Probleme la genunchiul stâng, vă rog cineva să mă ajute!

02-11-2018
Alexandru Sefcenco
Nu este medic/terapeut
Alexandru Sefcenco
Detalii despre mine: am 16 ani, 1.77m înălțime și 53 de kg(am probleme cu greutatea, știu).
Am probleme la genunchiul stâng, acum o săptămână și câteva zile eram la școală, în pauză, stăteam în plan vertical și printr-o mișcare intenționată a mea mi-am ridicat genunchiul in aer, mi-am îndoit genunchiul ușor, totul normal până aici, până când, in timp ce genunchiul mi se îndoia am simțit ca și când mi s-a deplasat ceva de la rotulă, sau de sub rotula, ca un cartilaj, am simțit o durere pe moment, după am ajuns acasă, mi-am cumpărat o fașă elastică, mi-am pus comprese cu apă rece și m-am masat la genunchi cu o crema antibiotică (așa mi-a spus sa fac doctorul de familie). Mai târziu mi s-a umflat genunchiul și totuși nu aveam dureri nici atunci când călcam in picior, dar nu puteam să îndoi genunchiul decât foarte puțin, simțeam că mă ținea ceva. Am fost mai târziu la un doctor iar el mi-a spus că cel mai probabil mi s-a deplasat rotula și într-o fracțiune de secundă mi s-a pus la loc. Am făcut radiografie, nimic rupt, pe mine tot nu mă durea nimic. Doctorul mi-a spus sa aștept, să nu solicit piciorul. Eu totuși, după 5 zile de atunci, tot nu pot să îndoi piciorul (la maxim, ci doar vreo 50% îl pot îndoi) lichidul de la genunchi s-a dus aproape de tot. In stânga rotulei, puțin mai jos, simt totuși un cartilaj, îl pot simți cu degetul, nu mă doare când mă ating acolo, doar că eu cred că el mă ține din a îndoi genunchiul, știu sigur că acel cartilaj nu este la locul lui. Spuneti-mi ce sa fac, cum se poate pune acel cartilaj la locul lui? Vreau sa mă recuperez cat mai rapid, deoarece pierd lucruri importante de la școală! Știu că este mult de citit dar am vrut să știți toată povestea de la cap la coadă. Mulțumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •