Probleme inima ! need help

27-05-2010
mariusadrian2103
Nu este medic/terapeut
mariusadrian2103
Buna ziua! Problema mea este urmatoarea:
De ceva timp(nu in fiecare zii) simt niste dureri in zona toracica(mai jos de stern, exact intre pectorali), durerea nu radiaza niciunde, doar uneori ma doare si in spate intre omoplati, dar nu foarte tare. Am 20 de ani, fumez de 2-3 ani, sunt supraponderal( 1.80, 105kg) cofeina nu consum si nici alte "substante", alcool beau numai la zile mari si atunci 1 bere 2 maxim. Sunt foarte speriat de vreo boala cardiaca sau de vreun infarct sau stop cardiac. Mentionez ca am si extrasistole. Cand fac efort fizic, nu simt dureri care ar duce la vreo posibila boala cardiaca, doar obosesc relativ repede, dar posibil sa fie de la tigari si evident de la greutatea corporala. Durerile de cele mai multe ori apar noaptea, chiar aseara simteam ceva exact in locul precizat, dar nu o durerea mare, ba chiar mica. Ca profesie sunt "sedentar"(stau foarte mult la calculator) doar in weekend-uri ies (pt ca atunci am timp) Credeti-ma sunt extrem de speriat! Poate sa fie simptomele unei boli cardiace sau simptomele unui infarct?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •