Probleme de sanatate asociate alcoolismului

12-01-2019
Mithrandir
Nu este medic/terapeut
Mithrandir
Buna seara,

Mama mea are niste probleme grave. De la un timp face niste crize sau stari de lesin, nu este constienta timp de cateva secunde si cand se trezeste un minut - doua nu isi aduce aminte nimic.

Astfel, am facut o serie de analize: CT RMN EEG EKG ECO Analize medicale etc.

Nu as vrea totusi sa o internez intr-un spital de psihiatrie sa se comporte lumea cu ea ca ultimul nebun.

Cine a trecut prin asta, va rog dati-mi un sfat ceva, un doctor, ceva ce sa ii fac, suntem disperati toata familia !
4 comentarii
0
12-01-2019, ora 22:29
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna seara
Din descrierea dvs pare a fi vorba de o sincopa (pierderea constientei), care poate fi de diferite cauze (sistem cardio-vascular sau neurologic). Mergeti cu toate analizele la cele doua specialitati pentru investigatii amanuntite, si eventual tratati si alcoolismul. (de care ati mentionat in titlu)
Multa sanatate!
0
13-01-2019, ora 00:04
Mithrandir
Nu este medic/terapeut
Mithrandir
Buna seara si multumesc pentru raspuns !

La Neurologie am fost si ni s-a spus ca sunt stari asociate emotiilor, lucrand in domeniu, imi vine greu sa cred.

Cu privire la alcolism, bea si nu recunoaste in fel si chip. Pentru acest lucru imi recomandati un psiholog sau un psihiatru ?

Vom merge la un consult cardiologic, este chiar o specialitate unde nu am dus-o.

Multumesc !
0
13-01-2019, ora 12:35
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pot fi probleme și de la alcool. Dacă nu se dovedește o problemă medicală, consultați un psihiatru pentru medicație și un psihoterapeut ca să conștientizeze că pentru sănătatea ei e nevoie să renunțe la alcool.
Pentru consult psihiatric puteți merge la Spitalul Alexandru Obregia pentru că ei se confruntă mai des cu astfel de cazuri.
0
17-01-2019, ora 13:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Posibil o epilepsie alcoolica sau de lob temporal!Nu ar strica un consult psihiatric și o a 2 a evaluare neurologica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: