Prea multe dulciuri.. nu pot sa rezist o zi fara sa mananc ceva dulce

04-05-2008
mih
Nu este medic/terapeut
mih
Problema mea este in legatura cu dulciurile, nu pot sa rezist o zi intreaga fara sa mananc ceva dulce. Nu sufar de nici o boala, singurul tratament pe care il urmez de 2 ori pe an este cel ptr candida vaginala. Analizele la sange sunt bune, nu inteleg de ce simt nevoia constanta sa mananc dulciuri.
5 comentarii
0
17-05-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
daca ti-ai facut analizele si zici ca sunt ok, inseamna ca mananci de placere!!dar daca exagerezi cu timpul te poti inbolnavi stii asta nu?nu e nimik grav sa mananci in fiecare zi un desert, dupa masa.dar daca mananci toata ziua NUMAI dulcuri nu e bine!hraneste-te sanatos!incearca macar ca doar dulciurile nu creeaza o dependenta ca drogurile!:)
0
17-05-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
daca ti-ai facut analizele si zici ca sunt ok, inseamna ca mananci de placere!!dar daca exagerezi cu timpul te poti inbolnavi stii asta nu?nu e nimik grav sa mananci in fiecare zi un desert, dupa masa.dar daca mananci toata ziua NUMAI dulcuri nu e bine!hraneste-te sanatos!incearca macar ca doar dulciurile nu creeaza o dependenta ca drogurile!:)
0
22-06-2008, ora 00:00
ralukyss
Nu este medic/terapeut
ralukyss
uneori si dulciurile creaza dependenta..
si eu sunt in aceiasi situatie k mih...sau mai bn zis eram..caci am inceput sa le mai raresc si chiar sunt zile in kre nu mananc nimic dulce.
deci cum spuneam...dulciurile pot crea dependenta...la fel k si drogurile, , , de ce nu?!
dak mananci pe fiekre zi o cantitate mare de dulciuri, corpul tau se obisnuieste cu ele si iti cere mereu...chiar dak tu iti propui sa nu mai mananci, simti cum corpul iti cere
e greu sa te lasi de dulciuri..k si lasatul de tigari..
dar dak ai vointa si nu mai mananci deloc 3-4 zile o sa vezi cum o sa iti piara pofta...
un sfat : cand ai pofta de cv dulce, mananca un fruct zemos: un mar, o nectarina, o portocala apoi bea multa apa pn iti trece pofta ;)
0
23-06-2008, ora 00:00
mih
Nu este medic/terapeut
mih
Problema este ca am o infectie cu candida in corp care e de vina ptr pofta de dulciuri.Cel putin asa zice dr la care am fost.
0
09-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Mai mananc si eu dulciuri, dar totusi ma feresc cat se poate. Astazi de exemplu mi-am cumparat niste nuci normale cojite si niste stafide pe care le-am amestecat intr-un bol si pana deseara tot rontai si n-am nevoie de dulciuri. Bine-nteles mananc si altceva, asta e intre mese.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Învață să-ți controlezi pofta de ciocolată
  • De ce unele persoane sunt atât de atrase de gustul dulce?
  • Cum scapi de dependența de dulciuri - sfaturi utile
  • Cum luptăm împotriva dependenței de zahăr?
  •