Renuntarea la fumat... Nevoie de raspuns!

26-01-2012
niku92
Nu este medic/terapeut
niku92
Buna dimineata!!am 19 ani, 168 cm, 63 kg, fumez de la 13-14 ani la modul serios, insa citind pe internet despre efectele fumatului, am hotarat sa ma las de fumat deci de 4 zile nu am mai pus mana pe tigara.
As avea si eu vreo 2 intrebari daca ma poate ajuta cineva:
1.In conditiile in care m-am lasat de fumat organismul meu se va mai dezvolta?chiar nu am idee despre acest lucru si sunt foarte curios.
2.Tinand cont ca acum m-am informat cu privire la efectele negative ale fumatului, as dorii sa stiu care sunt efectele bune care apar sau reapar dupa ce nu mai fumezi.
Am postat acest subiect din simpla curiozitate, nu de altceva!Va multumesc !!!
4 comentarii
0
31-01-2012, ora 22:51
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Buna. Sper ca ai reusit si in ultimele zile sa nu mai pui mana pe tigari!

1. Normal ca organismul tau se va mai dezvolta.

2. Uite ce am gasit pe net in legatura cu efectele renuntarii la fumat:

- dupa 20 de minute de cand te lasi de fumat pulsul revine la valori normale

- dupa 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plamani se reduce la jumatate si nivelul de oxigen revine la normal

- dupa 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toata nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

- dupa 72 de ore bronhiile se relaxeaza si nivelul de energie al corpului creste. te simti mai odihnit

- dupa 2 saptamani circulatia sangelui e mult usurata si va continua sa se imbunatateasca in urmatoarele 10 saptamani.

- intre 3 si 9 luni dupa ce te lasi de fumat, tusea, raguseala si problemele de respiratie dispar pe masura ce capacitatea plamanilor se imbunatateste cu 10%

- dupa 1 an de cand te lasi de fumat riscul de infarct scade la jumatate.

- dupa 5 ani de cand te lasi de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumator

- dupa 10 ani de cand te lasi de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumator

- dupa 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator.

Eu am aproape doi ani de cand m-am lasat de fumat. Daca pana si eu am fost in stare, atunci oricine este! Multa bafta si, mai ales, multa sanatate!
0
31-01-2012, ora 23:30
niku92
Nu este medic/terapeut
niku92
Multumesc frumos pentru raspuns The_eye, mi-a fost extrem de greu in prima saptamana, tinand cont ca aproximativ toti prieteni mei fumeaza, rudele..etc.am mai aprins cam 2-3 tigari in ultimele zile din prima saptamana de cand m-am lasat, insa acum de aprox 4 zile nu m-am mai atins de ele, si gata am vazut ca se poate deci sunt ca si lasate.Toti putem numai sa vrem !!!Multumesc inca o data pt raspuns.Noroc si multa sanatate si tie!!!
0
01-02-2012, ora 11:31
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Nu ai pentru ce sa imi multumesti, nu am facut decat sa dau un copy-paste si am mai adaugat si eu cateva cuvinte de la mine. :)

E rau daca asa multa lume din jurul tau fumeaza, pentru ca ei o sa te impulsioneze tot timpul sa fumezi si tu. Iti trebuie multa vointa, dar iti zic din proprie experienta ca daca reusesti sa nu mai fumezi deloc cateva luni - jumatate de an, dupa aceea nu o sa mai vrei tu sa mai fumezi pentru ca nu o sa mai simti deloc nevoia. Ar fi ideal sa nu fumezi nici pasiv.
0
01-02-2012, ora 23:22
niku92
Nu este medic/terapeut
niku92
Da ai dreptate este foarte greu, chiar foarte greu, ne mai intalnim la o poveste...toti fumeaza ma mai roaga si pe mine(mai in gluma mai in serios)si problema e ca ne intalnim cam zi de zi, si cu greu ma abtin.in plus de asta, ce este si mai rau este ca la mine fumeaza si ambii parinti, deci iti dai seama este groaznic...De fumatul pasiv nici nu mai are rost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •