tahicardie. am palpitatii la inima de 6 ani

25-11-2011
mirela_titiriga
Nu este medic/terapeut
mirela_titiriga
am palpitatii la inima de 6 ani. am fost in nnumarate spitale si nu imi gasesc nimic spun ca totol e pe baza de stres. am pulsul inte 120 si 150 cand am cate o criza simt o greutate in piept si lipsa de aer. imi poate spune cineva ce pot sa fac sau daca stie cineva cum sa descopar ce am. astept raspunsuri. multumesc a si am 26 de ani.
8 comentarii
0
26-11-2011, ora 23:23
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Trebuie facuta o ablatie.
0
28-11-2011, ora 10:39
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este fosrte posibil sa aveti o tulburare de anxietate. Mergeti la un consult psihiatric, se poate rezolva cu usurinta.
0
28-11-2011, ora 18:31
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Trebuie investigat suplimentar. Diagnosticul de palpitatii este unul foarte general. Trebuie vazut prin niste analize (holter ecg) ce fel de palpitatii resimtiti, cum si din ce cauza se produc. In functie de rezultat pot sa va sfatuiesc suplimentar. Mergeti si faceti un Holter ECG de 24 de ore.
0
30-11-2011, ora 13:10
mirela_titiriga
Nu este medic/terapeut
mirela_titiriga
am facut 2 holtere si tot asa mi-au spus ca e totul bine.ce pot sa mai fac?
0
30-11-2011, ora 13:15
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Dumneavoastra ati resimtit palpitatii cat ati avut holter, ma refer la acele palpitatii cu ritm intre 120-150 despre care vorbeati? Daca nu le-ati resimtit inseamna ca nu au fost surprinse pe ecg holter, daca le-ati avut si nu au ridicat suspiciuni la interpretare nu aveti de ce sa va faceti griji. Daca nu le-ati resimtit trebuie investigat suplimentar!
0
04-12-2011, ora 19:46
mirela_titiriga
Nu este medic/terapeut
mirela_titiriga
Eu am facut acele doua holtere dar nu in ambele am avut palpitatiile ci doar in unul insa atunci cand doctorul mi la citit mi-a spus ca mi-a iesit o aritmie singura si ca nu e nimic neobisnuit dar eu totusi ma simt foarte rau sunt niste stari incomode si foarte ciudate. nu mai stiu daca sa imi fac griji ca am ceva care nu mi se descopera sau e ceva normal.
0
04-12-2011, ora 22:43
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Senzatia de greutate in piept si lipsa aerului, impreuna cu palpitatii si EKG-uri respectiv holtere fara modificari sunt suficiente pentru a considera ca palpitatiile dvs au cauze ce tin de sistemul nervos (sau "pe baza de stres") cum deja vi s-a spus. Faceti un consult psihiatric inainte de a da o avere pe tot felul de investigatii suplimentare care mai de care mai costisitoare, dar din pacate, ma tem ca nefolositoare pentru situatia dvs.
0
15-03-2012, ora 20:56
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
: mirela_titiriga : Aceleasi probleme le am si eu, dar de cand iau cipralex se pare ca tahicardiile au scazut in intensitate, adica ajung pe la vreo 110/min maxim. In aceasta seara am facut si Ecografie cardiaca si nimic, nicio modificare. Asta a fost facuta preventiv, era speriat dar se pare ca problema e psihicul exact cum spune d.na dr. Carmen !


In fine, eu zic ca iti revii daca ai incredere in tine si treci putin pe la psihiatrie. Eu 4 ani m-am chinuit cu aceste simtome fara a accepta ca este de la psihic :)), lasa rusinea si mergi la psihiatru


Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • De ce apar palpitatiile?
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  •