale chiar daca au trecut 7 zile de la ultima zi de menstruatie si timp de o saptamana de la data de la care am inceput sa i-au anticonceptionale sa nu intretin contacte sexuale, iar dupa aceasta perioada de timp sa intretim relatii sexuale fara sa existe posibilitatea sa raman insarcinata?
Exista anticonceptionale care nu trebuiesc luate neaparat in prima zi de menstruatie?
Pute-ti sa imi raspundeti cat mai repede va rog frumos?
3 comentarii
0
08-07-2009, ora 21:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti lua, dar in urmatoarele 7-10 zile ori te abtii de la relatii sexuale ori folosesti prezervativ.
0
09-07-2009, ora 02:30
Floryna19
Nu este medic/terapeut
Floryna19
Deci daca incep sa iau anticonceptionale cu cateva zile mai tarziu de la ultima zi de menstruatie si nu intretin relatii sexuale 10 zile de la data de la care am inceput sa iau anticonceptionale dispare posibilitatea de a ramane insarcinata. Am inteles bine?
Va multumesc pentru faptul ca mi-ati raspuns la intrebare.
0
09-07-2009, ora 05:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, ai inteles bine.O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •